İngiliz Pointer (İngiliz Puanter)

/ 21 Ağustos 2018 / 1.501 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Avcılık konusunda oldukça uzman bir köpek ırkıdır. Koku alma duyuları oldukça gelişmiş olan Pointerler, her türlü arazide rahatlıkla av izi sürebilirler. Bu ırk özellikle koku alma duyularının güçlülüğü, hızı ve ferması ile ünlüdür. Sahiplerine karşı oldukça itaatkardırlar. Yorulmak bilmeyen pointerler için en uygun yaşam alanı bahçeli evlerdir. Bu ırk egzersizden oldukça hoşlanır ve enerjilerini atabilecekleri ortam ararlar. İngiliz pointerler çeşitli renklerde olabilecekleri gibi kürkünde benekleri vardır. Av köpekleri olduklarından havlama eğilimleri fazladır. Ortalama 13 ile 15 yıl arasında yaşamakta olup, bu süre köpeğin sağlığı, beslenme alışkanlıkları ile değişebilmektedir. Ortalama yükseklikleri 56 cm ile 72 cm arasındadır. Genel olarak da ağırlıkları 20 ile 34 kg arasında değişebilmektedir.

ingiliz puanteri bakımı

İngiliz Pointer Bakımı

Bu ırk için en ideal ortam bahçeli evlerdir. Apartman hayatı bu ırka uygun değildir. Oldukça hareketlidir ve egzersiz ihtiyacı fazladır. Kulübesi rahat ve sıcak olmalıdır. Kısa tüylü olduğundan aşırı bakım gerektirmez. Av sonrası tırnaklarının arası temizlenmelidir. Gerektiğinde banyo yaptırılmalı ve tüy dökme zamanlarında ölü tüy tabakasını temizlemek için yumuşak bir fırça ile taranmalıdır.

İngiliz Pointer Yaşam Alanı

İngiliz pointerler, sahiplerine ne kadar bağlı olursa olsunlar, apartman hayatı için uygun değillerdir. Egzersiz ihtiyaçları çok fazladır. Son derece hareketli ve enerjik olan bu ırk apartmanda sıkılıp agresifleşebilir. Bu da sıkıntılara neden olabilir. Bu ırkın egzersiz yapabileceği uygun ortamın olması çok önemlidir. Bu nedenle İngiliz pointerler için en uygun ortam bahçeli evlerdir.

ingiliz pointer yaşam alanı

İngiliz Pointer Eğitim

İngiliz pointerlerin küçük yaşlarda eğitim almaları gerekmektedir. Eğitim bu cins köpeklerin sosyalleşebilmesi için gereklidir. Bu ırk 1 ve 2 yaş arasında aldığı eğitimlerde hatalar yapabilir. Bu hatalar için daha özverili olup, köpeğin eğitimine daha özen gösterin. Pointer ırkının yavru iken sahiplenilmesi, bu ırkın sahibine bağlanmasına ve verilen komutları daha erken öğrenip uygulamasını sağlayacaktır. Eğitim için zaman, ilgi ve özverili olmalısınız. İlk verebileceğiniz eğitim “otur, yat, al” komutları olabilir. Sahibine karşı aşırı bağlanan ve ilgiyi seven bu ırk av peşinde koşmaktan da hoşlanmaktadır. İyi bir avcı köpeği olabilmesi için sürekli araziye götürülmeli ve av egzersizleri yaptırılmalıdır. Koku alma duyuları oldukça fazla olan İngiliz pointer ırkı köpekler iyi bir eğitimle birinci sınıf av köpeği olabilirler. Her şeyden önce köpeğinizin sizin söylediklerinizi daha erken uygulaması için köpeğinizin güvenini kazanmanız gerektiğini unutmayın.

İngiliz Pointer Karakteri

İngiliz pointerler son derece zeki, soğukkanlı, enerjik bir ırktır. Çocuklar ile iyi iletişim kurarlar. Ayrıca diğer ev hayvanları ile de iyi geçinmektedir. Bu ırkın küçük yaşlarda sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Bu ırk, karakter özelliklerinden dolayı iyi bir bekçi köpeği değildir. Yabancı seslere karşı havlasalarda bunun ötesinde bir davranış sergilemezler. Pointerler av köpekleridir ve küçük yaşlarda av eğitimleri verilirse iyi birer avcı köpeği olurlar. Bu ırk sahibine sadık, itaatkar, arkadaş canlısı ve zekidir.

ingiliz pointer karakteri

 

İngiliz Pointer Karakter Özellikleri (10 puan üzerinden değerlendirme)

Başka köpeklerle geçinme : 9

Başka petlerle geçinme :

Çocuklarla anlaşma : 9

Yabancılara davranış : 7

İtaat seviyesi : 5

Eğitilebilirlik : 7

Koruma özelliği : 7

Egzersiz ihtiyacı : 10

Oyunculuk : 9

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.