Kauçuk ( Ficus ) Yetiştirme ve Özellikleri

/ 13 Haziran 2017 / 393 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Latince Tür adı Ficus’tur. Sıcak ve havadar yerleri sever. Bulunduruldukları yerler aydınlık ve yarı gölgeli olmalı ve doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Sıcaklık 15-20 ºC olmalıdır. Kışın sıcaklık 10 ºC’nin altına düşmemelidir. Yaprak dökülmeleri, bitki kışın soğuk ve havasız bir yerde muhafaza edilirse ya da ışık ve nemin az olması, bitki besin maddelerinin yetersiz olması durumunda da görülebilir.

Üretimi çelik ve havai daldırma ile yapılır.

Çelikler tepe veya gövde çeliği olarak hazırlanabilir. Tepe çelikleri ile kısa zamanda büyük bitki elde edilir. Çelikler Ocak-Şubat aylarında yan sürgünlerin uçlarından 25-35 cm uzunluğunda ve boğumun altından meyilli olarak kesilir. Her bir çelikte 3-4 yaprak bulundurulur. Çelikler kesildikten sonra bir miktar sütü akar. Dip kısmı bir bezle silindikten sonra torf veya harç içinde köklendirilir.

Gövde çelikleri odunlaşmamış dallardan hazırlanır. Çelikler yaprakla dalın birleştiği boğumdaki gözün altından eğimli olarak kesilir. Her bir çelikte bir göz ve bir yaprak bulundurulur. Yukarıda anlatıldığı gibi dip kısmı bir bezle silindikten sonra köklendirme yapılır. Buharlaşma yüzeyini artırmak için yaprak rulo şeklinde bağlanır. Ortam sıcaklığı 27 ºC civarında tutulur. Sisleme yapılarak nem sağlanır. Bu şekilde 4-5 hafta içinde köklenme sağlanır. Köklenen çelikler hazırlanan harç içine dikilir.

Havai daldırma yapmak için gövde sürgünün 50-60 cm altından yatay olarak yarıya kadar kesilir. Kesilen yere küçük bir tahta parçası konur. Alt ve üst kısımları yosunla sarılarak bağlanır. Yosun sürekli olarak nemli tutulur. Bu şekilde 6-7 hafta içinde köklenme gerçekleşir. Bu yöntem Mayıs-Temmuz ayları arasında yapılır. Köklenme olduktan sonra köklerin altından kesilir ve yeni bitki ana bitkiden ayrılır. Daha sonra harç içine dikilir.

Bakımı:

Sulama: Yazın bolca sulama yapılır. Yazın sıcak havalarda yapraklar ıslak bir bezle silinir ve su püskürtülür. Kışın verilen su miktarı azaltılır. Yanlış sulama yapılırsa yani yazın az, kışın fazla sulama yapılırsa bitki güzelliğini kaybeder.

Gübreleme: Nisan-Ağustos ayları arası haftada bir, 2 g/Ɩ kompoze gübre verilir.

Saksı değiştirme: Her yıl Mart-Nisan aylarında yapılır. Köklerdeki hastalık yapraklarda kahverengi lekelerin görülmesine sebep olabilir. Bu durumda hemen saksı değiştirilir. Saksı değişimi sırasında hastalıklı kökler kesilip çıkartılır.

Budama: Budama yapılmaz.

Hastalık ve zararlıları: Önemli hastalıkları; yaprak dökülmesi, kök kanseri, kök çürüklüğü, kurşuni küf ve antraknozdur. Önemli zararlıları ise unlu bitler, nematodlar, thripsler ve kabuklu bitlerdir.