Lady Gaga kimdir?  

/ 5 Eylül 2017 / 527 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Gerçek adı Stefani  Joanne Angelina Germanotta olan Lady Gaga28 Mart 1986 tarihinde New York Yonkers’de doğmuş olup,  Yunanlı anne ve İtalyan bir babadan oluşan bir aileye sahiptir.  Amerikalı şarkıcı, müzisyen ve söz yazarıdır. 4 yaşında iken piyona çalmaya başlayan Lady Gaga ilk bestesini ise 13 yaşında yaptı. 14 yaşında ise gece kulüplerinde canlı performans sergiledi.

11 yaşında Manhattan’daki Juilliard School’a gönderilen Gaga, daha sonra Convent of the Sacred Heart adlı isimli Katolik okulunda öğrenimine devam etti. New York Üniversitesi’nin Tish School of the Arts bölümüne 17 yaşında kabul edilerek, dünya üzerinde bu okula sadece 20 kişinin sahip olabildiği erken kabul edilme hakkını kazanmış oldu. Bu okulda müzik eğitiminin yanı sıra sanat, din, sosyal bilimler ve siyaset hakkında çeşitli denemeler yazarak söz yazarlığı yeteneğini geliştirmiş oldu. Bir süre bu okula gittikten sonra okuldan ayrılma kararı alarak müzik kariyerine odaklanmayı tercih etti.

Lady Gaga 2008 yılında “The Fame” adlı ilk stüdyo albümü 2 milyonun üzerinde sattı. Onu meşhur eden şarkısı ise “Beautiful Dirty Rich” oldu.

Pussycat Dolls ve New Kids on the Block gruplarının konserlerinde açılış sanatçısı olarak konserler veren Gaga, 2009 yılının başlarında The Fame Ball Tour isimli kendi turnesini başlattı. 2009 yılının son aylarında ise Gaga, ikinci stüdyo albümü olan “The Fame Monster”ı yayımladı. Albümün başarılı olaması ile Lady Gaga ikinci turnesi olan “The Monster Ball Tour”u başlattı. Şarkıcının 5 Grammy Ödülü ve 2 Guinness rekoru bulunmakta.

Çılgın şarkıcının hermafrodit yani çift cinsiyetli olduğunu belirten açıklaması ise kamu oyunu şaşırtmış olsa da Gaga kendisini her zaman kadın gibi hissettiğini söylüyor.

2011 yılında Lady Gaga 53. Grammy ödüllerinde 3 dalda ödüle aday gösterilmiş ve üç ödülünde sahibi olmuştu.

Lady Gaga 2011 yılına kadar dünya genelinde 24 milyondan fazla albüm satışı ve 65 milyondan fazla tekli satışı bulunmakta. Forbes dergisinin Haziran 2010 sayısındaki makaleye göre dünyadaki en güçlü ve etkili 100 ünlü arasında gösterildi. Sosyal ağlar üzerinde de baya bir takipçisi olan Gaga, yaşayan insanlar içerisinde bu ağlarda en çok takipçisi olan kullanıcı oldu.

Albümleri

2008 – The fame

2009 – The fame Monster

2011 – Born This Way

Konser Turları

2009 – The Fame Ball Tour

2009-2010 – The Monster Ball Tour

2012-2013 – The Born This Way Ball Tour

Benzer Konular
Sabina Toziya Kimdir?
Andy Weir Kimdir?
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.