Karides yetiştirerek kazanç sağlayabilirsiniz

/ 1 Haziran 2017 / 394 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Karides yetiştiriciliği ülkemize 1970 li yıllarda girmiştir, bu işten gerçekten yüksek kazanç elde etmem mümkün. Türkiye’de bu iş 2000 li yıllarda tam bir kazanç kapısı ve yatırım olmuştur.

Dünya genelinde çok talep olması nedeni ile dünyaca yapılan bu meslek çok büyük kar bırakması ile ün salmakta. Öncelikle karides yetiştirmek için bir balık tesisiniz var ise bu işe kolayca başlayabilirsiniz. Eğer yok ise de uygun alan ve havuzu kuracağınız yeri belirledikten sonra gerekli izni çıkararak bu işe başlayabilirsiniz. Karidesler duyarlı bir tür olduklarından dolayı hijyen bu hayvanlar için çok önemlidir. Beslenmelerine asla engel olmayacak bir tesis kurmak zorundasınız. Karides türlerinden Penaeus semisulcatus türü ülkemizde en çok yetiştilenler arasında bulunmaktadır. Ayrıca bu türü takip eden M. Stebbingi, P.kerathurus gibi türlerde vardır. Karides yetiştirmeye başlamak için bir süre devamlı olarak yavru temin edebilirsiniz. Yatırımcılar genellikle yavrular büyüdükten sonra yüksek kar elde etmeye başlarlar. Havuz alanın metre karelik bölgelerine 4 5 karides den fazla bırakılmamalıdır ve yavru karidesler soğuğa karşı çok duyarlıdırlar havuz sıcaklığı sürekli olarak kontrol edilmelidir. Yetikin karidesler için soğuk veya sıcak çok fark etmemektedir ve sürekli olarak yemler ( Balık yemleri )  ile beslenmelidirler.

Karides tesisi kurmak oldukça fazla kar bırakan bir olmanın yanında rekabetide getirmektedir. Türkiye’de karides tesisi kurmak gelecek vaat eden işler arasında çoktan yerini almış bulunmakta.