Keçi Türleri ve Özellikleri

/ 17 Nisan 2018 / 2.217 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Boynuzgiller familyasına sahip bir hayvan türü olarak bilinen keçi, özellikle ülkemizde sıklıkla yetiştirilmektedir. Yerli ve yabancı ırklara sahip keçi türleri birçok farklı özelliklere sahiptir. Çoğunlukla süt ve et verimi gibi özelliklerinde farklılıklar görülmektedir.

Keçi Türleri

Yerli ve yabancı ırklar olmak üzere ikiye ayrılan keçi ırkları, Kıl keçisi, Ankara keçisi, Kilis keçisi, Damaskus keçisi, Norduz keçisi, Honamlı keçisi, Türk Saanen keçisi, Malta keçisi ve Etçi Boer Keçisi olarak ayrılmaktadır.

Keçilerin Özellikleri

Keçiler, doğa şartlarına dayanıklı olan hayvan türleri arasında yer almaktadır. Cesur bit yapıya sahiptirler. Çoğunlukla sütü, derisi ve yünü için yetiştirilmektedirler. Post ismi verilmekte olan kürkü bulunmaktadır. Keçinin yeni doğmuş haline oğlak, erkeğine ise teke adı verilmektedir. Boynuzlu hayvan türleri arasında yer almaktadır. Özellikle çanta ve ayakkabı yapımı sektöründe keçi tüyünden sıklıkla yaralanılmaktadır.

Türkiye deki Keçi Irkları

Dünya üzerinde evcil hayvan kategorisinde yer alan keçi, ekonomik anlamda oldukça büyük öneme sahiptir. Genellikle tropik ülkelerde önemli bir besin kaynağı niteliğinde olan keçinin farklı türleri yetiştirilmektedir. Bölgelere göre değişkenlik gösteren keçi ırkları içerisinde Türkiye’de yer alan ırklar da bulunmaktadır. Kıl keçisi, Tiftik keçisi ve Kilis keçisi bu kategoride yer almaktadır. Bu keçi türleri arasında yer almakta olan Kıl keçisi oldukça önemli bir yer içermektedir. Çoğunlukla Akdeniz ve Ege bölgesinde yetiştirilmekte olan bu keçi türü, Türkiye’de en sık görülen türler arasında yer almaktadır. Genellikle siyah, beyaz, gri yada kahverengi renklerde görülmektedir. Dayanıklı bir keçi türü olarak bilinen kıl keçisi, süt bakımından önemli bir kaynaktır. Bunun yanı sıra kıl üretimi de oldukça önemlidir.

Kilis Keçisi

kilis keçisi

Türkiye sınırları içerisinde yer alan keçi ırklarından bir tanesi de Kilis keçisidir. Gaziantep, Hatay ve Kilis illerinde yetiştirilmektedir. Diğer adı ile Şam keçisi olarak da bilinmektedir. Melezleme sonucunda oluşan bir ırktır. Çoğunlukla bahçelerde yetiştirilmektedir. Genellikle siyah renklidir. Uzun kulaklı, uzun kıllı, gelişmiş bir kas yapısında sahip bir keçi türüdür. Beslenmenin yeterli olması durumunda 500 kg civarı ağırlığa sahip olabilmektedirler.

Ankara keçisi

Ankara keçisi

Ankara keçisi olarak adlandırılmakta olan tiftik keçisi, Türkiye’de en çok bilinen keçi türüdür. Ancak zaman içerisinde bozulan ekonomi bu keçi türünün giderek azalmasına neden olmaktadır. Beyaz renkli olan bu keçi türü, ufak tefektir. Sağılma özellikleri bulunmamaktadır. Etleri genellikle lezzetlidir. Az üreyen ve geç gelişmekte olan bir ırk olarak bilinmektedir.

Honamlı keçisi

Honamlı keçisi

Honamlı keçisi ise Türkiye kökenli bir ırk olarak bilinmektedir. Çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yer alan Antalya, Konya ve Isparta illerinde yetiştirilmektedir. Siyah renkli olan bu keçi türünün ayaklarında yer yer beyazlıklar bulunmaktadır. Günlük süt üretimi yapmakta olan bir türdür. Ortalama süt verimi 1500 gram civarındadır.

keçi cinsleri

Dünyadaki Keçi Irkları

Dünya üzerinde yerli ve yabancı ırklara yetiştirilen birçok keçi türü bulunmaktadır. Yerli keçi türlerinin yanı sıra yabancı ırka sahip Boer keçisi, Şam Halep keçisi, Saanen keçisi, Malta keçisi ve Alpin keçisi türleri bulunmaktadır. Bu türler arasında yer almakta olan Boer türü keçi etindeki üretimi arttırmak amacı ile üretilmektedir. Dünya üzerinde ıslah edilme özelliğini en iyi uygulayabilen türler arasında yer almaktadır. Hastalıklara karşı oldukça dirençli olması, her türlü iklim koşuluna uyum sağlayabilmesi gibi özellikleri bulunmaktadır.

Şam Halep Keçisi

Şam Halep Keçisi

Şam Halep Keçisi ise Suriye, Lübnan ülkelerinde yetiştirilmekte olan bir keçi türü olarak bilinmektedir. Damaskus keçisi olarak da adlandırılmaktadır. Sütçü keçi ırkları içerisinde yer almaktadır. Çoğunlukla kahverengi renktedir. Uzun kıllara sahiptir. Ortalama 500 kg civarındadır.

Saanen keçisi

Saanen keçisi ise İsvçre de yetiştirilmekte olan bu keçi türü, dünyanın her yerinde görülmektedir. Erkeklerinde boynuz görülmektedir. Küpeli bir keçi türü olması oldukça dikkat çekmektedir. Kısa ve beyaz türlere sahiptir. Gelişme hızı ve döl verimi oldukça yüksektir. Oldukça farklı iklim özelliklerinde yetişme özelliği bulunmaktadır.

Alpin keçisi

Alpin keçisi

Alpin keçi türü ise oldukça önemli bir ırktır. Bu keçi türleri arasında en önemlisi Fransız Alpini olarak bilinmektedir. Baş ve kulak boyu orta boyutta ve dik kulakları bulunmaktadır. Birçok renkte üretilmektedir. 800 lt ye kadar süt verimi söz konusudur.

Afrika Cüce keçisi

Afrika Cüce keçisi

Afrika Cüce keçisi ise adından anlaşılacağı gibi Afrika ülkelerinde yetiştirilmektedir. Afrika kıtası içerisinde yaklaşık olarak 15 ülke içerisinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kahverengi ve siyah karışımı renge sahiptir. Yılda iki defa doğum yapabilme özelliğine sahiptirler. Uzun ömürlü bir keçi türüdür.

keçi ırkı

En İyi Keçi Irkı Hangisidir?

Özellikleri ve yetiştirildiği bölgeler arasında farklılık göstermekte olan keçi ırkları arasında en iyi ırka sahip keçi ırkı yabancı keçi ırkıdır. Bu ırkta yer almakta olan Saanen keçisi cinsi yılda iki kez doğum yapma özelliğine sahip olup, çoğunlukla üçüz doğum yapmaktadırlar. Buda süt verimliliğini ciddi oranda arttırmaktadır.

Et Verimi Yüksek Keçi Türleri

Bu ırklar arasında yer almakta olan en önemli keçi türü oldukça verimli et özelliğine sahip olan Boer keçisidir. Bu tür dışında et üretimi gerçekleştirilmekte olan tür bulunmamaktadır.

Süt Verimi Yüksek Keçi Türleri

Oldukça önemli bir yere sahip keçi sütü sağladığı faydalar ile sürekli tüketilmektedir. Bu nedenle süt üretiminin arttırılması gerekmektedir. Sütçü  keçi türleri arasında Saanen keçisi, Toggenburg keçisi, Malta keçisi ve Kilis keçisi yer almaktadır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.