Koryon villüs aspirasyonu nedir? Nasıl yapılır?

/ 14 Haziran 2017 / 421 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

KORYON VİLLÜS ASPİRASYONU

Koryon villus biyopsisi, Amniyosentezde olduğu gibi anne karnındaki bebeğin kromozomlarında bozukluk olup olmadığının belirlenmesi ve olası bir genetik hastalığın saptanmasıdır. Özellikle 35 yaş üstü annelerden alınır.

Koryon villüs aspirasyonu bebeği besleyen plasentadan bir miktar dokunun biyopsi yöntemi ile alınmasıdır. Özellikle PCR teknolojisiyle DNA analizleri için, gerekirse sitogenetik analizler için yapılır. Uygulama iki değişik yoldan yapılabilir.

Transservikal Yöntem: 9-12 gebelik haftaları arasında ince bir katater ile vagina ve serviksten (Rahim ağzından) geçerek plasentaya ulaşılır ve bir miktar koryon dokusu aspire edilir. Bu yöntemde fetal kayıp olasılığı %2-3 arasındadır.

Transabdominal Yöntem: Genellikle 11. gebelik haftasından itibaren uygulanır. İnce bir iğne ile karın duvarından plasentaya girilerek (Amniyosentezde olduğu gibi) koryon dokusu aspire edilir. Bu yöntemde fetal kayıp olasılığı %0.5 – 1 arasındadır.

Güvenilir bir sitogenetik analiz sonucu için en az 5 mg doku aspire edilmelidir. Koryon Villus aspirasyonundan sonra hafif vaginal bir kanama olabilir, ancak bu durum birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir. Enfeksiyon riski, steril bir çalışma ortamında yok denecek kadar azdır. RH negatif gebelere kan uyuşmazlığını önlemek için girişimden sonra Anti-D immünglobülin yapılmalıdır.