Mısır piramitleri ve sırları ?

/ 10 Haziran 2017 / 468 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Mısır’ da bulunan  piramitler, Dünyanın yedi harikalarından biridir. Mısır piramitlerinin birçok özelliği bulunmaktadır. Mısır’ da 100′ den fazla piramit bulunmaktadır. Piramitlerin içinde Mısır Krallarına ait mezarlar bulunmaktadır ve çok büyük anıtsal yapı olarak tanınmaktadır. En tanınmış ve görkemiyle büyüleyen piramitler Kahire’ nin Güneyinde Gize’ de bulunan üç piramitlerdir. Bunlar Keops, Kefren ve Mikerinos Piramitleridir. Mısır Piramitlerinin tam 5000 yıl önce yapıldığı bilinmektedir.

Gize Piramitleri’nin en büyüğü olan Keops Piramidi şu ana kadar zarar görmeden ayakta duran, Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olarak kabul edilmiştir.

Her biri 20 ton olan taşlardan inşa edilmiştir ve bu taşları temin edilebilecek en yakın mesafe yüzlerce kilometre uzaklıktadır. Bu taşların nasıl getirildiği konusunda kesin olmayan farklı varsayımlar bulunmaktadır.

Peki Piramitleri Kimler İnşa Etti?

Önceleri piramitlerin  Mısırlı köleler tarafından yapıldığı varsayılmaktaydı.1990 yılında bir turistin gezisi sırasında bindiği atın ayağı bir çukura  düşer. Bu çukur gizemli bir mahzene açılır. Burası  piramit yapımında çalışan ustabaşı olan kişilerin mezarıdır. Kubbeli mezar olarak bilinen mekan, duvarları işlemeli ve ihtişamlı bir yapıya sahiptir. Böylesine güzel bir mezarın işçi sınıfındaki birine yapılması, çalışanların esir olmadığının göstergesiydi. Daha sonra bölgede yapılan kazılarda 250’den fazla farklı mezar daha bulunmuştur. Ustabaşının çevresindeki mezarlar seçkin işçilerin mezarlarıyken normal işçiler biraz daha uzaktaydı.

Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir?

Piramitler Mısır Firavunun mumyası ve onun kullandığı değerli eşyalar, hazinelerini ve sanat eserlerini koruyup saklamak amacıyla yapıldığı bilinmektedir. Fakat Piramitlerin içinde herhangi bir mumya ve değerli eşyaya rastlanılmamıştır. Piramitlerin yapımı için iki milyona yakın taş kullanılmıştır. O dönemlerde ağırlık kaldıran makineler, taşın altına yerleştirilip rahat taşımayı sağlayan silindirler yoktu. Bu nedenle taş blokların nasıl taşındığı hala merak konusu olmaya devam etmektedir.

Bir Mısır firavununun neden böyle bir mezara gereksinim duyabileceğini yeni yeni anlıyoruz. Piramit Firavunun güneşe yükselişinin mimari gerçeği olarak karşımıza çıkıyor. Bu firavunların ölümden sonraki kaderi olarak görülüyordu. Piramit aynı zamanda Firavunun tekrar doğup yaşam bulduğu yerdir. İnsan zamandan kaçar zaman da piramitlerden….Ama Piramitlerin altın çağı dördüncü Mısır hanedanı boyunca sadece 150 yıl sürdü.

Piramidin yapımlarında sık sık karşımıza çıkan 286,1022 sayısı anahtar sayı olarak kabul edilir, çünkü bu sayı güneş ve yıldız yılının değerini, güneş ile yeryüzü arasındaki uzaklığı, yeryüzü ile yörüngesi arasındaki ilişkiye göre yerçekimi kanununu ve yeryüzü yörüngesinin merkezkaç değişimlerinin sınırlarını belirlemeye olanak sağlamaktadır. Görüleceği üzere Piramit gerçek bir geometri ve ölçü harikasıdır. Birçok bilim adamı ve yazar Giza’nin bugünkü bilim bilgileri ve makinelerle bile yapılamayacağını ısrarla söylemektedirler. Büyük Piramit, hiçbir zaman anlaşılmamış olan bir tekniğin ve dehanın gözle görülür tanıklığını yapmaktadır.

Yüzyıllar boyunca bu esrarengiz bilgiler dünya üzerinde birçok insanın ilgisini çekti. İnsanlar görmek araştırmak istedi. Bu piramitlerin neden ve nasıl yapıldığını ortaya çıkarabilmek adına birçok girişimde bulunurken bu antik gizemin sırrı çözülmeye çalışıldı. Ama araştırmacıların bütün çabalarına rağmen gene de piramitleri çevreleyen gizem hala ortaya çıkarılabilmiş değil.

Antik Mısır döneminden çok az sayıda belge kalması bu sorunun yanıtlanmasını zorlaştırıyor. Modern teknoloji bile bu gizemin sırrını çözmeyi başaramadı.

Piramitlerin en belirgin gizemi sayılarında ortaya çıkıyor. Mısır’da yüze yakın piramit saptandı ama yapıtlarda adları geçen üç piramit zamana karşı koyamadı. Ve çölün kumları arasında yitip gitti.

Binlerce yıl önce büyük çabalarla yapılan piramitler artık yok. Bu Piramitler ya yerlerinden taşındı, ya yer altında kaldı ya da üstlerine başka yapıtlar inşa edildi. 1000 yıllık bir süreçte Milat’tan önce 2630’la 1640 yılları arasında inşa edilen piramitler hem kültürel hem de mühendislik harikaları olarak günümüze kadar varlıklarını sürdürmüştür. Bunlar sadece olağanüstü yapılar olmakla kalmıyor aynı zamanda antik dünyanın günümüze kadar uzanan ender kalıntılarıdır.

Piramit, kimin adına yapıldıysa, onun bulunduğu odaya, yılda sadece 2 kez güneş girmektedir. (doğduğu ve tahta çıktığı günler)

Mumyalarda radyoaktif madde bulunduğundan mumyaları ilk bulan 12 bilim adamı kanserden ölmüştür. (Bilim adamlarının tek tek ölüm haberleriyle birlikte kralın mezarının lanetli olduğu haberleri ortaya çıkmıştır. Sonraki araştırmalarda lanet değil, o devre göre çok üstün bir zekanın bunu düşünebileceği konuşulmuştur. (Ya da insanüstü varlıkların.)

Piramitlerin içerisinde ultra sount, radar,sonar gibi cihazlar çalışmamaktadır.

Kirletilmiş suyu, birkaç gün Piramit’in içine bırakırsanız, suyu arıtılmış olarak bulursunuz.

Piramidin içerisinde süt, birkaç gün süreyle taze kalır ve sonunda bozulmadan yoğurt haline gelir.

Bitkiler piramidin içinde daha çabuk büyür.

Piramidin içine bırakılmış su, 5 hafta süreyle bekletildikten sonra yüz losyonu olarak kullanılabilir.

Çöp bidonu içindeki yemek artıkları, hiç koku vermeden Piramit içinde mumyalaşır.

Kesik, yanık, sıyrık gibi yaralar piramidin içinde daha çabuk iyileşme eğilimi gösterir.

Piramitlerin içi yazın soğuk kışın sıcak olur

Piramitlerin bazı odalarının içinde ne olduğu hakkında bir bilgi yoktur; araştırmacıların çoğu, ya içinde kayboldular ya da aynı yerde birkaç tur attılar, fakat içlerini göremediler.

Gize’deki üç piramit aralarında bir Pisagor üçgeni olacak şekilde düzenlenmişlerdir.

Bu üçgenin kenarlarının birbirlerine göre oranı  3:4:5’ tir.

Büyük Piramit’in dört yüzeyinin toplam yüzölçümü, piramit yüksekliğinin karesine eşittir.

Büyük Piramit, dört ana yöne göre düzenlenerek inşa edilmiştir.

Büyük Piramit, dünyanın kara kitlesinin merkezinde yer alıyor.

Piramit dev bir güneş saatidir. Ekim ortasıyla Mart başı arasında düşürdüğü gölgeler mevsimleri ve yılın uzunluğunu gösterirler.