Maltese Terrier (Malta Köpeği) Özellikleri

/ 5 Mayıs 2018 / 2.606 Görüntüleme / 1 Yorum /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Maltese Terrier diğer adı ile Malta Köpeği veya Maltiz, ilk olarak yaklaşık 2800 yıl önce Malta’da üretildiği düşünülen bir süs köpeği cinsidir. Tüyleri düz ve 25 cm’ye kadar uzayabilmektedir. Genellikle beyaz renklidirler. Gözleri koyu ve kulakları uzundur.Yükseklikleri 25 cm’ye kadar ulaşabilen Maltese Terrier’ler ortalama 3 – 4 kg ağırlığa sahiptirler. Apartman daireler için en çok tavsiye edilen ırktır. Bunun en önemli nedeni ise diğer ırklara göre daha az tüy dökmeleri gösterilebilir. İlk defa köpek besleyecekler için en uygun ırk Maltese Terrier’dir. Ayrıca diğer ev hayvanları ile de iyi geçinmektedir. Oyun oynamaya çok düşkün bir ırktır. Yabancılara kolay alışırlar. 12 ile 14 yıl arasında yaşamaktadırlar.

Maltese Terrier Bakımı

Kürkünün uzun olması nedeni ile her gün fırçalanması gereken bir ırktır. Uzayan tüyleri zaman zaman kısaltılmalıdır. Tüyleri uzun olsa da fazla tüy dökmeyen bir cinstir. Kulakları düzenli olarak temizlenerek kulak içindeki kıllar kesilmelidir. Göz ve ağız çevresi de her gün düzenli olarak temizlenmelidir. Aksi takdirde bu bölgelerde lekelenme oluşabilir. Ayrıca köpeğinizin tüylerinin güzelliğini korumak istiyorsanız köpeğinizi yağmurdan korumalısınız.

Maltese Terrier Yaşam Ortamı

Apartmanda besleyebileceğiniz en uygun köpek ırkıdır. Yürüyüş yapmaktan hoşlanan Maltese Terrier, ev ortamında da hareket halinde olacaktır. Oyun oynamaya çok hevesli bu ırkı, dışarı çıkartıp bolca egzersiz yaptırmalı ve köpeğiniz ile oyun oynamalısınız. Bu cins köpeğinizin diğer köpeklerle oynamasına da izin vermelisiniz. Çocuklarla arası çok iyi olmayan bu ırkı, çocuklardan da uzak tutmanızda fayda var. Soğuk ve sıcağa karşı duyarlı olan bu cinsi, aşırı soğuktan ve aşırı sıcaktan korumalısınız.

Maltese Terrier Eğitimi

Bu cinsi eğitirken ses tonunuza ve sert kelimeler kullanmamaya özen gösterin.  Çok hassas karakterleri vardır. Yemek yeme konusunda da oldukça seçicidir. Fazla şımarttığınız taktirde sizi herkesten kıskanabilecek  bir cinstir. Köpeğinizi eğitirken fazla şımartmamaya özen göstermelisiniz. Tuvalet eğitimleri için köpeğinize biraz sabır göstermeniz gerekebilir çünkü tuvalet eğitimini almaları biraz zor olabilir.

Maltese Terrier Karakteri

Maltese Terrier cinsi köpekler öğrenmeyi çok severler. Sahibine bağlı, arkadaş canlısı ve korkusuz bir köpektir. Çok fazla havlama eğiliminde değildirler sadece şüphe duyduklarında havlarlar. Kucağı çok seven bir ırktır. Enerjileri oldukça fazladır. Diğer hayvanlarla geçinebilen bir ırktır. Oyun oynamayı oldukça seven bu ırkı düzenli olarak dışarı çıkartıp oynamasına ve dolaşmasına izin vermeniz onu son derece mutlu edecektir. Eğitimi çok fazla sevmese de küçük ödüllerle köpeğinizi eğitebilirsiniz.

Maltese Terrier Karakter Özellikleri ( 10 puan üzerinden değerlendirme )

Başka köpeklerle geçinme : 8

Başka petlerle geçinme : 8

Çocuklarla anlaşma : 6

Yabancılara davranış : 2

İtaat seviyesi : 8

Eğitilebilirlik : 8

Koruma özelliği : 2

Egzersiz ihtiyacı : 2

Oyunculuk : 10

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Maltese Terrier (Malta Köpeği) Özellikleri (1 Yorum)