İnek Türleri ve Özellikleri

/ 17 Nisan 2018 / 1.172 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Dünya üzerinde en yaygın hayvan türleri arasında yer almakta olan İnek, birçok farklı ırka sahiptir. Bu ırkların her biri farklı bölgelerde yetiştirilmekte ve farklı özelliklerinden yararlanılmaktadır.

İnek Türleri

Dünyada bir çok inek ırkı bulunmaktadır. İnek türlerini Yerli ve yabancı olarak sizler için araştırdık. İnek ırkları arasında Jersey ırkı, Simental ırkı, Boz ırk, Doğu Anadolu kırmızısı, Yerli Güney sarısı, Zavot ineği, Yerli kara ineği, Guernsey ineği, Holstein ineği gibi bir çok ırk vardır.

inek ırkları

İneklerin Özellikleri

İnekler genellikle süt ve et ürünlerinden en fazla yararlanılmakta olan hayvan türleri olarak bilinmektedir. Ortalama olarak 500 kg ağırlığına sahiptirler. Yeni doğan ineğe buzağı adı verilmektedir. Erkek olan inek türlerine ise öküz ya da tosun denilmektedir. Düzenli olarak her yıl yavrulama özelliklerine sahiptirler. Bu yüzden özellikle düzenli beslenmeleri oldukça önem içermektedir.

Türkiye’de Bulunan İnek Türleri

Türkiye sınırları içerisinde birçok bölgede yetiştirilmekte olan yerli ırka sahip inek türleri bulunmaktadır. Bu türler arasında özellikle Kuzey Ege ve Trakya bölgelerinde yetiştirilmekte olan Boz ineği özel bir yere sahiptir. Çoğunlukla yayılmak için dağlık bölgeleri tercih etmekte olan bu inek türünün üretimi ülkemizde her geçen yıl giderek azalmaktadır. Coğrafi koşulları bakımından engebeli alanları tercih etmektedirler. Gri ve tonlarında olan renkleri, ve göz kenarlarında bulunmakta olan siyahlıkları ile dikkat çekmektedirler. Erkeklerde hilal şeklinde boynuz yapısı görülmektedir. Ortalama 400 kg ağırlığa sahiptirler.

Yerli Kara İnek Irkı

yerli kara

Türkiye’de yer almakta olan başka bir yerli ırk inek ise Yerli kara adı ile bilinmekte olan inek türüdür. Ülkemizde en sık karşılaşılmakta olan inek türü olarak bilinmektedir. Çoğunlukla siyah renkli olan bu tür, küçük vücut yapısına sahiptir. Kısa boynuzlu ve ince yapılıdır. Düşük süt verimine sahip olan bu tür, çoğunlukla Orta Anadolu bölgesinin iklim koşullarına alışkındır. Ot ve Saman ile beslenmektedir. Diğer inek türlerine göre görülen en önemli özelliği uysal bir tür olmasıdır.

Güney Anadolu Kırmızısı İnek Irkı

Güney Anadolu Kırmızısı

Güney Anadolu Kırmızısı da yerli ırk özelliği göstermekte olan bir inek türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi çoğunlukla Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir. Süt verimi en yüksek olan inek türleri arasındadır. Oldukça iri yapılı bir özelliğe sahiptir. Renk seçenekleri çoğunlukla kirli sarı ve tarçın rengini andırır niteliktedir. İnce uzun bir beden yapısına sahiptir. Dikkat çekmekte olan en önemli özelliğinin başında ineğin sarma sürecinde yavrusunu mutlak suretle yanında istemesi gelmektedir.

Doğu Anadolu Kırmızısı İnek Irkı

Doğu Anadolu Kırmızısı inek ırkı

Doğu Anadolu Kırmızısı ise yine adı ile aynı Doğu Anadolu bölgesinde yetişmekte olan bir yerli inek türüdür. Özellikle bu bölgelerde yer almakta olan sert kış şartlarına uyum sağlamayı başarmış bir türdür. Sarı, Kahverengi, ve kestane rengi tonlarında görülebilmektedir. Bu inek türünü diğer ineklerden ayıran en önemli özellik dar bir göğüs kısmına sahip olmasıdır.

Dünya’da Bulunan İnek Irkları

Tamamen doğal koşulların uygunluğuna bağlı olan inek yetiştiriciliği yalnızca Türkiye’de değil Dünyada birçok ülkede yapılmaktadır. Bu nedenle yerli ve yabancı birçok ırka sahiptir. Dünya üzerinde yer alan yabancı ırklı inek çeşitleri birçok farklı özelliğe sahiptir. Bu inek türleri arasında bulunmakta olan Holsteın ineği Hollanda ülkesinde yetiştirilmektedir. İsmini Almanya ülkesinde yer almakta olan Holstein semtinden almaktadır. Siyah- Beyaz Alaca inek adı ile de anılmaktadır. Çoğunlukla geniş bir yapıya sahip bu inekler et verimi yüksek inekler gurubunda yer almaktadır. Sağlam kemikli bir yapıya sahiptir. Büyük memeli, soğuk hava şartlarına dayanıklı, sıcak iklimi sevmeyen özelliklere sahiptir.

Simental inek Irkı

Simental inek Irkı

Simental ineği Fleckvıeh, Abondance ve Peseta Rose isimleri ile de anılmaktadır. Çoğunlukla Avusturya ve Almanya ülkelerinde yetiştirilmekte ancak kökeni İsviçre ye dayanmaktadır. Sütçü bir inek yapısına sahiptir. Zarif bir görünüme sahip bu inek türlerinin, başı beyaz ancak vücudu alacalı renktedir. Bu inek türü besi özelliğine sahip bir yabancı ırk olarak bilinmektedir.

Montofon İnek Irkı

Montofon İnek Irkı

Montofon İneği ise İsviçre kökenli bir inek türüdür. Çoğunlukla Alp dağlarından gelmektedir. Bu nedenle adına İsviçre Esmeri adı da verilmektedir. Dünya üzerinde sütçü olarak bilinen inek türleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Oldukça verimli sütü bulunan bu tür gri ve tonları renklidir. Büyük kulak yapısına sahiptir ve oldukça tüylüdür. Sütü özellikle peynir yapımında önemli bir kaynak niteliğindedir.

Angus İnek Irkı

Angus İnek Irkı

Angus ineği ise ismini  et üretiminde oldukça duyduğumuz inek çeşitleri arasında yer almaktadır. Renginin tamamen siyah olması en önemli özelliği olarak bilinmektedir. Boynuzsuz bir yapısı bulunmaktadır. Oldukça ağır ve iri cüsseli bir türdür. Sıcak bölgelere oldukça dayanıklıdır. Eti oldukça lezzetlidir.

Belçika Mavisi İnek Irkı

Belçika Mavisi İnek Irkı

Belçika Mavisi adı ile anılmakta olan inek türü ise yabancı ırka sahip bir türdür. Et verimi oldukça yüksektir. Siyah beyaz ve mavi beyaz karışık renklerinin yanı sıra düz beyaz renkte de görülebilmektedir. Erken gelişmekte olan bir türdür. Ortalama ağırlığı 1000 kg civarındadır.

Et Verimi Yüksek İnekler

et verimliliği yüksek olan inekler

Dünya üzerinde eti yönünden oldukça zengin ve en sık tüketilmekte olan et ürününe sahip hayvan olarak bilinen inekler arasında özellikle etcil olarak yetişririlen türler bulunmaktadır. Bu türler arasında Belçika mavisi, Angus, Brahman, Brangus, Hereford, Limousine, Piedmentosa gibi türler yer almaktadır. Yabancı ırka sahip olan bu inek türleri beslenme koşullarına göre oldukça yüksek et verimliliği sağlayabilmektedirler.

Süt Verimi Yüksek İnekler

Süt veriminde de öncü olan inek türleri bulunmaktadır. Oldukça lezzetli süte sahip olan inek türleri beslenme ile verimini arttırabilmektedir. Süt bakımından zengin olan inek türleri arasında Jersey ineği, Friz ineği, Simental ineği, Montafon ineği ve Holstein ineği gelmektedir.