Koltuk Nasıl Temizlenir?

/ 26 Nisan 2018 / 704 Görüntüleme / 1 Yorum /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Koltuk neyle silinirse temiz olur?

Evimizde en çok kullandığımız eşyalardan biridir koltuk. Çok kullandığımız için doğal olarak da çabuk kirleniyor. Kirlenen koltuk nasıl temizlenir? temizliği nasıl yapılır?

Temizliğe başlamadan önce yapmamız gerekenler:

Önce koltuğumuzun her köşesini elektrikli süpürgemizle süpürelim

Süpürdükten sonra bir fırça yardımıyla koltuktaki tüm tozları, kırıntıları toparlayalım.

Bir tane tüy toparlayıcı alarak koltukta biriken tüyleri toplayalım. Özellikle evde evcil hayvanı olanlar bu tüylerden tüy toparlayıcıyla kurtulabilirler. Aksi halde tüyleri elle toplamak hem zor hem de yorucu olur.

Derin temizliğe başlamadan önce koltuğumuzun sert yüzeylerini silmeliyiz.

Her koltuğun kumaşının temizleme yöntemi vardır. Siz de koltuğunuzun kumaşının cinsini bilir ve ona göre temizleme yöntemini uygularsanız işiniz kolaylaşır.

Deri Koltuk Temizliği:

Deri Koltuk Temizliği

Eğer evinizdeki koltuklar deriyse deri koltuklar için üretilen temizlik ürününü kullanmak ilk tercihiniz olmalı. Deri koltukların temizliği dikkat gerektirir. Eğer özenli ve dikkatli olursanız hem deri koltuğunuz tertemiz olur hem de ömrü uzun olur.

Marketlerdeki temizlik ürünüyle değil de evdeki malzemelerle temizleyecekseniz arap sabununu kullanabilirsiniz. Ilık suya biraz arap sabunu katarak bir bez yardımıyla yumuşak bir şekilde koltuklarınızı silin ve daha sonra da koltuğu kurulayın.

Diğer bir temizleme yöntemi de içinde aseton olmayan oje çıkarıcı ve yağsız olan saç spreyidir. Bunları da ayrı ayrı kullanarak deri koltuğunuzun temizliğini yapabilirsiniz.

Sirke ve keten tohumunu karıştırıp deri koltuğunuzu silerseniz parlak bir görüntüye sahip olursunuz.

Kumaş Koltuk Temizliği:

Kumaş Koltuk Temizliği

Koltukları silerken lifli bez kullanırsanız bütün kirlerin ortaya çıkmasını sağlarsınız. Satın alacağınız bir temizleme ürünü varsa ürünün içinde beyazlatıcı var mı diye kontrol etmelisiniz. Bu ürünler koltuklarınızın kumaşını soldurabilir.

Kumaş kaplı koltukları temizleme de en çok kullanılan beyaz sabundur. Beyaz sabunu ılık suyun içinde köpürttükten sonra bir havlu ya da bezle koltuğunuzu silin daha sonra durulayın ve kurumaya bırakın.

Bir kovanın yarısına ılık su doldurun ve içine amonyak şişesinin yarısını dökün. Bir bezle silin. Amonyak ağartıcı özelliğe sahip olduğu için koyu renkli kumaşlarda kullanırken dikkatli olmalısınız. Eğer illa amonyak kullanacaksanız koltuğunuzun görünmeyecek bir yerinde deneme yapıp beyazlayıp beyazlamadığına bakın.

Arap sabunu koltuk temizliğinde çok iyi sonuçlar verir. Su kovasının içine Arap sabunu katın ve bir bez yardımıyla silin. Daha sonra da soğuk su doldurduğunuz durulama suyuna çamaşır yumuşatıcısı dökerek tekrar silin ve kurumaya bırakın.

Sirke her alanda kullanılan doğal temizlik üründür. Koltuk temizliğinde de vazgeçilmezler arasındadır. Sirkeyi kullanırken koltuk kumaşınızın cinsini özelliğini bilmenizde fayda var. Çünkü sirke leke bırakabilir. Bir bardak sirkeyi bir bardak suya karıştırıp içine bir bez atın ve iki saate yakın bekleyin. Sure bittikten sonra o bezle koltuklarınızı silin. Sonuç mükemmel temizlik.

Diğer doğal temizleyicilerden bir diğeri de karbonattır. Karbonatı koltuğunuzun üzerine dökün. Ilık suya batırılmış temiz bir bezle karbonat döktüğünüz yerleri iyice ovalayın. Bu sayede hem koltuğunuz kirlerden arınacak hem de varsa kötü koku ortadan kalkacaktır.

Limon kolonyası ve çiğ lahana halk arasında kullanılan yöntemlerdendir. Pişmemiş lahanayı lekeli koltuk ve halılarda etkilidir. Yine limon kolonyası da koltuğun kumaşındaki lekeleri çıkarmada önemli bir etkiye sahiptir.

Kadife Koltuk Temizliği:

-Eğer koltuklarınız kadifeyse temizliğinde asla sıkma ve çitileme yapmamalısınız.

-Kadife koltuklarda amonyakla temizlik önerilir. Amonyaklı suya kumaşı tutarak nemlendirin ve ortaya çıkan kirleri de bir fırça yardımıyla temizleyin

-Eğer çok inatçı ve zor bir leke varsa o zaman kotlularınızı bu konuda uzman olan kişilere emanet ederek temizletmelisiniz.

Evinizdeki koltuklarınızın kılıfları eğer çıkabiliyorsa kılıfları kullanma talimatına uyarak makinede yıkayabilirsiniz. Eğer üzerinde bir leke varsa makineye atmadan önce leke çıkarıcılarda yararlanabilirsiniz.

Leke çıkarıcılar da ağartıcı olduğu için kullanırken dikkat etmelisiniz.
Şarap,çay,kahve,vişne suyu, şekerli içecekler koltuğunuza dökülmüşse yapmanız gereken leke oluşur oluşmaz silmek olmalıdır. Leke üzerine bulaşık deterjanı döküp ılık bir bezle silin. Bu lekelerin daha kolay çıkmasını sağlayacaktır.
Koltuk kumaşınız çıkabiliyorsa ama makinenize sığmıyorsa bir leğene su doldurup deterjanla yıkayabilirsiniz. Kılıfınızı tekrar takarken tamamen kurumasını bekleyin. Nemli kalırsa koku yapabilir.
Eğer evinizde evcil hayvanınız varsa ve koltuklarınızı onların idrarından uzak tutmak istiyorsanız koltuğunuzun kılıfının altına naylon poşet ya da plastik bir şey koyabilirsiniz. Bu yöntemle koltuğunuza idrar değmiş olsa bile temizleme işi kolaylaşacaktır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Koltuk Nasıl Temizlenir? (1 Yorum)