Lotus Bitkisi ve Özellikleri

/ 14 Haziran 2017 / 410 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Nazik çiçekler olarak ün salmıştır. Hep nilüfer çiçekleriyle karıştırılırlar bunu ayırmanın en kolay yolu boylarına bakmaktır. Lotus çiçeğinin 3m kadar ulaşırken nilüferler 20cm’dir Kirli çamurlu ortamlarda yetişmesine rağmen yapraklarının tertemiz olmasın insanlarda şaşkınlık uyandırmaktadır. Bu çiçeğin manzarası bile hayranlık uyandırmıştır ki geçmişten günümüze kadar önemini devam ettirmektedir

Budizm İnanışına göre Buda’nın ayaklarının altında çıkan bin yapraklı bu çiçek, Budizm’de renklerine göre anlam kazanır. Mavi renk bilgelik diye anılırken pembe renk ise aydınlanmadır.

Mısırlılar lotus çiçeklerini sağlıkta cinsel tetikleyici olarak kullanmışlar ve Mısır edebiyatında sıklıkla yer vermişlerdir. Mısırlılara göre bu çiçek güneşin her gün doğması gibi bir özelliğe sahiptir. Yeniden doğuş olarak ifade etmiştir.

Son yıllarda lotus çiçeği üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda lotus çiçeğinin aydınlanmış bir bilgeyi, sabrı, özveriyi, saygıyı, şükrü temsil etmekle birlikte, antioksidan, anti bakteriyel bir bitki olduğu ve kalp sağlığı konusunda son derece yararlı olduğu ortaya çıkmıştır.

Lotus Çiçeği Faydaları

Kuvvetli bir anti bakteriyel bir bitkidir.
Kalp sağlığı konusunda son derece yararlı olduğu ortaya çıkmıştır.
Cinsel isteği arttıran bir bitkidir.
Uykusuzluk problemi olanların rahat ve derin bir uyku çekmesini sağlar.
Mikroplara ve hastalıklara karşı bağışıklığı arttırır.
İshal vakalarını önler.
Kilo verdirir.
Baş ağrılarına özellikle migrene iyi gelir.

Mimaride lotus çiçeğinin kendini temizlemesi mimari alanda da bir den çok projeye örnek olmuştur. Apartmanların dış kaplamasında lotus bitkisinin yapraklarına benzetilir. Böylelikle yağmur yağdığı zaman yapı yüzeyi daha da kolay bir şekilde temizlenmektedir.