Kehribar Taşının Orjinali Nasıl Anlaşılır?

/ 16 Haziran 2017 / 877 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Orijinal kehribar taşları pahalı taşladır. Piyasa kehribar taşlarının ucuzları da vardır. Bunun orijinal kehribar taşı olduğunu nasıl anlarız? Bunu gözlerimiz ve ellerimiz aradaki farkı bulmada başarısız olabilir. Kehribar taşını sahtelerle orijinallerini ayırt etmenin en kesin yolu kimyasal testlerdir. Ancak bu değerli taşların çok gerçekçi taklitleri yapıldığından, kendinizi riske atmadan bu işin uzmanı olmuş güvenilir adresleri tercih etmenizi öneririz. Peki biz nasıl anlarız orijinali mi sahtesi mi olduğunu? Bakalım hangi yöntemler var:

– Küçük bir pamuk parçasına aseton damlatın ve kehribar tanesinin üzerine bırakın. Gerçek kehribar bu durumdan etkilenmez.

– Ultraviyole ışığa maruz bırakılan gerçek kehribar tanesi, karanlık ortamda yansıma yapar. Sahte kehribar ise mat renk alarak yansıma yapmaz.

– Kehribar çok sert olmayan, yumuşakça bir taştır. Gerçek kehribarı bıçakla çizmeye çalışırsanız; çizilerek elinizde hafif toz bırakacaktır.

– Gerçek kehribar taşını ısıttığınızda taze reçine ve çam kokusu yayılır.

– Gerçek kehribar tanesi sert bir şekilde ovalandığında reçinemsi bir koku yayacaktır.

– kehribar tanesi içinde küçük boyutta bitki ve hayvan fosilleri bulunur gözle ayırt etmesi zordur. Oysa sahte kehribarlarda fosiller kusursuzdur.

– Gerçek kehribarlar iyice karıştırılmış tuzlu su üzerinde kalırlar, sahte kehribarlar ise batarlar.

– Orijinal kehribar taşları tek bir renk değildir, bir renk sarmalıdır. Sahte kehribarların ise hem renk hem şekil bakımından kusursuzdur.