Mısır firavunları hakkında bilmediklerimiz

/ 5 Haziran 2017 / 530 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

*Her Mısır firavununun beş resmi adı olurdu: doğumunda verilmiş kendi adı ve tahta çıktığında seçtiği diğer dört ad. Ⅱ. Ramses’in tam adı tercüme edildiğinde şöyledir ( okumadan önce derin bir nefes alın:) )

Güçlü Boğa. Maat’ın Sevdiği, Mısır’ın Koruyucusu ve Yabancı Toprakların Dizginleyicisi Yılların Kudretlisi. Yüce Başarıların Sahibi. Ra’nın Kudretli Adaleti Ramses.

*Mısır firavunları bazen adlarını daha eski meşhur bir kraldan alırlardı. Adaş olan kaç Mısır firavunu vardır?

Ramses = 11

Tutmosis = 4

Amenemhat = 7

Amenhotep = 4

Kleopatra = 7

Ptoleimaios = 15

*Ⅰ . Pepi’nin Mısır’ ı tam doksan dört yıl boyunca yönettiği söylenir! Tahta çıktığında sadece altı yaşındaydı ve M. Ö. 2278’den 2184’e kadar tahtta kalarak en uzun süre hüküm süren firavun olduğu anlatılır. Yine de Pepi hakkında kesin bulgularda boşluklar var; bu yüzden verilen tarihlerin doğruluğundan emin olamıyoruz. Onunla yarışabilecek diğer firavun,” Büyük ” diye anılan Ⅱ. Ramses’tir. Onun M.Ö. 1279’dan 1213’e kadar, altmışaltı yıl boyunca tahtta kaldığını biliyoruz.

*Hakkında kesin belgelere sahip olduğumuz en genç Mısır firavunu Tutankhamon’du; M.Ö. 1 336’da, daha dokuz yaşındayken tahta çıkmıştı. Öldüğünde de henüz on yedisindeydi; muhtemelen başının arkasına indirilen sert bir darbeyle öldürülmüştü.