Minyatür Poodle – Kaniş (Toy Poodle) Cinsi Köpekler ve Özellikleri

/ 16 Mayıs 2018 / 1.025 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Kaniş olarak da bilinen bu ırk, süs köpeği kategorisinde yer almaktadır. Ortalama 25 cm yüksekliğinde ve 3 kg ile 4 kg arasında ağırlığa sahiptirler. Diğer ev hayvanları ve çocuklarla arası çok iyi olan Minyatür Poodle cinsi köpekleri rahatlıkla evinizde besleyebilirsiniz. Sahiplerine son derece bağlı bir köpek ırkıdır. Bu ırkın vücudu kare şeklinde ve orantılıdır. Poddle ırkından üretilen Minyatür Poodle cinsi köpekler Poodle ırkının boyları hariç tüm karakteristik özelliklerini taşımaktadırlar. Sert ve kıvırcık tüy yapısı vardır. Kafa yapısı ve burnu uzundur. Bu ırktaki köpeklerde her çeşit renge rastlamak mümkündür. Minyatür Poodle cinsi köpekler oldukça akıllı, hassas, oyun oynamayı seven, neşeli hayvanlardır. Bu cins köpekleri eğitmek oldukça kolay olsa da aşırı eğitimi sevmezler. Gereksiz yere havlamazlar ve ev eşyalarınıza zarar verebilecek bir ırk değildir. Bu ırkı evde tek bıraktığınızda etrafa saldırıp zarar vermez. Rahatlıkla evde yalnız bırakabileceğiniz bir ırktır.  Bu ırk genellikle görüntüsünden dolayı gösteri ve yarışmalarda kullanılır. Ortalama 12 ile 14 yıl arasında yaşamaktadırlar.

Minyatür Poodle – Kaniş (Toy Poodle) Bakımı

Minyatür Poodle cinsi köpeklerin bakımı oldukça zahmetlidir. Düzenli olarak yıkanmalı ve tüyleri sık sık (2 – 3 ayda bir) traş edilmelidir. Dikkatli bir şekilde traş edilmediklerinde vücutları zarar görebilir.  Kulakları parazite karşı sık sık kontrol edilmeli ve kulak çevresindeki istenmeyen tüyler kesilmelidir. Tüylü bir ırk olmasına rağmen çok tüy döken bir ırk değildir. Bu nedenle Minyatür Poodle cinsi köpekler alerjisi olanların bakabileceği bir ırktır. Bu ırkın dişleri günlük olarak temizlenerek fırçalanmalıdır. Kalp ve mide rahatsızlıklarına yakalanma oranı oldukça fazla olan bir ırktır. Bu cinsin daha sağlıklı olabilmesi amacıyla beslenmesine dikkat edilmelidir. Irkına, kilosuna ve yaşına uygun kuru mamalar tercih edebileceğiniz gibi belli zamanlarda yaş mama da kullanabilirsiniz.

Minyatür Poodle – Kaniş (Toy Poodle) Yaşam Ortamı

Minyatür Poodle apartman hayatına kolaylıkla uyum sağlayan bir ırktır. Ev içerisinde hareketli olduğundan bahçesiz bir evde de yaşayabilir. Gereksiz bir durum olmadıkça havlamaz ve evde tek başına rahatlıkla bırakabileceğiniz bir ırktır. Siz yokken eşyalarınıza zarar vermeyecektir. Çocuklarla ve diğer ev hayvanları ile de arası gayet iyi olan bir ırktır. Çocuklarla oynamaktan çok hoşlanırlar. Kalabalık bir çevreye sahipseniz ve geleniniz gideniniz çok ise bu cins köpekler evinize gelenlere karşı gayet sıcak davranacaktır ve sorun çıkarmayacaktır.

Minyatür Poodle – Kaniş (Toy Poodle) Eğitimi

Bu cins oldukça kolay eğitilebilir. Oldukça akıllı bir ırktır. Bu ırkın 2,5 yaşındaki bir çocuğun zeka seviyesine sahip olduğu söylenir. Bu yönüyle bu ırkı eğitmek oldukça kolaydır. Köpek eğitimi bu ırk için gayet eğlenceli ve zevkli geçmektedir.

Minyatür Poodle – Kaniş (Toy Poodle) Karakteri

Bu ırk oldukça neşeli, hassas, çok zeki ve eğitime yatkındır. Farklı oyunları bu köpeğe rahatlıkla öğretebilir ve beraber güzelce vakit geçirebilirsiniz. Yüzme, koşma ve top oyunlarını çok severler. Sahibine çok düşkün ve sadıktırlar. Egzersiz yapmaktan ve uzun yürüyüşlerden hoşlanırlar. Bazı cinsler kızdırıldığında ya da şaşırdıklarında ısırma eğiliminde olabilirler. Bu nedenle küçük yaştaki çocuklarla yalnız bırakılmamasında fayda vardır. Genellikle diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi geçinirler.

Minyatür Poodle – Kaniş (Toy Poodle) Karakter Özellikleri (10 puan üzerinden değerlendirme)

Başka köpeklerle geçinme : 9

Başka petlerle geçinme : 9

Çocuklarla anlaşma : 5

Yabancılara davranış : 7

İtaat seviyesi : 10

Eğitilebilirlik : 10

Koruma özelliği : 5

Egzersiz ihtiyacı : 3

Oyunculuk : 9