Köpeklere Pati Ver Komutu Nasıl Öğretilir

/ 30 Mart 2018 / 733 Görüntüleme / 2 Yorum /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Bir köpeğe sahipseniz eğer o bizim arkadaşımız, sırdaşımız kısaca her şeyimizdir. Bizde onlara hep yeni şeyler öğretmek isteriz. Bunlardan ilki genelde ‘’pati ver’’ komutu dur. Bugün bunu köpeğinize nasıl öğretmeniz gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz… köpeklere pati ver eğitimi nasıl olur?

Köpeğe Pati Ver Komutu Nasıl Öğretilir?

Bu eğitimde ki amacımız köpeğin patisini kaldırmasıdır. Bunu öğretmek içinde aşama aşama ilerlemek en doğru yoldur. İlk aşamadan başlayalım.

İlk amacınız köpeğinizi bu çalışmaya alıştırmaktır. Bunları nasıl yapmamız gerektiğini maddeler halinde anlatalım…

 • İlk olarak köpeğinizi sizle aynı göz hizasında olacak şekilde yere oturtun.
 • Elinizi köpeğinizin rahatlıkla görebileceği bir açıya kaldırın ve ona öğretmek istediğiniz ‘’pati ver’’ komutunu söyleyin. Ve bunu tekrarlayın.
 • Köpekler genelde bir ayaklarını yerden destek almak için kullanır. Boştaki destek almadığı ayağını eline alıp ‘’pati ver’’ diyerek kaldırın.
 • Bu işlemi uygularken köpeğinize nazik ve ilgili davranın.
 • Pati ver komutunu her söyleyip patisini yukarıya kaldırdığınızda ona güzel sözcükler söyleyin.
 • Ve mutlaka unutmadan her işlemden sonra ödül maması verin. Bu onun daha çok konsantre olmasını sağlayacaktır.

İkinci aşamada ise pati vermeyi kendisine yaptırmaya çalışmaktır. Bunuda maddeler halinde aşağıda anlatalım…

 • Tekrardan köpeğinizi sizinle aynı göz hizasında olacak şekilde karşınıza oturtun.
 • ‘’Pati ver’’ komutunu ona elinizi uzatarak söyleyin. Bu işlemi ne kadar çok tekrarlarsanız o kadar iyi olur.
 • İlk başta anlam veremeyebilir, kafasını sağa sola sallayabilir. Hiç karşılık vermeyin konsantresi dağılmadan ‘’pati ver’’ komutunu tekrarlayın.
 • Bir süre sonra patisini vermeye başlayacaktır. Patisini verdiğinde mutlu olun ve onu övün, güzel sözler söyleyin. Bu ona yaptığının doğru ve güzel olduğunu hissettirecektir. Ardından da ödül mamasını verebilirsiniz.

Köpeklerin öğrendikleri komutları tekrar etmemeleri halinde unutma ihtimalleri olduğu unutmamalısınız. İtaat eğitimlerinde en önemli şey sürekli pratik yapmak ve çalışmaktır. Bunları sağladığınız sürece aklınıza gelebilecek tüm komutları sakin ve sabırlı bir şekilde köpeğinize öğretebilirsiniz.

Pati Ver Eğitimi Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpeklere ve diğer canlılara verdiğimiz eğitimlerin karşılığını alabilmek hepimizi mutlu eder. Pati eğitimi verdiğimiz bir köpeğin bu eğitimde başarılı olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı küçük detaylar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz…

 • İlk ve önemli madde her zaman sakin kalmak ve ne istediğimizi bilmek. Köpeğimize verdiğimiz eğitimin karşılığını anında almayı beklememeliyiz, o yüzden sabırla sakinliğimizi bozmadan eğitime devam etmemiz gerekir.
 • İkinci madde ise köpeğimizle göz temasını kesinlikle kaçırmamamız gerekir. Bu ondan bir şey beklediğimizin en önemli göstergelerinden biridir.
 • Eğitimi vereceğiniz alanda köpeğinizin dikkatini dağıtacak herhangi bir oyuncak, eşya vb. olmamasına özen göstermeniz gerekir. Sevdiği oyuncak yada bir eşya bulunuyorsa ortamda gözü mutlaka oraya kayacaktır, o yüzden bu eşyaları eğitimden önce kaldırmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Son olarakta ödül maması, köpeğinize doğru yaptığı her hareket sonrasında ödül maması vermeniz onun için bir itici güç olacaktır. Ve verdiğiniz komutları hızlı ve doğru şekilde yerine getirmeye çalışacaktır.

 

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Köpeklere Pati Ver Komutu Nasıl Öğretilir (2 Yorum)