Minyatür Schnauzer Cinsi Köpekler ve Özellikleri

/ 15 Mayıs 2018 / 433 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Ortalama 30 cm – 36 cm arasında yüksekliğe, 5 kg ile 7 kg arasında ağırlığa sahiptirler. Enerjileri oldukça fazla olan Minyatür Schnauzer cinsi köpekler, apartman daireleri için oldukça uygun bir ırktır. Enerjisinin büyük bir bölümünü ev ortamında kendiliğinde atmaktadır. Sert tüylere sahiptir ve günlük bakımı yapılmazsa tüyleri düğümlenebilir. Uzun yürüyüşlerden ve tasmasız dolaşmaktan oldukça fazla hoşlanırlar. Minyatür Schnauzer’in kare şeklinde küçük vücudu ve dikdörtgen şeklinde kafatası vardır. Kendine özgü kürk yapısı, belirgin sakal, kaş ve bıyık oluşumu ile dikkat çeken bir ırktır. Schnauzer cinsi köpekler sakallı, kaşlı ve bıyıklı bir yüze sahiptirler. Kulaklar doğal bırakıldığında öne doğru kıvrılarak düşer. Kulak tüylerinin kesileceği zaman dik duracak şekilde olması tercih edilmektedir. Kürkü iki katmanlıdır. Tüyleri bakım isteyen bir ırktır. Bu ırk sahibine son derece bağlıdır ve sahibi ile zaman geçirmekten çok hoşlanır. Genellikle her türlü ortama ayak uydurmaktadır. Çocuklarla ve diğer ev hayvanları ile iyi geçinen bir ırktır. Yabancı insanlara karşı biraz mesafeli ve temkinlidir. Bu cinse yeteri kadar ilgi göstermek ve uygun egzersizler yaptırmak sergileyeceği davranışları olumlu yönde etkileyecektir.

Minyatür Schnauzer Bakımı

Çift katmanlı kürkü vardır. Tüyleri serttir ve günlük olarak fırçalanmazsa kısa sürede düğümlenebilir. Küt uçlu bir makas ile göz çevresi ve kulaklarında oluşan istenilmeyen tüyler kısaltılır. İlkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki kez kürkü traş edilerek eşitlenmelidir. Yemek yerken Minyatür Schnauzer’in sakal ve bıyıkları kirlenebilir. Bu nedenle yemeklerden sonra köpeğin ağzı silinmelidir. Köpek kokusu yoktur ve hemen hemen hiç tüy dökmeyen bir ırktır. Bu nedenle alerjisi olanlara tavsiye edilebilecek bir ırktır.

Minyatür Schnauzer Yaşam Ortamı

Apartman hayatı için oldukça uygun bir cinstir. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinir. Genellikle hiç tüy dökmediğinden ev ortamı içinde çok ideal bir ırktır. Enerjisinin büyük çoğunluğu evde kendiliğinden attığından bahçeli bir eve ihtiyaç duymaz. Havlama davranışını biraz fazla gösterseler de, sesleri fazla gür olmadığından rahatsız edici değildir. Fare avlanmaya da oldukça düşkün olan bu ırkı, bahçeli bir ortamda bakacaksanız, etrafta fare bırakmayacaktır.

Minyatür Schnauzer Eğitimi

Yavru iken başlanılan eğitiminde yumuşak ve sevecen olunmalı ve tutarlı olunarak yavru eğitimden soğutulmamalıdır. Bu cins köpekler büyüdükçe eğitimin onlar için gerekli olduklarını anlarlar ve eğitim için daha hevesli olurlar. İleriki yaşlarda kolay eğitilebilen bir cinstir. Gayet zeki ve kendisine öğretileni rahatlıkla yapabilecek bir ırk olan Minyatür Schnauzer cinsi köpekler, yarışmalarda da başarılı bir grafik sergilemektedirler. Havlamaması yönünde yavru iken eğitildiğinde, gereksiz havlamalardan sakınacaktır. Doğru davranışlarında köpeğinizi ödüllendirmeniz onun eğitime daha yatkın olmasını sağlayacaktır.

Minyatür Schnauzer Karakteri

Bu ırk son derece zeki, itaatkar, sevecen ve cana yakındır. Yavru iken sosyalleştirilmeleri durumunda yabancılar ile iyi anlaşırlar. Her koşula rahatlıkla ayak uydurabilen bir ırktır. Oyuncu ve neşeli yapısı ile de çocuklarla da iyi anlaşan bir ırktır. Sahibine son derece bağlıdır ve sahibi ile zaman geçirmekten hoşlanır. Birlikte yaşadığı kişilerle sıkı bir bağ kurar ve ilginin sürekli kendisinde olmasından hoşlanır. Fazla havlayan bir ırk olan Minyatür Schnauzerler iyi bir bekçi köpeğidirler.

Minyatür Schnauzer Karakter Özellikleri (10 puan üzerinden değerlendirme)

Başka köpeklerle geçinme : 9

Başka petlerle geçinme : 7

Çocuklarla anlaşma : 9

Yabancılara davranış : 8

İtaat seviyesi : 5

Eğitilebilirlik : 7

Koruma özelliği : 2

Egzersiz ihtiyacı : 7

Oyunculuk : 9