Ihlamur Ağacı ve Ihlamurum Sağlığa Faydaları Nelerdir?

/ 13 Haziran 2017 / 387 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Ihlamur ağacı, ıhlamurgiller familyasının Tilia cinsine aittir. Çay olarak tüketilen en yaygın bitkilerden biri de ıhlamur bitkisidir. Boyları 20 ile 30 metreye kadar uzayabilen ve sarı renkli yapraklara sahiptir. Genellikle çiçeklerinin kurutulması ile elde edilen ıhlamur, yoğun bir lezzet ve kokuya sahiptir.

Birçok çeşidi bulunan ıhlamur ağacı, farkı bileşenlere sahiptir ve her birinin etki alanı da farklılık göstermektedir. Fakat ıhlamur ağacı türleri içinde en faydalı olanı ise, Tilia cordata cinsi ıhlamur ağacıdır. Bu türdeki ıhlamur ağacının yaprakları oldukça küçüktür ve tıbbi açıdan da en faydalı etkileri bulunmaktadır.

Ihlamurun yaygın şekilde ve kendiliğinden doğal olarak yetiştiği bölgeler, Avrupa ve Batı Asya topraklarıdır. Ihlamur için en uygun hasat zamanı ise, Haziran ve Temmuz aylarıdır. Bu yaz aylarında toplanan ve kurutulmaya bırakılan ıhlamur çiçekleri, demlenerek çay şeklinde içilebilmektedir.

Ihlamuru piyasada kurutulmuş ıhlamur çiçekleri, hazır poşet çay, kapsül, ıhlamur özü ve tentür olarak bulabilirsiniz.

Ihlamurun Sağlığa Faydaları

Ihlamur çayı ülkemizde olduğu gibi farklı kültürlerde geleneksel olarak grip nedeniyle yükselen ateşi düşürmek için kullanılmaktadır. Ihlamur çayının buharı burun tıkanıklığını açmaya yararken, sıcak çay boğaz ağrısını, öksürüğü alır.

İdrar söktürücü olarak karaciğer ve safra kesesi hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Ihlamurun faydaları üzerine yapılan çalışma sayısı oldukça az olmakla birlikte bazı klinik araştırmalar kas kasılmalarını azalttığı yönünde sonuçlara sahiptir.

Kalsiyum açısından zengin bir besin kaynağıdır. Ayrıca önemli bir A vitamini deposudur. B6 vitamini de içermektedir.

Damarların tıkanmasını önleyen ve sertleşmenin yaşanmasını önleyici mineralleri içerisinde barındıran ıhlamur sayesinde kalp ve damar sorunlarının yaşanması da söz konusu olmaz.

Kışın soğuk algınlığı ve gribe yakalanan kişiler ıhlamur çayı tüketir. Bu vücuttaki zararlı toksinlerin dışarıya atılmasına ve hastalık virüslerinin temizlenmesine neden olur. Oldukça sık rastlanan öksürük problemlerine karşı ıhlamur çayı büyük bir şifa kaynağıdır. Grip ve nezle gibi enfeksiyonlu hastalıklarda etkili olan ıhlamur, öksürüğün yumuşamasına ve boğaz tahrişlerinin önlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Ihlamur suyunun saçlara masaj yapılarak uygulanması saç sağlığı için faydalıdır Ihlamur yapraklarını kaynatarak elde ettiğini su ile saçlarınızı yıkadığınızda doğal bir görünüm kazandırmış olursunuz. Ihlamurun saçlara uygulanması saçların daha parlak ve dayanıklı olmasına yardımcı olur. Öte yandan, ıhlamur suyu ile yıkanan saçlarda, saç dökülmesinin önlendiği düşünülmektedir. Ayrıca ıhlamur, saç derisindeki kuruluğu giderir, kaşıntı ve kepek oluşumunu önler.

Güçlü bir antioksidan olan ıhlamur hücre yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıca hücreleri kuvvetlendirerek cildin daha geç yaşlanmasını sağlayarak sağlıklı ve güzel görünüm sağlayabilir. Daha genç, sağlıklı ve güzel bir cilt görünümü için faydalı olan ıhlamur, bazı cilt hastalıklarının tedavisine de destek olmaktadır.

İltihaplanma kaynaklı ağrıların giderilmesinde etkili olan ıhlamur, vücuttaki iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca ıhlamur, tansiyonun düşürülmesinde de etkilidir.

Yatıştırıcı etkisi bulunan ıhlamur çayı gerginliği alır, kaygı nedeniyle gerilen sinirleri yatıştırır, stresi azaltır ve uykuya geçişi kolaylaştırır. Sinir sistemlerini olumlu yönde etkiler ve stresten kaynaklanan kötü düşüncelerden bünyeyi korur. Ihlamur, özellikle de sürekli olarak duygu iniş çıkışları yaşayan kişiler için birebirdir. Bundan dolayı ıhlamur, sebebi belli olmayan kronik stres ve yorgunlukların azaltılmasına yardımcı olmakta ve endişeli ruh halinin ortadan kaldırılmasına destek olmaktadır.

Göz rahatsızlığı yaşayanlar için de ıhlamur önerilir. Ihlamur, yorulan gözlerin dinlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Buna göre, ıhlamur yapraklarının kaynatılıp, suyunun soğuduktan sonra, bir pamuk aracılığı ile gözlerin üzerine yerleştirilmesi sayesinde, gözler rahatlamakta ve dinlenmektedir. Ayrıca ıhlamur, gözlerde oluşan aşırı çapaklanmanın da önüne geçmektedir ve gözlerin bakterilerden arındırılmasına yardımcı olmaktadır.

Hazımsızlığa iyi gelir. Mide bulantısı başta olmak üzere, birçok mide problemine ve kabızlık gibi bazı bağırsak sorunlarına da iyi gelmektedir. kabızlık nedeniyle karın bölgesinde yaşanan ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Sıvı olduğu için sindirim sitemini yormaz. aksine bağırsaklara hareket kazandırır.

Vücut arındırıcı etkiye sahiptir. Terletici özellikler göstermekte ve bu sayede de vücuttan ter yolu ile toksin maddelerin atılmasını sağlamaktadır. Terlemeye neden olarak, toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlayıp aynı zamanda, aşırı yağ, su ve tuz gibi bileşenlerin de vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır.

Ihlamur, serbest radikallerin hücre yapısına kalıcı hasar vermesini önlemektedir. Mutasyona uğramış yani kalıcı hasar görmüş olan hücreler kanser gelişimine yol açabileceği için, ıhlamurun yapısında bulunan bu antioksidanlar, kanser oluşumunu da önlemeye yardımcıdır.