Kaplumbağa Türleri Ve Özellikleri

/ 20 Nisan 2018 / 4.870 Görüntüleme / 3 Yorum /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Kaplumbağa ya da bir diğer ismi ile tosbağa. Testudines takımını oluşturması ile bilinen çok sert ve kemiksi bir kabuğu bulunan, ağır yürüyüşe sahip dört ayaklı bir sürüngendir. Yaşayış bakımından yavaş olmasına benzer şekilde gelişimlerinin de her zaman yavaş olduğu bilinmektedir. Kaplumbağa Türleri İlk kez 200 milyon yıl önce ortaya çıktılar. Trias Çağı’ndan bu yana bizimle yaşıyorlar. O zamandan günümüze kadar gelmeyi başarmış olmasına rağmen vücut yapısında bir değişme olmamıştır. Açlığa oldukça dayanıklı olmaları da bilinen en meşhur özelliklerindendir.

Kaplumbağaların Ortak Özellikleri

 • Her kaplumbağa evini sırtında taşır.
 • Kabuğu oldukça sert ve ağırdır. Bu yüzden ters çevrildikleri zaman tekrardan kendi çabaları ile dönmeleri mümkün olmamaktadır. Ters çevrilmiş kaplumbağaların ölme sebebi de budur.
 • Çok ağır hareket ederler. Bu sebeple birçok hikayeye tema olmuştur.
 • 200 milyon yıldır yaşayan bir tür olmasına rağmen vücut yapısında değişim olmayan nadir hayvanlardan biri olarak bilinir.
 • Hayvanlar arasında belki de açlığa dayanabilen en güçlü hayvanlardır.
 • Dünya çapında ömür olarak en çok yaşayan hayvanlar arasındadırlar. Ortalama 100 ile 150 yıl arasında yaşamaktadırlar.
 • Sıcağı seven hayvanlar olarak bilinir. Soğuklar başladığı zaman kış uykusuna yatarlar.
 • Kafa yapısı her kaplumbağanın küçüktür.
 • Otlar, meyveler ve sebzeler ile beslenirler. Ama bazı türleri içinde etçil olanları da vardır.
 • Dişleri yoktur. Diş görevi görmesi için sert ve kemiksi bir damak yapıları bulunmaktadır. Besinleri ezerek bu damak yapısı sayesinde yiyebilirler.
 • Dilleri kafa yapısına bakıldığında oldukça büyüktür.
 • 4 ayağı ve her ayağında da 5 parmağı bulunmaktadır.
 • Karada yaşayan kaplumbağaların tırnakları vardır. Ancak su kaplumbağalarının parmakları yoktur. Bunun yerine kürek şeklinde ayak yapılarının bulunduğu görülmektedir.
 • Dünya çapında aşağı yukarı bir tahmin yapıldığında 250 tür kaplumbağa olduğu bilinmektedir. Ülkemizde sadece 8 tür bulunur ve en çok bilinen tür ise Caretta Caretta kaplumbağalarıdır.

Kara Kaplumbağası Türleri

 

Kara kaplumbağaları en çok bilinen kaplumbağa türü olarak bilinir. Kubbe şeklinde kabukları bulunur. Oldukça sağlam ve kemikleşmiş bir yapısı bulunmaktadır. Kuyrukları ve boyunları kısa bir yapıya sahiptir. Ayakları ise küt ve kısadır. Kaplumbağaların parmakları körelmiştir ve her bir parmakta tırnak bulunur. Genellikle yaşadıkları bölgeler ılıman iklime sahiptir. Avustralya dışında bulunan sıcak bölgelere yayılmışlardır. Otçullardır. Et ve türevi besinleri yediklerinde sağlıksız bir bünyeye sahip olurlar. Dünya geneline baktığımızda 5 cinsi ve 34 türü bulunur. Kara kaplumbağaları arasından ülkemizde yaşayan sadece 2 tür vardır. İkisi arasından en çok bilinen tür ise Testudo’dur.

Trakya Tosbağası

 

Testudo cinsindendir. Küresel anlamda Güney Avrupa kesiminde yayılmıştır. Türkiye sınırları içinde de Trakya bölgesinde görülür. En fazla 20 cm. boyunda olabilirler. Otçul olarak beslenirler.

Rus Kaplumbağası

Kaplumbağa türleri arasında küçük olan çeşitlerden biridir. Evcil olarak beslenebilen hayvanlarda arasındadır. Dişileri 8-10 inç, erkekleri 6-8 inç arasında bir boya sahiptir. Türün dikkat çeken özelliklerinden biri dişilerin erkeklerden büyük olmasıdır. 75 yıl kadar yaşayabilirler.

Mahmuzlu Akdeniz Kaplumbağası

 

Türkiye’de en yaygın görülen kaplumbağalardan biridir. 25 cm.’ye kadar uzayabilirler. Tamamen otçul olmaları ile bilinirler. Yumurtlama döneminde 6 ile 12 adet yumurta bırakırlar. Anamur bölgesinde yaşarlar. Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Ürdün, Lübnan ve Suriye’de yaşarlar.

Leopar Kaplumbağa

 

Dünya genelinde en büyük kaplumbağalar arasında sayılır. Dikenli ve yarı kurak bölgelerde yaşarlar. Kış uykusuna yatmazlar. Doğal güneş ışığını severler. Dişileri erkeklerden daha büyüktür. İlgi çekici kabuk desenleri sebebi ile bu ismi almışlardır.

Hint Yıldız Kaplumbağası

 

Hint Yarımadası’nın Batı Hindistan ve güneydoğu Pakistan bölgesinde bulunur. Hint yıldız kaplumbağaları, nemli yaprak döken orman, yarı kurak ova ormanları, dikenli çalı ormanları, kurak çayırlar ve yarı çöl olmak üzere geniş bir yaşam alanında barınmaktadır. Hint yıldız kaplumbağaları, koyu lekelere sahiptir. Başlarında, bacaklarda ve kuyruklarda sarı çizgiler de bulunur. 15-20 cm. kadar uzarlar.

Dev Galapagos Kaplumbağası

Kara kaplumbağaları arasındaki en büyük kaplumbağa çeşididir. 200 kiloya kadar büyüme imkanı olan bu kaplumbağanın boyu da 1 metreyi bulabilmektedir. Galapagos Adaları ve Aldabra Adaları sınırları içinde yaşamaktadırlar. Dünyanın başka hiçbir yerinde bu dev kaplumbağaları görmek mümkün değildir. Zararsız ve sessiz bir türdür.

Dev Aldabra Kaplumbağası

 Dev Aldabra Kaplumbağası

Galapagos kaplumbağasından sonra en büyük ikinci kaplumbağa türüdür. Bunun yanı sıra 255 yaşına kadar yaşama özelliği ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Dünyadaki en uzun yaşayan hayvanlardır. Aldabra Adaları’nda bulunurlar. Habitat olarak başka bir yerde yaşayamazlar. Hayatta kalmayı başaran türleri ise en güçlü yapıda olanlarıdır.

Çerçeveli Tosbağa

Çerçeveli Tosbağa

20 yıldan fazla yaşarlar. 10 ile 14 inç arasında büyüklükleri vardır. Avrupa’da bulunan üç tür kaplumbağalardan biridir ve aynı zamanda en büyüğüdür. Serin ve yumuşak hava koşullarına sahip kayalık ve eğimli yamaçlarda yaşarlar. 100 kiloya kadar ağırlıkları vardır.

Madagaskar Kara Kaplumbağası

 Madagaskar Kara Kaplumbağası

Testudinidae ailesinden bir kaplumbağadır. Endemik türlerdendir. Kabuğu sert, yüksek kubbeli ve kahverengidir. Erkekleri dişilerinden daha büyüktür. Madagaskar Adası’na özgü bir kaplumbağadır. İsmini de buradan almıştır.

Yellow-Footed Tortoise

 Yellow-Footed Tortoise

Brezilyalı koca kaplumbağa olarak da bilinen sarı ayaklı kaplumbağa, Testudinidae familyasında bir tür kaplumbağa türüdür ve kırmızı ayaklı kaplumbağa ile yakından ilgilidir. Güney Amerika’nın Amazon Havzasında bulunur. 40 cm’lik bir ortalama uzunluğa sahiptir. Dünya üzerindeki altıncı en büyük kaplumbağa türüdür.

Aldabrachelys

Aldabrachelys

Aldabrachelys kaplumbağalar hem Dev Galapagos Kaplumbağası hem de Dev Aldabra Kaplumbağası türlerini içinde barındıran bir cinstir. Özellik olarak bu iki kaplumbağanın özelliklerini barındırır.

Arjantin Kaplumbağası

 Arjantin Kaplumbağası

Testudinidae ailesine bağlı bir kaplumbağa türüdür. Kaktüsle beslenirler. Şili’de bulunmazlar. Kayalıklarda yaşarlar. Uruguay ve Arjantin bölgesinde bulunurlar. Otçuldurlar.

Burmese Star Tortoise

 Burmese Star Tortoise

Burma yıldız kaplumbağası (Geochelone platynota), Myanmar’ın (Burma) kuru, yaprak döken ormanlarına özgü, nesli tükenmekte olan bir kaplumbağa türüdür. Birmanya Yıldız Kaplumbağası, güçlü kubbeli havza üzerinde yıldız şeklindeki desenleri ile bilinir.

Brown Tortoise

 Brown Tortoise

Hindistan, Bangladeş, Myanmar, Tayland, Malezya ve Endonezya bölgelerinde yaşarlar. 60 cm uzunluğunda ve 25 kg ağırlığında olurlar. Kabuk, açık-koyu kahverengidir ve plastron (alt kabuk) genellikle koyu lekeler ile açık kahverengi renktedir.

Geometric Tortoise

 Geometric Tortoise

Geometrik kaplumbağa, nesli tükenmekte olan bir kaplumbağa türüdür. Güney Afrika’nın Güneybatı Burnu’ndaki çok küçük bir kesimde bulunur. Yırtıcılara karşı savunmada kullanılan çok güçlü, siyah ve sarı desenli bir kabuğa sahiptir. 5 ya da 6 inç büyüklüğündedir.

Texas Tortoise

Texas Tortoise

150 ile 219 mm arasında bir uzunluğu olan bu kaplumbağalar, tek tip kahverengi renktedir. Cildin rengi, özellikle de ekstremitelerde koyu lekeler halinde grimsi kahverengidir.

Bolson Tortoise

Bolson Tortoise

Kuzey Amerika karasal sürüngenlerinin en büyüğü olan bu kaplumbağa, 1959’dan beri bilim tarafından tanınıyor. Bolson Kaplumbağası, Meksika’nın Chihuahuan Çölü’nde küçük bir alanda yaşıyor.

Su Kaplumbağası Türleri

 Su Kaplumbağası Türleri

Ağırlıklı olarak etçil beslenmeleri ile tanınırlar. Ölüm fanusu olarak tanımlanan yerlerde kesinlikle bakılmamaları gerekir. Akvaryumda bakılmaları lazım. İdeal ısı da 28 derece kadar olmalıdır. Karides, canlı yemler, et parçaları ile beslenirler. Yaşam alanlarına alışmaları biraz zaman alabilir. Rahatsız edilmeyi sevmezler. Büyük çoğunluğu denizlerde yaşar.

Caretta Caretta Kaplumbağası

 Caretta Caretta

Denizlerde yaşarlar. Yumurtlama dışında karaya hiç çıkma ihtiyacı duymazlar. Bacakları kürek biçimindedir. Sırt kısmı kırmızımsı kahverengi, alt kısmı ise beyazımsı sarı renktedir. Nesli tükenme tehlikesi vardır. Bu yüzden koruma altındadırlar.

Afrikalı “Sideneck” Su Kaplumbağası

 Afrikalı “Sideneck” Su Kaplumbağası

Güney Afrika’da keşfedilmiş bir kaplumbağa türüdür. Evcil hayvan olarak kullanıma uygundur. Nesli tükenmekte olan kaplumbağalar arasında sayılmazlar. 25 yaşına kadar yaşarlar. 20 ile 30 cm arasında boyları bulunmaktadır.

Orta Amerika “Ahşap” Kaplumbağa

 Orta Amerika “Ahşap” Kaplumbağa

Batı Meksika’da bulunurlar. Kendi içinde de 4 türü bulunur. En sık karşımıza çıkan tür ise desenli ahşap kaplumbağadır. Çizgilerindeki kırmızı rengi ile tanınırlar. Evcil hayvan olarak alınabilir.

Boyalı Su Kaplumbağası

 Boyalı Su Kaplumbağası

Kuzey Amerika’da, Güney Meksika’da ve Güney Kanada’da bulunurlar. Gün içinde aktif yaşamları vardır ancak kış ayına geçtiğimizde hibernasyona geçmeleri ile bilinirler. 10 ile 15 cm uzunluğa kadar büyüyebilirler. 55 yıl kadar yaşarlar.

Hazar Göl Kaplumbağası

 Hazar Göl Kaplumbağası

Kabuğunda sarı, krem, yeşil renkte desenler vardır. Korktuğu zaman hemen suya dönmesi ile tanınır. Çok insan sever hayvan türlerindendir. Sahiplerini tanıyabilirler. Ortadoğu’nun bağrından kopmuştur.

Kırmızı Kulaklı Su Kaplumbağası

 Kırmızı Kulaklı Su Kaplumbağası

Genellikle Kuzey Amerika bölgesinde yaşarlar. İsmini almasını sağlayan kırmızı lekeleri yan taraflarındadır. Çok güçlü ve dayanıklı canlılardır. Ancak yavru oldukları dönemde bu kadar dayanıklı değillerdir. İyi bakılmazlarsa yavru iken ölebilirler.

“Reeve” Kaplumbağası

 “Reeve” Kaplumbağası

10 ile 15 yıl arasında yaşarlar. Kaplumbağaların yaşam sürelerine göre az yaşam sürerler diyebiliriz. Çin’in doğusundan başlayarak Tayvan, Güney Kore ve Japonya bölgelerinde yaşamlarını sürdürürler. Esaret altında oldukları zaman doğurganlık özelliği de artar. Çoğunlukla gölette yaşarlar.

Doğu Kutu Kaplumbağası

 Doğu Kutu Kaplumbağası

100 yıla yakın bir yaşam süreleri vardır. Evcil hayvan olarak beslemek için çok uygun değillerdir. Çünkü yüksek ısıya, neme dayanamazlar. ABD’nin doğu eyaletinde barınırlar. İsmini ise köşegen bir kabuğa sahip olmasından alır. Esaret altında olurlarsa ömürleri de kısa olur.

Benekli Kaplumbağa

 Benekli Kaplumbağa

Belki de hepimizin gördüğü tek kaplumbağa türü benekli kaplumbağalardır. Yerli bir su kaplumbağası olarak bilinir. Doğası gereği sadece Türkiye, Kuzey Afrika, Batı Asya ve Güney Avrupa’da yaşayabilmektedir. Son yıllarda yaşama alanlarına baktığımız zaman neslinin tükenmek üzere olduğunu görebiliyoruz.

Cumberland Turtle

Cumberland Turtle

Cumberland kaplumbağası, sarı karınlı su kaplumbağası ve kırmızı yanaklı su kaplumbağası ile akrabalığı olan bir kaplumbağa türüdür. Kökeni Amerika’dır. Yaşadığı bölgeler ise Tennessee ve Mississippi olarak bilinir. Bu nehirler haricinde Türkiye’deki bazı petshoplarda da görülebilir. Akvaryumda bakılmaları mümkündür.

Nil Kaplumbağası

 Nil Kaplumbağası

Yumuşak kabuğa sahip bir kaplumbağa olması ile tanınan Nil Kaplumbağası, deriyle kaplıdır. Kökeni Afrika’ya dayanır. Nil nehri kıyısından açılarak farklı bölgelere yayılmıştır. İştahlı bir kaplumbağa türü olması ile bilinir ve oldukça hareketlidir. Boyu 100 cm uzunluktadır. Çok yavaş periyotlarda büyümektedir. Dişleri güçlü bir yapıya sahiptir. Beslemek istediğinizde elinizi ısırmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Akvaryum içinde beslenebilir.

Sarı Karınlı Su Kaplumbağası

 Sarı Karınlı Su Kaplumbağası

Sarı Karınlı Su Kaplumbağası, genellikle Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası ile benzerliklere sahiptir. Amerika’nın Virginia ve Florida eyaletlerinde görülebilmektedir. En fazla 30 cm. kadar uzayabilmektedir. Yaşları geçtikçe kabuklarındaki rengin koyulaştığı görülür. Kafalarının alt kısmında ve derilerinde sarı çizgiler vardır ve bu sebeple sarı karınlı olarak tanınan bir türdür. Erkeklerin boyu dişilerinden daha uzun olmaktadır.

Razor-backed Musk Turtle

Razor-backed Musk Turtle

Yaşayabilmek için Amerika’nın güney kesimlerini tercih eden türlerdendir. Su kaplumbağası türlerinden biri olarak sayılır. Kafasında bulunan siyah noktalardan tanınır. Kahverengi bir kabuğu vardır ve üzerinde de siyah çizgileri bulunur. Boyun kısmı uzun ve ayakları kısadır. Boyunun yaklaşık olarak 15 cm. olduğu görülür. Göl ve nehir kenarlarında ve akıntısız sularda yaşayabilirler. Gündüz ve yumurtlama zamanlarında suyun dışındadırlar. Bu zamanlar haricinde her zaman suyun içinde olmayı tercih ederler.

Common Musk Turtle

 Common Musk Turtle

Amerika’nın doğusunda ve Kanada’nın güneyinde yaşarlar. Uzun bir boynu, kısa bacakları ve kubbe şekliyle dikkatleri çeken bir kabuğu vardır. Yeşil, siyah ve kahverengi renklerinde farklı alt türleri bulunur. Ortalama 15 cm. boyundadır. 500 gramlık bir ağırlığı olduğunu da söyleyebiliriz. Boynu dikkat çekecek kadar uzundur. Erkekler ile dişileri arasında ayrım yapmak çok kolaydır. Erkeklerin kuyruk yapısı dişilerinkinden daha uzundur.

Çizgili Kaplumbağalar

Çizgili Kaplumbağalar

Doğada nehir ve göl kenarlarında yaşarlar. Tatlı su canlılarındadır. Türkiye başta olmak üzere İran, Suriye, Kuzey Afrika ve Güney Avrupa’da yaşadıkları bilinir. Türkiye sınırlarında ise Akdeniz, Ege ve Trakya bölgelerine dağılım göstermişlerdir. Kabuk rengi zeytin yeşili ile gri tonlarındadır. Basık bir kabuğu vardır. Boyun ve baş kısmında sarıya çalan renkte çizgiler bulunur. Bu çizgilerden adını almıştır. Boynu birçok kaplumbağa türüne göre uzun sayılabilir. 30 cm.’ye kadar uzayabilmektedirler.

Mississippi Harita Kaplumbağası

 Mississippi Harita Kaplumbağası

ABD’nin Mississippi eyaletinde barınır ve ismini de buradan alır. Amerika’da evcil olarak beslenen en yaygın kaplumbağa türüdür. Çoğunlukla göl, nehir ve akıntı bölgelerinde yaşarlar. Harita desenleri gibi kabuğu vardır.

Rus Kaplumbağası

 Rus Kaplumbağası

15-20 cm boyuna kadar uzayabilirler. İştahları oldukça yüksektir. Kolay bakım yapılır. İran, Güneydoğu Rusya, Pakistan ve Afganistan’da barınırlar. Keskin ısı değişimlerinden etkilenmezler.

Akvaryum Kaplumbağası Türleri

 Akvaryum Kaplumbağası Türleri

Her su kaplumbağası akvaryumda bakılmak için uygun habitata sahip değildir. Akvaryumda  evlerde beslenecek olan kaplumbağa çeşitleri de oldukça dar seçimlerde görülür. Akvaryumda kaplumbağa beslemeden önce uygun şartları oluşturmak ve detayları da bilmek önemlidir. Bilinmesi gereken en temel bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Besleme çok önemli bir husustur. Boyu 10 cm geçmemiş olan kaplumbağalar günde 2 kez beslenmelidir. Besinlerin üzerine vitamin de eklenebilir. Haftada en az 3 kez de balık yemi verilmesi önerilir. Kum karidesini çok severler.
 • Sıcaklık 28 derece gibi ayarlanmalıdır. Ne çok sıcak ne çok soğuk bir su olmalıdır.
 • Sudan çıkmak istedikleri zaman kullanacakları alanlar sıcak olmalıdır. Akvaryumun iç kısmı çıktıklarında etkilenmemeleri için oda sıcaklığı ile eş tutulmalıdır.
 • Yutmayacakları kadar büyüklükte taş aksesuarlar kullanılabilir.
 • 25 ile 30 yıl arasında akvaryumda kaplumbağalar yaşayabilir.
 • Hastalıklarının en büyük sebebi soğuk havadır.

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası

Ağırlıkları 2 kg kadar yükselebilir. Dişileri 30, erkekleri ise 25 cm uzunluğuna kadar büyür. Dişiler daha iri olur. Büyümeleri çok yavaş ilerler. Doğal olarak su kenarları, bataklık, kayaların üst kırımları gibi alanlarda yaşarlar.

Caretta Caretta

 Caretta Caretta

Ömürleri 70 yıldır. 150 cm boyuna sahip, 90 ile 100 kilo ağırlığında olabilirler. Ancak son yıllarda nesli tükenmek üzeredir. Bu yüzden korunmaktadırlar.

Sarı Karınlı Su Kaplumbağası

 

25 cm’e kadar anca uzayabilirler. Ömürleri 40 yıllık olarak belirlenmiştir. 8 ayrı alt türü bulunur. Kış aylarında her zaman su içinde olurlar. Karaya da çıkabilirler.

Nil Kaplumbağası

 Nil Kaplumbağası

Afrika kökenlidir. Çok yavaş büyürler. Hem etçil hem de otçuldurlar. Çok hareket ederler ve oburdurlar. Büyük akvaryumda beslemek isteyenler için uygundur. Çünkü bazı türleri 1 metreyi aşar.

Türkiye’deki Kaplumbağa Türleri

Türkiye’deki Kaplumbağa Türleri

Çok fazla çeşidi olduğu bilinen kaplumbağaların ülkemizde sadece 8 türüne rastlanmaktadır. Bunlardan 2 tanesi kara iken 8 tanesi de su kaplumbağasıdır.

Sini Kaplumbağası (Caretta Caretta)

Sini Kaplumbağası (Caretta Caretta)

Belki de hepimizin en az bir kere gördüğü kaplumbağa çeşididir. Kaplumbağa deyince de aklımıza gelir. Akdeniz sahillerinde yaşarlar. Akvaryumda titiz olarak beslenmeleri gerekir. Alt kısmı sarı renktedir. Sırt bölümü ise kırmızımsı kahverengi renktedir.

Yeşil Kaplumbağa (Chelonia Mydas)

 Yeşil Kaplumbağa (Chelonia Mydas)

Yaklaşık olarak 200 kg ağırlığında olabilirler. 1,5 m boyuna erişebilirler. Karadeniz Bölgesi’nde görülürler. Sert kabuklu kaplumbağa türleri arasındaki en büyük çeşittir. Vücudundaki yağ oranı fazladır ve bu yüzden yeşil renklidir. Adını da buradan alır.

Çizgili Kaplumbağa (Mauremys Caspia)

 Çizgili Kaplumbağa (Mauremys Caspia)

Güneydoğu Anadolu, Trakya, Akdeniz ve Ege bölgelerinde bulunur. Kış uykusuna yatarlar. 25 cm boyunda olabilirler. Gri kabukları vardır. Tatlı su kaplumbağasıdır.

Benekli Kaplumbağa (Emys Orbicularis)

 Benekli Kaplumbağa (Emys Orbicularis)

Tatlı su kaplumbağasıdır. Avrupa’da çok sık görülür. Soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Güneydoğu Anadolu, Trakya, Batı Anadolu ve Orta Anadolu bölgelerinde yaşarlar. 20 cm boyundadırlar. 1 kg ağırlığında olabilirler.

Fırat Kaplumbağası (Rafetus Euphraticus)

 Fırat Kaplumbağası (Rafetus Euphraticus)

Dicle ve Fırat nehrinde bulunurlar. Başının uç kısmında bir hortumları vardır. Bu özelliği onları eşsiz bir tür yapar. Güneşlenmek istediklerinde karaya çıkarlar. Soyu tükenmek üzeredir.

Nil Kaplumbağası (Trionyx Triunguisi)

 Nil Kaplumbağası (Trionyx Triunguisi)

Akdeniz sahilinde yaşarlar. Kısa bir hortumu vardır. Sarı beneklerinden tanınırlar. Boyları 1 metre kadar uzayabilir. Üst kısmı yeşil renktedir.

Mahmuzlu Akdeniz Kaplumbağası (Testudo Gracea)

Mahmuzlu Akdeniz Kaplumbağası (Testudo Gracea)

Sert ve küçük çıkıntılara sahip olmaları sebebiyle mahmuzlu ismini alırlar. Çok sayıda alt türleri vardır. Otçul beslenirler.

Hermann Kaplumbağası (Testudo Hermanni)

 Hermann Kaplumbağası (Testudo Hermanni)

Trakya tosbağası olarak da bilinir. Kara kaplumbağalarından biridir. 20 cm boyundadır. Otçul beslenirler. Avrupa kıtasında ve Türkiye sınırlarında da Trakya bölgesinde yaşarlar.

Yazar : Rümeysa Demirörs

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Kaplumbağa Türleri Ve Özellikleri (3 Yorum)