İngiliz Setter Cinsi Köpekler ve Özellikleri

/ 2 Eylül 2018 / 2.822 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

İngiliz Setter, “Laverack Setter” olarak da bilinir. Bu ırkın kökeni 1300’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Setter ırkının en eski türü İngiliz Setter’dir. Bu ırk 1860’lı yıllarda İngiltere’de popüler olmuştur. O zamandan bugüne dek popülaritesinden hiç bir şey kaybetmeyen İngiliz Setter, oldukça sportif bir ırktır. Bu ırkın kendine has benekleri olduğu gibi oldukça zarif ve güzel bir köpek ırkıdır. İngiliz Setter ırkı köpeklerin tüyleri ipeksidir ve tüyleri uzun, dalgalı ya da düz olabilir. Bu ırk ortalama 10 ile 12 yıl yaşamaktadır. İngiliz Setter ırkı köpekler ortalama 59 cm ile 68 cm arasında yüksekliğe ve 20 kg ile 35 kg arasında ağırlığa sahiptirler.

Koku alma duyusu oldukça gelişmiştir. Saatler önce giden hayvanın kokusunu bile alabilecek koku alma yeteneği vardır. Hızlı, hareketli, güçlü ve yorulmaz bir ırktır. Her türlü arazide rahatlıkla avlanabilir. Her türlü avda kullanılabilecek bir ırktır. Sıcağa ve soğuğa dayanaklı olan İngiliz Setterler, av esnasında sahipleri ile mükemmel bir uyum sağlarlar.

ingiliz setter

İngiliz Setter Bakımı

Bu ırkı av köpeği olarak besliyorsanız, yemesine dikkat etmelisiniz. Av zamanı enerji ihtiyacı fazla olacağından, ağırlıklı olarak proteinli besinler verebilirsiniz. Normal zamanlarda kilo ve yaşına uygun kuru mamalar ve ev yemekleri verebilirsiniz. Vereceğiniz ev yemeklerinin aşırı tuzlu ve baharatlı olmamasına özen gösterin. Köpekleri sadece protein ile beslemenin, köpeklerde böbrek sorunlarına neden olabileceğini unutmamak gerekir. Ayrıca kaliteli mamalar köpeklerin besin ihtiyaçlarını karşılar ve aşırı tüy dökümünün önüne geçer. Tüylerini düzenli olarak fırçalamalısınız ve her gün düzenli olarak egzersiz yaptırmalısınız. Tüy dökme sorunu oldukça fazla olan bir ırktır ve tırnaklarını düzenli olarak kesmelisiniz.

İngiliz Setter Yaşam Ortamı

Şayet egzersizlerini düzenli yaptıramayacak iseniz bu ırkı apartman hayatı için düşünmemelisiniz. Egzersiz ihtiyacı oldukça fazla olan bir ırktır.

İngiliz Setter yaşam ortamı

İngiliz Setter Eğitimi

İngiliz Setter, çok zeki bir köpek ırkıdır ve ona verilen eğitime en iyi şekilde cevap verecektir. Bu ırkın eğitimlerinden daha etkin sonuç almak istiyorsanız, küçük yaşlarda eğitim verilmesinde fayda vardır. Fazla kararlı olabilen bu ırka tuvalet eğitimini vermek biraz sabır gerektirebilir. Eğitim verirken sabırlı olunmalı ve sert yöntemlerden kaçınılmalıdır. Havlama eğilimi olan bu ırkın bu eğiliminin kontrol altına alınabilmesi için erken yaşlarda eğitilmelidir. Bu ırka düzenli olarak her gün egzersiz yaptırılmalıdır.

İngiliz Setter Karakteri

Bu ırk oldukça iyi huylu, zeki ve arkadaş canlısıdır. Çocuklarla arası iyi olan İngiliz Setter ırkı köpeklerin duyarlı yapıları vardır ve sahiplerinden sevgi beklerler. Av esnasında hareketli ve çalışkan olan bu ırk, evde son derece sakindir. Diğer köpekler ile oynamaktan oldukça keyif alır. Bu ırk iyi bir bekçi köpeği olabileceği gibi koruma köpeği olmaktan uzaktır. Kendi başına gezmeyi sever. Şayet bahçeli bir evde bu ırka bakacaksanız bahçenin duvarlarını aşıp gitmeyeceğinden emin olabileceğiniz kadar bahçenizin yüksek duvarları olmalıdır. Ayrıca bahçeden kafasını çıkartıp kaçabileceği kuytular kazacaktır.

İngiliz Setter karakter

İngiliz Setter Karakter Özellikleri (10 puan üzerinden değerlendirme)

Başka köpeklerle geçinme : 9

Başka petlerle geçinme : 9

Çocuklarla anlaşma : 10

Yabancılara davranış : 9

İtaat seviyesi : 5

Eğitilebilirlik : 7

Koruma özelliği : 5

Egzersiz ihtiyacı : 10

Oyunculuk : 9

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.