Kommagene uygarlığı ve ünlü nemrut tapınağı

/ 13 Haziran 2017 / 521 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

NEMRUT DAĞI VE KOMMAGENE UYGARLIĞI

Uygarlığın milattan önce 109 yılında Persli Mithradates Kallinikos tarafından kurulduğu bilinmektedir.

Bugünkü Adıyaman şehrinin Kahta ilçesinde bulunan Nemrut Dağı üzerinde bir anıt mezar bulunmaktadır. Bu anıt mezarın milattan önce 62-32 yılları arasında yaşamış olan Kommagene Kralı 1. Antiokhos’a ait olduğu bilinmektedir.

1800’lü yılların başından beri burada pek çok kazı gerçekleştirilmiştir. Yüksekliği 2150 metre olan Nemrut Dağı’nın en üst kesiminde dev boyutlarda anıt kalıntıları olduğu görülmüştür.

Mezar piramit biçimindedir ve yüksekliği 50 metre, taban çevresi 150 metre olan 30 bin metreküp hacmindeki bir tümülüsün altında yer almaktadır.

Yapılan kazı çalışmalarında Kommagene Uygarlığı ‘nın ibadet merkezi olan bir açık hava tapınağı ortaya çıkarılmıştır. Tapınağın kuzey tarafında surlar, aşağı kesimlerinde ise din adamları ve hizmetliler için oluşturulduğu düşünülen birtakım odalar vardır.

Nemrut Dağı’nın üzerindeki tapınak ise dağın tam tepesinde kuruludur. Kral mezarının boyu 50 metredir. Alt yapısı ise hala keşfedilmiş değildir.

Üzerinde barındırdığı anıt mezar ve dev heykellerin yanı sıra muhteşem gündoğumu ve gün batımı manzaralarıyla her yıl binlerce insanın akın ettiği Nemrut Dağı dünyanın dört bir yanından çok sayıda arkeoloğun da ilgi alanındadır.

Nemrut Dağı’nın önemli bir özelliği de Hristiyanlığın ilk yayılmaya başladığı yıllarda önemli bir merkez olmasıdır.

Alman arkeolog Otto Puchstein başkanlığında bir ekip 1883’te Nemrut Dağı’nın tepesindeki tümülüs ve tümülüsün doğu ve batı kısımlarındaki teraslarda bulunan dev heykeller ve kabartmalar üzerinde çalışmaya başladı. Bir süre sonra Puchstein Yunan dilinde bir kitabeyi deşifre etmeyi başardı ve inceledikleri eserlerin tamamının Kommagene Uygarlığı’na ait olduğunu açıkladı. Puchstein’a göre bu eserler Kommagene Kralı 1. Antiochos tarafından yaptırılmıştı.

Bugünkü Adıyaman sınırlarında yer alan uygarlığın toprakları tarım ve hayvancılığa elverişliydi. Topraklar yüksek sedir ağacı ormanlarına sahipti. Bölgede yapılan arkeolojik araştırmalar sonucunda bu toprakların çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanıldığını ortaya çıkarmıştı.

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak ilan edilen Nemrut Dağı, çevresindeki Kommagene Uygarlığı eserleri ile birlikte ülkenin önemli Milli Parklarından biridir. Nemrut Dağındaki dev heykeller ve tümülüs, Arsameia (Eski Kale), Yeni Kale, Karakuş Tepesi ve Cendere Köprüsü Milli Park sınırları içerisinde yer alıyor.