Kaplan Yılanı Nasıl Bir Yılan Irkıdır?

/ 10 Ağustos 2018 / 382 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Latince adı Notechis scutatus olan kaplan yılanı, Tazmanya gibi kıyı adaları dahil olmak üzere Avustralya’nın güney bölgelerinde bulunan zehirli bir yılan türüdür. Kaplan yılanı değişken renklere sahip olsa da, çoğunlukla kaplan kürkündeki gibi çizgilere sahip olduğundan bu isimle anılmaktadır. Boyu 2 metreye kadar uzayabilen Kaplan yılanının bir kerede salgıladığı zehir 8 yetişkin insan öldürebilecek güçtedir.

kaplan yılanı zehirli midir

 Kaplan Yılanı Zehirli Midir?

Kaplan yılanı oldukça zehirli bir yılan türüdür. Bu yılanın zehrinde nörotoksin, hemolosin, koagülant ve myotoksin bulunmaktadır. Kaplan yılanı saldırısına uğrayan kişiye panzehir etkili olsa da uygun tedavi uygulanmalıdır. Kaplan yılanı saldırında ölüm oranı %40’lara kadar çıkabildiğinden, kaplan yılanı Dünya’nın en zehirli yılan türleri arasında yer almaktadır. Bu yılanın saldırısından sonra kişide zehirlenme semptomları olarak ayak ve boyun bölgelerinde acı, titreme, uyuşukluk ve terleme görülmektedir. Bu semptomlardan sonra nefes almada zorluk ve felç görülmektedir. Geçmişte Avustralya’da kaplan yılanının ısırması sonucu ölen kişi sayısı diğer yılan ısırmalarına karşı ölen insan sayısından daha fazla idi. Ancak günümüzde doğu kahverengi yılanı ilk sırayı almıştır.

Kaplan Yılanı Öldürmek Suç Mudur?

Bu yılan türü bir çok eyalette koruma altındadır. Bu yılan türünü yaralayan veya öldüren kişiye 7.500 dolara kadar para cezası uygulanabildiği gibi bazı eyaletlerde de 18 aya kadar hapis cezası verilmektedir. Ayrıca Avustralya’nın yerli yılanlarının yurt dışına çıkarılması da yasaktır.

kaplan yılanı genel özellikleri

Kaplan Yılanı Genel Özellikleri

Kaplan yılanı sarı, turuncu ve siyah gibi renklerde olabileceği gibi en ayırt edici özelliği ise kaplan kürkündeki gibi çizgilere sahip olmasıdır. Üst vücut renkleri gri, sarı, turuncu ve kahverengiden siyaha kadar değişiklik göstermektedir. Alt kısımlar ise açık sarı veya turuncu renklidir. Diğer yılan türlerine nazaran daha ürkek bir yapısı olan kaplan yılanı, bir insan ile karşılaştığında ortamdan kaçma eğilimi göstermektedir. Ancak köşeye sıkıştırılması ya da tehlikede olduğunu hissetmesi durumunda ısırma eğilimi göstermektedir.

Kaplan Yılanı Bulunduğu Ortamı

Avustralya’nın genelinde yaşayabilecek özellikte olsalar da kaplan yılanları en çok Kow Bataklığı’nda yer alan Murray Nehri etrafında daha yoğun bir şekilde görülmektedirler. Sıcak havalarda daha aktif olarak görülebilen kaplan yılanları, sıcak kış günlerinde de etrafta görülebilirler. Genellikle büyük kayaların ve ölü ağaçların altını tercih ederler. Ayrıca 1 metre derinlikteki hayvan yuvalarına da girebilirler.

Kaplan Yılanı Ne Yer?

Kaplan yılanının ana yemeği kurbağalar ve kurbağa yavrularıdır. Ancak son dönemlerde Avustralya’da bulunan kurbağa sayılarının azalması kaplan yılanının geleceği için endişe verici bir durumdur. Fırsatını bulursa kurbağa yemeyi sevse de küçük memeliler, yarasalar, kertenkele, böcekler ve kuşlar ile de beslenmektedir. Genellikle gündüzleri avlansada, çok sıcak havalarda akşam ve gece saatlerinde de avlanmayı tercih edebilirler.

kaplan yılanı ne yer

Kaplan Yılanı Bilinmesi Gerekenler

Kaplan Yılanları oldukça ürkek olsalar da salgıladıkları zehir 8 insanı öldürebilecek güçte olduğundan Dünya’nın en zehirli yılanları arasında yer almaktadırlar. Yaralanması ve avlanması pek çok eyalette yasaktır. Kaplan yılanının avlanması  ya da yaralanması sonucunda 18 aya kadar hapis cezası, 7.500 dolara kadar da para cezası uygulanmaktadır.