Katar ile ilgili bilinmesi gerekenler

/ 8 Haziran 2017 / 535 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

 

Dünyanın en zengin Arap devletlerinin başında gelen Katar, güney batı Asya’da yer alır. Arabistan Yarımadası’nın doğusunda, Basra Körfezi’ne uzanan bir yarımada üzerine kurulmuş bir ülkedir. Yaz sıcaklıkları 50 dereceyi bulmaktadır.

KATAR

Başkenti: Doha
Resmi Dili: Arapça
Dini: İslam
Para Birimi: Katar Riyali(QR)
Nüfusu: 520.000
Yüzölçümü: 11.427 km2

Katar, 3 Eylül1971‘de bağımsız bir devlet olmuştur. Petrol rezervlerinin keşfedilmesinden önce Katar ekonomisi balıkçılık ve inci avcılığına bağlıydı. Ama 1940’larda petrol rezervlerinin keşfiyle ülkenin tüm ekonomisi değişime uğradı. Bu değişim yüksek yaşam standartları ve büyük ülkelerin vatandaşlarına sunduğu sosyal hizmetleri de beraberinde getirdi.
Ülkenin altında yer alan petrol yatakları ülkenin kaderini değiştiren en önemli unsur oldu. Petrol öncesi Katar’da başlıca geçim kaynağı inci dalıcılığı ve balıkçılık olarak bilinmekteydi. Katar’ın kişi başına düşen milli geliri 90.000 Euro civarındadır ve buda Katar’ı dünyanın kişi başına düşen milli gelir açısından dünyanın en zengin ülkesi kılmaktadır.

Bir zamanlar Osmanlı toprağı olan Katar daha sonra İngiliz mandası altına girmiştir. Katar’ın en büyük ve en gelişmiş şehri Doha’dır. Bu şehir ayrıca ülkenin başkentidir.

Katarın nüfusu yaklaşık 2.2 milyon civarındadır ve bu nüfusun yarısından fazlası da göçmen kesim oluşturur. Katarlılar özel vatandaş konumundadırlar ve ortalama her 5 katar vatandaşından 4’ünün ya petrol yatağı ya da petrol yatağının bir kısmının hissedarı olduğunu söyleyebiliriz. Ülkede üretim neredeyse hiç yapılmamaktadır. Ülkede petrol dışında inşaat ve hizmet sektörlerinin önemli bir yeri söz konusudur. Hizmet sektöründe çalışanların çoğunluğunu Asyalı göçmenler oluşturmaktadır. Asyalı göçmenler oldukça düşük ücretlerle çalışmaktadırlar ve buna rağmen işçi olarak çalışmak isteyen sayısı her gün artmaktadır.

Katar vatandaşları vergiden, elektrik, su, gaz gibi ücretlerden tamamen muaftırlar ancak yabancı uyruklu kişiler ise bu konuda herhangi bir ayrıcalığa sahip değildirler. Katar vatandaşlığı, Katar’da yaşayanlar için büyük ayrıcalıktır ancak Katar vatandaşlığı sadece soy bağı ile iktisap edilebildiğinden göçmenlerin bir Katar vatandaşıyla evlenmeksizin vatandaşlığı kazanmaları mümkün değildir.

Ülkede sağlık hizmetleri tüm vatandaşlar için ücretsiz.

Nüfusun az olmasından dolayı az sayıda öğrencinin bulunduğu ülkede eğitime önem veriliyor. Anaokulundan üniversiteye kadar tüm Katar vatandaşları için eğitim ücretsizdir.

2022 FIFA Dünya Kupası Katar’da yapılacak. Bu organizasyonun Katar’ın küresel imajına büyük fayda sağlayacağı düşünülüyor. Ayrıca ülkede spor alanında en çok futbol ve tenis seviliyor.

KATAR’DA GEZİLİP GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

İslam Sanatları Müzesi: İslam Eserleri Müzesi (Islamic Art Museum), İslam dünyasının en kapsamlı müzesi olarak nitelendiriliyor. Denizin içine doğru yapay bir yarımada üzerine kurulan İslam Sanatları Müzesi, Katar kraliyet ailesinin 1980’lerden beri İspanya, Mısır, İran, Irak, Türkiye, Hindistan, Orta Asya’dan topladığı 7 ve 19’uncu yüzyıl arasındaki el yazmaları, dokumalar, metal, cam ve seramik objelerden oluşan bir koleksiyon sergileniyor. Paris Lourve Müzesi’ndeki piramidi tasarlayan mimarın tasarımı olan müze, burka giymiş bir kadını simgeliyor.

Souq Waqif: Geleneksel Arap kültürünü yaşayabileceğiniz geçmişten günümüze adeta bir köprü. Katar geleneğini yaşatmak amacıyla modern yöntemlerle yapılan, eski tür çarşı geleneğini sürdürmek için yapılan bir açık hava alışveriş merkezi.

The Corniche: Küçük bir körfezin ucunda ve iki yakasında kurulan Doha’nın güzelliğini göz önüne seren yaklaşık 7 kilometrelik kıyı şeridi. Kıyı boyunca yürüyüş yapabileceğiniz, tekne turlarına çıkabileceğiniz alan, Doha’nın nefes kesen siluetini zihninize kazıyor.

Katara Cultural Village(Katara Kültür Köyü):    Katar’ın modern yüzü ile kültürel dokusunun birleşimi. Müzeler, sanat galerileri, 5 bin kişilik bir amfi tiyatro, dünyanın farklı mutfaklarından lezzetli yemekler sunan farklı restoranlar ve Katara Plajı’nın bulunduğu alan kentin simgesi olan Pigeon Tower’a da ev sahipliği yapıyor.

Villaggio: Tavanı gökyüzü görüntüsüne boyanmış, içinden gondollarla ilerleyebildiğiniz küçük bir göleti barındıran avm.  Göletin bitiminde çok lüks markaların bulunduğu bir alan.

State Grand Mosque: Şehrin en büyük camisi. .Modern ve eski kültürün harika karışımı.

Al Zubarah Arkeoloji Kazı Alanı: Katar’ın UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan tek tarihi bölgesidir. Hint Okyanusu’na uzanan inci ticaretinin en önemli duraklarından biridir. Hala kazı çalışmaları devam etmektedir.