Mavi Krait Yılanı Nasıl Bir Yılan Irkıdır?

/ 25 Ağustos 2018 / 1.713 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Bilimsel adı Bungarus Candidus olan mavi krait yılanı, ayrıca malaya krait olarak da bilinmektedir. Bu tür, elapid ailesinin bir üyesidir ve oldukça zehirli bir yılan türüdür. Mavi krait yılanının boyu ortalama 110 cm’dir. Genellikle geceleri aktiftir. Gün ışığını fazla sevmeyen mavi krait, başını kuyruğu ile örtmekten oldukça hoşlanır. Bu yılan türünün zehrine karşı panzehir de çok etkili değildir. Kendi türünü bile avlamaktan kaçınmayan mavi krait’in saldırısına uğrayan kişi 6 ile 12 saat arasında komaya girip ölüyor. Mavi krait saldırısına uğrayan bir kişide saldırıdan 30 dakika sonra mide bulantısı gözlemlenmiştir. Sonrasında kusma, halsizlik gözlemlenmiştir. Isırılmadan 8 saat sonra ise vakada solunum yetmezliği oluşmuştur ve bu durum yaklaşık 96 saat sürdükten sonra hasta kurtarılmıştır.

Mavi krait, siyah koyu kahverengi veya mavimsi-siyah çapraz bantlar ve bazen siyah lekeleri olan sarımsı-beyaz renklerde görülebilir. Renkleri değişiklik gösterse de her zaman üzerinde bantlı bir desen vardır. Bu ırk, çok saldırgan ya da savunmacı olarak görülmemektedir. En azından gündüz vakti kışkırtılmadıkça ısırma eğilimi göstermemektedir.

mavi krait özellikleri

Nerelerde Görülür?

Güneydoğu Asya’da ve Tayland’da görülmektedir. Bu ırk genellikle düz yerlerde görülseler de 250 ve 300 metre yükseklikteki tepelerde de görülmektedir. Su bulunan yerleri tercih eden Mavi Krait yılanına özellikle pirinç tarlalarında rastlanır. Bir yuva için genellikle fare ve köstebeklerin açtığı kuyuları tercih eder.

Mavi Krait Ne Yer?

Önceliği yılanlar olan Mavi Krait’in yemek menüsünde kertenkeleler, fareler, kurbağalar ve diğer küçük hayvanlar bulunmaktadır.

mav krait ne yer

Mavi Krait Bilinmesi Gerekenler

Muhtemelen bu tür Asya’da bulunan en zehirli ve en ölümcül yılanlar arasında yer almaktadır. Denizden 1200 metre yüksekliğe kadar olan mesafede su kaynaklarının bulunduğu yerlerde, genellikle sürüngenlerin açtığı kuyuları yuva olarak kullanıp yaşamaktadır. Mavi Krait’in zehrinde, insanın sinir sistemine saldıran ve onu durdurmak için zorlayan güçlü nörotoksinler bulunmaktadır. Isırmadan sonra ölüm 12 ile 24 saat içinde meydana gelebilir. Bu türün zehrinin kobra yılanın zehrinden bile daha güçlü olduğu bilinmektedir.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.