İbni fadlan kimdir?

/ 12 Haziran 2017 / 610 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

X. yüzyılda yaşamış olan İbn Fadlan (Ahmed bin Fadlan bin Abbas bin Reşid bin Hammad), bir Arap din bilgini ve gezginidir. Abbasi halifesi Muktedir’in 921’de İtil Bulgarları hükümdarına gönderdiği heyette yer aldı. Görevi, oradaki Müslüman bilginleri denetlemek, halifenin mektup ve armağanlarını krala sunmaktı. Önemli bir diplomat ve dikkatli bir gezgin olarak kabul edilen İbn Fadlan, bu yolculuğunu Rıhle adlı seyehatnamesinde anlatmıştır.

Bu yapıtında, yolculuğu sırasında gördüğü yerler ve halklarla ilgili önemli bilgiler de aktardı. Bunlar arasında, Maveraünnehir`de henüz devlet öncesi bir düzende yaşamakta olan Türklere (Oğuzlara) ilişkin gözlemleri önemli bir yer tutar.

Bulgar Kralına gönderilen elçilik heyeti ile birlikte 921 senesinde Bağdat’tan hareket eden İbni Fadlan; Rey, Nişabur, Merv, Buhara ve Harezm yolu ile 922 senesinin Mayıs ayında, o zaman çadırlarda yaşayan Bulgar Kralının karargahına ulaştı. Horasan’da Şii isyanına şahid oldu.

Zamanında milletlerarası münasebetlerden geniş ölçüde haberdar bir diplomat olan İbni Fadlan, Abbasi halifesinin zor durumda olduğu bir zamanda Türklerle dostluk kurulmasını sağladı. Risale veya Rıhle adıyla anılan seyahatnamesinin aslı bulunarak çeşitli dillere tercüme edilmiştir.

Bu seyahatnâme X. yüzyıldaki Türklerin tarihi hakkında en canlı, en sağlam vesikalardandır. İbn Fadlan gibi kültürlü, mütecessis bir kişinin gözlemlerine dayanmaktadır. Veciz ve akıcı bir üslupla kaleme alınmıştır. İbn Fadlan elçilik için gittiği sırada uğradığı Türk kabilelerinin idaresi, dinleri, adetleri, hukukları hakkında çok değerli bilgiler vermiş, o kavimlerden olan kişilere sorular yöneltmiş, onların mantalitesini anlamaya çalışmıştır.

Devrindeki Oğuzlar, Bulgarlar, Ruslar hakkında son derece önemli bilgiler vermiştir.

Bu saygılı ve heyecan dolu gezi yazısı, Ahmed Zeki Velidi Togan tarafından 1923 yılında İran’nın kuzeydoğusunda ki Meşhed şehrinde bir kütüphanede eksik bir çeviri yazı olarak bulunmuştur.

İbn Fadlan’ın eseri 1975 yılında “İbn Fazlan Seyahatnamesi” adı ile Bedir Yayınevi tarafından basılmıştır.

Benzer Konular
Sabina Toziya Kimdir?
Andy Weir Kimdir?
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.