Mavi Bongar Yılanı Nasıl Bir Yılan Irkıdır?

/ 9 Ağustos 2018 / 483 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Latince adı Bungarus Caeruleus olan Mavi Bongar Yılanı, Güney Asya’da yaygın olarak görülen 4 büyük zehirli yılandan birisidir. Mavi Bongar Yılanın yaygın olarak görüldüğü ülkeler Bangladeş, Hindistan, Nepal, Pakistan ve Sri Lanka’dır. Yetişkin bir Mavi Bongar Yılanın boyu 1 metreye kadar uzayabilmektedir.

mavi bongar özellikleri

Mavi Bongar Yılanı Zehirli Midir?

Mavi Mongar Yılanı Dünya’nın en zehirli yılanları arasında yer almaktadır. Bir ısırığında salgıladığı zehir 11 yetişkin insanı öldürebilecek güçtedir.

Mavi Bongar Yılanı Genel Özellikleri

Mavi Bongar Yılanı kısa kuyrukludur. Kafası düz ve boyundan daralmaktadır. Küçük ve siyah gözleri bulunan Mavi Bongar Yılanın burun delikleri ise kafasına oranla büyüktür.

Mavi Bongar Yılanı Bulunduğu Ortamı

Güney Asya ülkelerinde açık otlaklarda ve ekili bölgelerde rastlanır. Ayrıca 1600 metreye kadar olan yüksekliklerde çalılık ve ormanlıklarda rastlanmaktadır. Zaman zaman bulunduğu bölgelerdeki evlere girebilmektedir. Fare ve köstebeklerin açtığı deliklere, çöp yığınlarına, ev çatılarını kısacası daha serin yerleri mesken olarak kullanabilmektedir.

mavi bongar yılanı ne yer

Mavi Bongar Yılanı Ne Yer?

Kendi türleri ile beslenen Mavi Bongar Yılanları ayrıca kemirgenler, küçük memeliler, kertenkele ve kurbağalarla beslenir. Av arayışı için çoğunlukla evlere girer. Mavi Bongar Yılanı ile karşılaşıldığında şayet hayvanı rahatsız etmezseniz ısırma eğilimi göstermeyecektir.

mavi bongar bilinmesi gerekenler

Mavi Bongar Yılanı Bilinmesi Gerekenler

Diğer yılan türlerine göre daha az agresif olsa da zehri oldukça güçlüdür. Saldırısına uğrayan kişi tedavi edilse dahi yaşama oranı yarı yarıyadır. Yılan zehrini salgıladıktan kısa bir süre sonra saldırıya uğrayan kişide felç, solunum yetmezliği ile birlikte gelen ölüm kaçınılmazdır. Mavi Bongar Yılanının zehrinde muskarinik toksin benzeri madde bulunmaktadır. Buda bu türün saldırısına uğrayan bir çok kişide felçten önce baş gösteren şiddetli karın ağrısına neden olmaktadır. Mavi Bongar Yılanının bir seferde salgıladığı zehir 11 insanın ölümüne yetecek kadar güçlüdür. Kral Kobra yılanı da dahi kendi türünü yiyebilen yılan türlerinden bir tanesidir. Derisi gri ve pul puldur.