Mikro dalga fırının icadı ve zararları

/ 6 Haziran 2017 / 328 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Percy LeBaron Spencer mikrodalga ışınların ısıtıcı etkisini fark eden ilk kişidir. Mikrodalga ışınlarını fark eden Spencer Magretron  bu ışınları pişirme amaçlı kullanan ilk kişidir.

Spencer Magretron bir torba mısırı mikrodalga ışınların önüne koyarak saniyeler içinde patlamış mısır elde etti. Aynı deneyi çaydanlık ve yumurtayla yapan Spencer bu deneyde de başarılı olarak ilk mikrodalga fırını icat etmiştir.

8 Ekim 1945’te patent başvurusunda bulunmuş, patentini alması 1950 yılını bulmuştur.

Bir süre sonra piyasaya bazı modeller sürdü. Cihazın büyüklüğü ve fiyatı müşteriler tarafından hoş karşılanmadı. İlerleyen dönemlerde bu ürünler geliştirilerek müşteriler tarafından kullanılır hale getirilmiştir.

1975 yılına gelindiğinde mikrodalga fırın satışları, diğer fırınların satışının önüne geçmiştir.

Mikrodalganın insan vücudunu etkilediğine dair birtakım söylemler gündeme gelmiştir. Yapılan araştırmalara göre mikrodalga ışınlar gıdaları ısıtabildikleri gibi, vücut hücrelerini de ısıtabilmekte; yüksek seviyelerde maruz kalmak sancılı yanıklara sebep olabilmektedir. Göz merceği özellikle yoğun ısıya ve katarakta sebep olan yüksek seviyelerdeki mikrodalga ışınlarına karşı oldukça duyarlıdırlar. Bununla birlikte testisler sıcaklıklardaki değişikliklere karşı duyarlıdır ve yüksek seviyelerde mikrodalga ışınlarına maruz kalma spermlerin ölmesine sebep olabilmekte ve geçici kısırlık görülebilmektedir. . Fakat bu tip kazalar yanma, katarakt, geçici kısırlık- yüksek oranlarda mikrodalga ışınlarına maruz kalma ile gözlenebilmektedir.

Hayvanlar üzerinde birtakım deneyler yapılmakta, ancak yapılan bu deneyleri insanlar üzerinde yorumlamak pek de sağlıklı sonuçlar vermemektedir. Çünkü insanlar ve hayvanların mikrodalgaları absorbe etmeleri farklılık göstermektedir.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan, mikrodalga fırınların, insan sağlığı bakımından hiçbir zararı bulunmadığını belirterek, “Bu fırınların zararlı olduğu yönündeki görüşler tamamen bir şehir efsanesidir” dedi.

Mikrodalga fırınların, enerji tasarrufu sağladığına değinen Kalkan, yaptığı işin sadece yiyeceği ısıtmak olduğunu vurguladı. Bu cihazların hiçbir zararı bulunmadığını anlatan Kalkan, “Mikrodalga fırınlarda, son derece sıkı emniyet tedbirleriyle bir cep telefonunun yaydığı ışımanın bile çok altında dışarıya sızma var. Mikrodalga fırınlar korkulacak cihazlar değil, hiçbir zararı yok. Ben de kullanıyorum. Zararlı olsa kullanmam. Bu kadar net” diye konuştu. Kalkan, internet ortamında doğru bilgilerin yanı sıra bir yığın yanlış bilgi bulunduğuna dikkati çekerek, mikrodalga fırınların zararlı olduğuna ilişkin yazıların en fazla bu mecrada görüldüğünü belirtti.

İnternetteki, “Aman mikrodalga ile su ısıtın, yemek pişirmeyin” gibi bilgilere itibar edilmemesi gerektiğini savunan Kalkan, şunları kaydetti: “Niye mikrodalga ile yemek pişirmeyelim? Amaç, zararlı bakterileri ortadan kaldırmak değil mi? Bu da onu yapıyor. Hangi zararı gösterilmiş bugüne kadar? Yok böyle bir şey. Bu fırınların zararlı olduğu yönündeki görüşler tamamen bir şehir efsanesidir. Son derece az enerji harcıyor. Bir şey zararlıysa zararını söylemekten çekinmem. Çünkü beni de ilgilendiriyor. En zararlı olan şey, yanlış bilgileri ortaya saçmak.”