Köpek Balıkları ve Köpek Balığı Türleri

/ 7 Nisan 2018 / 882 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

köpek balığıKöpek Balıkları Hakkında Genel Bilgiler

Araştırmacılara göre köpek balıkları yaklaşık olarak 400 milyon yıldan bu yana Dünya üzerinde yaşamaktadır. Köpek balıklarını türleri oldukça fazla olup bilinen 235 tür köpek balığı olduğu söylenmektedir. İnsanların gözünde çok vahşi ve yırtıcı olan ve insanlar tarafından korkulan bir balık olmasına rağmen bunları tüm köpek balığı türleri için söylememiz mümkün değildir. Köpek balıkları etçil olup bazı türleri inanılmaz derecede yırtıcı ve ürkütücüdür. Balina köpek balığı dışında ki tüm köpek balıkları etçildir. Köpek balıklarının boyları 60 cm ile 18 metre arasında değişiklik gösterebilir. Suyun içerisinde oldukça kıvrak ve seri hareket edebilen köpek balıklarının, vücut yapılarının kemik yerine kıkırdaktan oluşması sebep gösterilebilir. Köpek balıkları okyanuslarda ve tatlı sularda yaşarlar. Ayrıca tropik sular kuzeyde bulunan denizlerde ve Akdeniz de derinlerde görülür.

Köpek Balıklarının Özellikleri

 • Köpek balıkları suyun içerisinde çok hızlı hareket edebilen bir balıktır öyle ki saatteki hızları 35 km’ye kadar çıkabilmektedir.
 • Köpek balıkları sürekli hareket etmek zorundalar. Hareket etmezler ise batarlar hatta boğulabilirler.
 • Kulakları seslere karşı çok duyarlıdır. Kilometrece uzaklıktaki sesleri çok rahat duyabilirler.
 • En büyük köpek balığı olarak bilinen balina köpek balıklarının 14 metreye kadar boyları ve 20 tona kadar ağırlıkları olabilmektedir.
 • Kokuya müthiş duyarlıdırlar 4 km uzaklıktaki kan kokusunu çok rahat alabilirler.
 • Köpek balıklarını iskeleti kemikten değil kıkırdaktan oluşmaktadır.
 • Gebelik süreleri 9 ay ile 2 yıl arasında değişkenlik gösterir.
 • Köpek balıklarının kırılan dişleri 24 saat sonra tekrar çıkar.
 • Köpek balıklarının tahmini ömürleri 20 ile 25 yıl arasındadır.
 • Köpek balıklarının kanlarındaki üre miktarı diğer canlılara nazaran çok fazladır.
 • Çok fazla hastalanmazlar hastalandıkları zaman ise karaciğerlerinde bulunan yağ sayesinde çabucak iyileşirler

Köpek Balıklarında Üreme Büyüme ve Gelişme

Köpek balıklarında üreme çiftleşme sonucunda iç döllenme ile oluşur. Yavru balıklar döl yatağından çıktıktan sonra gelişimlerini tamamlayıp canlı olarak doğarlar. Bazı köpek balıkları yumurtlayarak ürerler. Tavuk yumurtasından küçük olan bu yumurtalar uçlarında bulunan ipliğimsi uzunlukları sayesinde diplere ve yosunlara tutunmuş olurlar. Anne karnında bulunan balıklar diğer memeli hayvanlarda ki gibi plasenta aracılığıyla beslenmiyor direk olarak yumurtanın içerisinde ki besini tüketiyorlar. Son yıllarda yapılan araştırmalarda bazı köpek balıklarında eşeysiz üreme görülmektedir. Yani canlının döllenme olmadan kendine benzer bir canlı oluşturmasıdır. Bambu köpek balıkları eşeysiz üreme yapan köpek balıklarından bir tanesidir.

Köpek balığı yavruları vücut büyüklüğüne göre diş yapısına sahip olurlar ve kendinden küçük olan balıkları yiyerek beslenirler. Eşeyli üreme yapan köpek balıkları yumurtalarını korumaya alır ve balıklar doğup büyüyüp güçlenene kadar korumaya devam edereler.

Köpek balıklarında genelde 3 çeşit üreme görülür bunlar : 

Ovoviviparsa : Bu üreme çeşidinde anne balık iç döllenme yapar. Annenin rahminde bir yumurta oluşur ve bu yumurta döl yatağında yumurtadan çıkar ve canlı olarak dünyaya gelir.

Ovipar : Bu üreme çeşidinde anne rahminde bulunan yavru büyür ve doğar.

Vivipar : Bu üreme çeşidinde yumurtalar ipliksi uzunluklarla diplere tutunurlar.

köpek balığı nasıl beslenirKöpek Balıkları Ne Yer Nasıl Beslenir ?

Köpek balıkları besin zincirinde üçüncü derecede bulunan tüketici bir canlıdır. Bir çok balığı ve canlıyı yemesine rağmen köpek balıkları ile beslenen bir canlı yoktur. Köpek balıkları beslenme şekilleri türlerine ve diş yapılarına göre değişiklik gösterir. Büyük beyaz köpek balığı gibi keskin dişleri olan köpek balıkları neredeyse her şeyi yiyebilir. Enerji ihtiyaçları çok fazla olduğu için orkinos, fok balığı, ton balığı gibi canlıları yemeyi daha çok severler. Balina köpek balıkları ise planktonlar (planktonik organizmalar) ve küçük balıklar ile beslenirler. Bazı köpek balığı türlerinde kannibalism yani yamyamlık bile görülür. Dolayısıyla insanlara saldırabilen ve insan eti yiyebilen bu köpek balıkları bazen bir birlerine saldırıp birbirlerini de yiyebilen canavarlardır. Köpek balıkları bazı türleri hariç genelde etçil canlılardır.

Köpek Balığı Türleri

Dünya üzerinde yapılan araştırmalara göre bazı kaynaklarda 235 bazılarında ise 300’e yakın bilinen köpekbalığı türlerinin yaşandığı söylenmektedir. Dilerseniz bilinen köpek balıkları türlerini kısaca anlatalım.

Bahama Testere Köpekbalığı:

Bahama Testere Köpekbalığı

Bilimsel adı pristiophorus schroederi olan bu köpek balığı pristiophoridae familyasının bir üyesidir. Bu köpek balığı türü Atlantik Okyanusun ‘da görülmektedir.

Mavi-Gri Renkli Halı Köpekbalığı:

Latince adı Brachaelurus Colcloughi olan bu köpek balığı türü Avusturya’nın kuzey doğusunda yaşar. Çok az bilinen ve çok az görülen köpekbalığı türüdür.

6 Yüzgeçli Küt Burunlu Köpekbalığı:

6 Yüzgeçli Küt Burunlu Köpekbalığı

Latince adı Genus Hexancus olan köpekbalığı türü adından da anlaşılacağı gibi altı yüzgeçli ve küt burunludur. Dünyanın en büyük köpekbalıkları arasında yerini alır. Ilıman ve tropikal iklimde bulunan denizlerde yaşarlar dolayısıyla yaşama alanları geniştir.

Büyük Camgöz Köpekbalığı:  

Büyük Camgöz Köpekbalığı

Latince adı Cetorhinus Maximus olan büyük camgöz köpek balığı bilinen en büyük 2. Köpek balığıdır. Çok büyük olmasına rağmen sadece küçük balıklar ve planktonlar ile beslenirler. Ağız genişlikleri çok büyüktür ve 1 metreden fazla olduğu bilinmektedir. Ayrıca bu türler hem sıcak suda hem de soğuk suda yaşayabilen köpek balıklarıdır.

6 Solungaçlı Büyük Gözlü Köpekbalığı :

6 Solungaçlı Büyük Gözlü Köpekbalığı

Latince adı Hexanchus Nakamurai olan bu balık adından da anlaşılacağı üzere 6 solungaçlı ve çok büyük gözlere sahip bir köpekbalığıdır. Ayrıca en yırtıcı köpek balığı türlerindendir.

Siyah Resif Köpekbalığı : 

Siyah Resif Köpekbalığı

Bu tür köpek balıkları adlarını yüzgeçlerinde ve kuyruklarında bulunan siyah renklerden alır. Siyah resif köpekbalıkları bu türde olan en küçük köpekbalıklarıdır. Boyları 1,5 metre ile 1,9 metre arasında değişkenlik gösterir. Ağırlıkları ise en fazla 25 kg’dır. Yoğun olarak kumlu plajlar ve sığ sularda görülür.

Fener Köpekbalığı:

Fener Köpekbalığı

En son keşfedilmiş köpekbalığı türü olan fener köpekbalığı vücudunda bulunan küçük deliklerden çevresinde loş bir ışık süzmesi yayar, aynı zamanda avlarını da bu şekilde avlar.

Mavi Köpekbalığı:

Mavi Köpekbalığı

Latince adı Prionace Glauca olan mavi köpekbalığı Dünya’da en çok avlanılan köpekbalığı türüdür. Uzunlukları 4 metreden ve kiloları 205 kg’dan fazladır. Çok iyi yüzücüdürler. Burun ve vücut yapısı adeta bir torpidoyu andırır. Bu yüzden bu türleri tanımak kolaydır.

6 Yüzgeçli Büyük Burunlu Köpekbalığı:

6 Yüzgeçli Büyük Burunlu Köpekbalığı

Latince adı Notorynchus Cepedianus olan bu köpek balığı inek köpekbalığı ailesinin bir üyesidir. Ilıman suları sever ve dünyadaki birçok ılıman iklimi olan sularda yaşar.

Boğa Köpekbalığı :

Boğa Köpekbalığı

Latince adı Carcharhinus Leucas olan bu tür köpekbalığı geniş ve yassı bir burnu vardır. Boğa köpekbalıkları tatlı ve tuzlu suda yaşayabilen nadir köpekbalığı türlerindendir. İnsanlara saldıran köpek balığı türlerinden biridir.

Karayip Kaba Köpekbalığı :

Karayip Kaba Köpek Balığı

Latince adı Oxynotus Caribbaeus olan karayip kaba köpekbalıkları Meksika körfezi ve Karayip denizinin diplerinde yaşar.1961 yılında keşfedilmiş olan bu tür çok nadir görülebilen bir köpekbalığıdır.

Kurabiye Canavarı Köpekbalığı :

Kurabiye Canavarı Köpekbalığı

Latince adı İsistius Brasiliensis olan bu köpek balığı türü uykucu köpek balıkları ailesinin bir üyesidir. Kurabiye adını ise avladığı hayvanların üzerinde bıraktığı kurabiyeye benzer şekillerden almıştır. Uzun ince bir vücut yapısına sahip olan bu tür koniye benzer bir buruna sahiptir. Sıcak denizlerde ve derin sularda yaşayan kurabiye canavarı köpekbalıklarının boyları 42 cm ile 56 cm arasında değişmektedir.

Birmanya Bambu Köpekbalığı : 

Birmanya Bambu Köpekbalığı

Latince adı Chiloscylium Burmensis olan köpekbalığı türü en küçük köpek balığı türüdür boyları 57,5 cm’dir. Myanmar yakınlarında ve tropikal sularda yaşayan köpek balığı türlerdendir.

Karayipler Resif Köpekbalığı :

Karayipler Resif Köpekbalığı

Latince adı Carcharhinus Perezi olan bu köpekbalıkları boyları 3 metre ve kiloları en fazla 70 kg’dır. Karayip resif köpekbalığı, Karabiber’deki mercan resifleri üzerinde veya yakınında bulunan en yaygın köpekbalığıdır.

Bakır Köpekbalığı

Latince adı Carcharhinus Brachyurus olan bakır köpekbalıklarına verilen diğer isimler Dar Dişli Köpekbalığı, Bronz Balina Avcısı , Kokteyl Köpekbalığıdır. Boyları 3,5 metreye kadar uzayabilen ve kıyılarda yaşayan köpekbalıklarıdır.

Tepeli Boğa Başlı Köpekbalığı :

Tepeli Boğa Başlı Köpekbalığı

Latince adı Heterodontus Galeatus olan bu tür köpekbalıklarının genelde renkleri kahverengidir ve başında sırtında ve kuyruğunda bantlar vardır. Tepeli Boğa Başlı Köpekbalıklarının diğer isimleri ise Tepeli Port Jackson Köpekbalığı ve Tepeli Boynuz Köpekbalığıdır. Avusturya’nın doğu kıyılarında çokça görülen bir türdür.

Fırfırlı Köpekbalığı :

Fırfırlı Köpekbalığı

Bu tür köpekbalığı türlerinin başlıca yaşam yerleri Avustralya , Şili ,Batı Afrika , Güneydoğu Asya ve Yeni Zelanda sularıdır. Görünüş olarak yılan balığına çok benzemektedir.Fırfırlı Köpekbalıklarının diğer isimleri ise Deniz Serpeni ,Canlı Fosil , Lock Ness Canavarıdır.

Galapagos Boğa Başlı Köpekbalığı :

Latince adı Heterodontus Quoyi olan bu köpek balığı türleri görünüş olarak çok güzel ve çekici bir vücuda sahiptir. Boyları 1 metreye kadar uzayabilen bu köpekbalıkları farklı yüzgeçlere sahip oldukları için okyanusun tabanını tararlar.

Goblin Köpekbalığı / Cin Köpekbalığı :

Goblin Köpekbalığı

Diğer adları Cin köpekbalığı ve Kuzgun köpekbalığı da olan bu türler çok fazla derin sularda yaşadıkları için sadece okyanuslarda görülmüşlerdir. Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu ve Batı Pasifik Okyanuslarında sıkça görülmektedir. Okyanusun 1200 metre altında yaşadıkları için hakların da pek bilgi yoktur.

Gri Resif Köpekbalığı :

Gri Resif Köpekbalığı

Latince adı Carcharhinus Amblyrhynchos olan Gri Resif Köpekbalıkları orta boylu köpekbalıkları sınıfındadır. Diğer isimleri Short Nose Blacktail ve Bronz Whaler’dir. 2,5 metre uzunluğunda ve 35 kg ağırlığındadır. Tahmini yaşam süreleri 25 yıl kadardır. Hint Okyanusu Paskalya Adası ve Güney Afrika’da yaşarlar.

Büyük Çekiç Köpekbalığı :  

Büyük Çekiç Köpekbalığı

Adını kafa yapısından alan bu köpek balığı türü oldukça farklı bir kafa yapısına sahiptir. Kafaları T şeklindedir.

Büyük Beyaz Köpekbalığı :

Büyük Beyaz Köpekbalığı

En tehlikeli köpek balığı türlerinin en başında gelen Büyük Beyaz Köpekbalığı halk arasında katil köpek balığı olarak tanınır. Yıllık ortalama 25 cm büyür erişkin olana kadar. Ayrıca 3 ay yemek yemeden hayatlarını sürdürebilirler.

Grönland köpek balığı :

Soğuk sularda yaşamayı seven bu köpekbalığı türleri çok büyüktürler ama büyüme hızları oldukça yavaştır. O kadar yavaş büyürler ki 1 yılda 1 cm büyüdükleri bile görülmüştür. Çok yavaş hareket etmelerine rağmen çok hızlı hareket eden canlılarla beslenirler.

Çekiç Başlı Köpekbalığı :

Çekiç Başlı Köpekbalığı

25 ile 35 yıl arasında ömürleri olan bu köpek balıkları T şeklinde olan başlarını yan tarafında bulunur ve bu sayede 360 derecelik bir açı ile her yeri görmüş olurlar.

Boynuzlu Köpekbalığı :

Boynuzlu Köpekbalığı

Küçük köpekbalığı türleri arasında yer alan Boynuzlu Köpekbalıkları Kuzey Amerikanın batı kesimlerinde suyun diplerinde yaşar. Boyları en fazla 1.2 metreye kadar uzar.Yaşam alanları çok küçük olduklarından dolaşmayı pek sevmezler En fazla dolaştıkları mesafe ise 16 km’dir.

Japon Testere Köpekbalığı :

Japon Testere Köpekbalığı

Latince adı Pristiophoridae dir. Burnunun kenarında bulunan testereyi andıran dişleri vardır. Bunun için Japon Testere Köpekbalığı denmiştir. Çok nadir görülen köpekbalığı türlerindendir.

Japon Wobbegong Köpekbalığı :

Japon Wobbegong Köpekbalığı

Genel olarak Batı Pasifik Okyanusu’nda yaşayan bu tür köpek balığının Latince adı Orectolobus Japonicas’dır

Yaprak Boylu Gulper Köpekbalığı:

Centrophorus Squamosus

Latince adı Centrophorus Squamosus olan bu köpek balığı türü Dogfish ailesinin bir üyesidir. Kocaman yeşil gözleri vardır. Sırt yüzgeçleri vardır anal yüzgeçleri yoktur. Küçük köpekbalığı türlerindendir boyları 150 cm’yi geçmez.

Limon Köpekbalığı:

Limon Köpekbalığı

Latince ismi Negaprion Brevirostris olan bu köpekbalıkları tanınmış köpek balıklarındandır. Boyları 3.5 metre ve 190 kg ağırlığa sahiptirler.

Leopar Köpekbalığı :

Leopar Köpekbalığı

Latince ismi Triakis Semifasciata olan bu köpekbalığı türleri isimlerini derisinde bulunan leopar şeklindeki desenlerden almıştır. Ilıman sularda çokça görülen Leopar Köpekbalıkları küçük balıklar ve kabuklu deniz canlıları ile beslenirler.

Mako Köpekbalığı :

Mako Köpekbalığı

Latince adı İsurus olan köpekbalığı çok hızlı yüzmesi ile tanınmaktadır. Nesli tükenmekte olan köpekbalıklarından biridir. Boyları 4,5 metre ye kadar ağırlıkları ise 170 kg’a kadar artmaktadır. Çarpık ve korkutucu diş yapısına sahip olan bu köpek balıkları adeta büyük beyaz köpek balıklarının küçük hali gibidir.

Megalodon Köpekbalığı :

Megalodon Köpekbalığı

Latince adı Carcharodon olan bu tür ise 10 ile 70 milyon yıl önce yaşadığı söylenmektedir. Neslinin tükenmekte olduğu Megalodon Köpekbalıkları okyanusların en büyük avcılarıdır. Tam olarak boyları bilinmemekle beraber bazı fosil kayıtlarına göre boylarının 12 ile 18 metre arasında değiştiğini söylemek mümkündür.

Yazar : TATAR