Isırgan Otunun Faydaları ve Zararları

/ 12 Nisan 2018 / 554 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

ısırgan otunun faydalarıYüzyıllardan beri ısırgan otu ilaç olarak kullanılan bir bitki olarak bilinmektedir. Isırgan otunun insan vücuduna bir çok faydası bulunurken, bir çok kür yapılarak bazı hastalıklara iyi geldiği de bilinmektedir. Öncelikli olarak ısırgan otunun faydaları akciğer hastalıkları üzerinde sayılmaktadır. Alerji düşürücü özelliği de bulunan ısırgan otunun insan damarlarındaki kanın daha iyi dolaşması için de büyük bir fayda sağladığı bilinmektedir. Isırgan otu yaprakları içeriğinde formik asit, demir, klorofil, demir, kalsiyum nitrat, glikozit, potasyum, sekretin, C vitamini ve mineral tuzlar bulunmaktadır. Isırgan otu faydaları içinde uzmanlarca köklerinin faydaları da sayılmaktadır. Isırgan otu kökleri içeriğinde bulunan; lignin, steril glikozit ve sterolen bulunmaktadır. ısırgan otu tohumu içeriğinde ise bir takım proteinler, sabit yağlar, karotinoid, klorofil ve musilaj bulunur.

ısırgan otu nasıl kullanılırIsırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan otunun yaş olarak toplananında toplama esnasında ellerin zarar görecek kadar kaşınmasına sebep olan bir yapı bulunmaktadır. Bu dalıcı yapı aslında ısırgan otunun faydaları açısından daha verimli olmasını sağlayan etkendir. Isırgan otu denildiğinde aslında bazı yörelere göre kavurma usulü yemekleri, çorbaları veya çayı ile bir çok yemek çeşidi bulunmaktadır. Fakat büyük bir şifa kaynağı olan ısırgan otu son zamanlarda kürleri ile hayatımıza girmiştir. Isırgan otu kürü bir çok hastalığı şifa edici özelliği bulunan bir bitkidir.

Isırgan Otu Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Faydaları Nelerdir

Isırgan otunun aslında faydalarını sayarak bitirmek mümkün değildir. Bir çok faydası bulunan ısırgan otu, astım, alerji, böbrek hastalıkları, mesane hastalıkları, vücutta bulunan kitlelerin eritilmesi ve sinir hastalıkları gibi hastalıkların giderilmesinde kullanılmaktadır. Rahatlatıcı etkisi ile depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıklara da ısırgan otunun iyi geldiği bilinmektedir. Isırgan otunun diğer faydaları nelerdir?

 • Isırgan otu bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için kış aylarında kullanılan en değerli bitkilerden birisidir.
 • Isırgan otu kan dolaşımını en iyi şekilde yapan bitkilerden birisi olarak kalp damar hastalıkları ve kan hastalıkları üzerinde etkilidir.
 • Baş ağrısının kesilmesinde oldukça büyük faydası bulunur. Migren hastaları gün içinde tükettiklerinde baş ağrılarının kesildiğini görebilir.
 • Sinüzit rahatsızlığı için büyük bir etkisi vardır.
 • Mide rahatsızlıklarında midenin rahatlatılması ve gaz giderici özelliği için kullanılabilir.
 • Bağırsak düzenleyici olarak sayılı bitkiler arasındadır.
 • Yüksek tansiyonu düşürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Göz tansiyonu üzerinde etkisi bulunur.
 • Diyabet hastaları için şeker seviyesini düşürmede büyük bir etkisi bulunmaktadır.
 • Alerjik astım hususunda oldukça büyük tedavi edici özelliğe sahiptir.
 • Akciğer temizliği yapmak isteyen kişiler ebegümeci bitkisi ile çay yaparak kullandıklarında kısa bir süre içinde ısırgan otunun akciğerleri temizlediği görülebilir.
 • Bazı göz hastalıklarını ortadan kaldırmak için kullanılabilir.
 • Akciğer kanserinin yeni başladığı devrelerde akciğer kanserinin geriletmesi için ebegümeci ile karıştırılarak yapılan çayı günde üç kez kullanılmalıdır.
 • Egzama, mantar gibi cilt üzerinde çıkmış olan yaralı kaşıntı rahatsızlıklarında etkilidir.
 • Romatizma rahatsızlığının tamamen ortadan kalkmasını destekler.
 • Kireçleme rahatsızlığı için kullanılan sayılı otlardan birisidir.
 • Obeziteyi ortadan kaldırmak için düzenli olarak tüketildiğinde kişinin fazla kilolarından kurtulmasını sağlamaktadır.

Isırgan Otu Zararları Nelerdir?

Isırgan otunun bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat yoğun bir hastalık içinde olan kişiler ve bazı otlara alerjisi olan kişiler ısırgan otunu da kademeli olarak zararını ve faydasını eşit seviyede görebilmek için ölçülü kullanmaları gerekir. Isırgan otunun toplanırken ve yaş olanını yıkama esnasında dalıcı bir yapısı vardır. Bu dalıcı yapıyı ortadan kaldırabilmek için ısırgan otu kullananlar eldiven kullanarak çiğ ısırgana dokunmaları gerekir.

Isırgan Otu Çiğ Yenir Mi?

Isırgan otunun her zaman bahar aylarında toplanarak tüketilmesi daha uygundur. Isırgan otunun çiğ olarak tüketilirken mutlaka ince ince doğranması gereklidir. Çiğ tüketildiğinde ısırgan otunun hiçbir zararı bulunmamaktadır. Demleme çay usulü, ısırgan yemeği veya çiğ olarak salatasının tüketilmesinde büyük bir fayda bulunmaktadır.

Isırgan Otu Çiğ Yenir mi

Isırgan Otu Nasıl Temizlenir?

Isırgan otunun toplandıktan sonra temizlenme aşaması da aynı toplanma esnasında eldiven kullanılması gibi eldiven ile temizlemesi de yapılmalıdır. Toplama aşamasında kökleri toprakta bırakılarak yaprak ve gövde kısmının toplanması gerekir. Isırgan otunun temizliği ise su altında yıkanarak yapılmalıdır. Buzdolabı buzluk bölümünde uzun süre çiğ olarak saklanabilen ısırgan otunun çayının da tüm yaz ve kış ayları boyunca buzdolabının buzluk bölümünden kullanılarak yapılabileceği bilinmelidir.

Yazar : Hacer AVCI