İbn-i Rüşt Kimdir?

/ 16 Haziran 2017 / 395 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

İBN-İ RÜŞD (1126-1198)

Hekim, felsefeci, fıkıhçı, tıpçı ve matematikçi olan  İbn Rüşt, Maliki mezhebinden fakihler yetiştirmiş bir aileden gelir. Babası Kurtuba kadısı olarak tanınırdı. Kendisi de Kadı olarak yetişti. Kadıü’l-Kudzat (Baş yargıç) oldu.

İbn-i Rüşd, Aristoteles‘in izinden gidip, onun akımını benimseyen bir düşünürdür. Tam ismi Ebū ‘l-Velīd Muḥammed ibn Aḥmed’dir. Tıpkı babası gibi kadı olarak yetişen İbn-i Rüşd’e göre, en önemli ve tek filozof Aristoteles’tir. Araştırmalarının büyük bölümünü oluşturan Aristo eserleri ve Arapça diline yaptığı çevirileri bulunmaktadır.

  1. yüzyılda yetişmiş en önemli Arap filozoflarından biri olan İbn-i Rüşd, filozof olmasının yanında önemli bir matematikçi ve doktordur.

28 yaşına geldiğinde Fas’a, Merakeş’e yaptığı geziden dönüşünde ünlü Külliyat adlı tıp kitabını yazdı. Saraya çağrıldı Aristoteles ‘in eserlerinin karanlık kalmış yanlarını açıklamakla görevlendirildi, İslâm dünyasını saran bağnazlık, bilime düşmanlık ve dedikodu yüzünden İbni Rüşt ve oğlu karaçalmalardan, düşmanca söylentilerden, emire kadar ulaşan iftiralardan kurtulamamışlardır.

Ölümünden birkaç yıl önce yeniden saraya çağrılmasına karşın, kendi köşesinde kalmayı yeğledi. 1198’de Fas’ta vefat etmiştir.

 

Benzer Konular
Sabina Toziya Kimdir?
Andy Weir Kimdir?
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?