Himalayan Kedisi ve Özellikleri

/ 11 Nisan 2018 / 1.337 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Himalayan KedisiHimalayan Kedisi Bilimsel adı: Felis catus

Dünya üzerinde oldukça önemli bir kedi türü olarak bilinmekte olan Himalayan kedisi, siyam kedisi ile iran kedisinin çiftleşmesi sonrasında dünyaya gelmiş olan bir ırk olarak bilinmektedir. İsmini Himalaya da yer almakta olan tavşanlara benzemesinden almaktadır. Geçmişte Himmie adı ile anılmakta olan bir ırk çeşididir. İlke yetiştirilme yeri Amerika ülkesidir. Bu ırkın varlığını kabul eden ilk ülke İngilizler olarak bilinmektedir.

Fiziksel ve Karakteristik Özellikleri

Melez bir tür olarak Himalayan kedileri göz renklerini siyam kedilerinden almaktadırlar. İri ve yuvarlak yapılı gözlere sahiptir. Sakin bir yapıdadırlar.Sevimli bir yüz ifadesi bulunmaktadır. Kafa şekilleri yuvarlaktır. Kısa burunlu, yayvan ağızlı, dolgun yanaklı bir kedi türüdür. Oldukça kuvvetli bir çene yapısı bulunmaktadır. Kulakları küçük, uçları ise yuvarlak yapıdadır. Kısa boylu olarak bilinen bu kedi türünün bacak boyları da oldukça kısadır. Bacak boylarına göre oldukça iri patilere sahiptirler. Sırtlarından uzanan kısa kuyrukları bulunmaktadır. Pati altlarında ve kulak içlerinde de yer alan tüyleri boyunlarından başlamaktadır. İnce ve parlak tüy yapısına sahiptirler. Çoğunlukla çikolata, ayı balığı ve leylak rengindedirler. Çoğu zaman kulak ve yüz bölgesinde yer alan tüylerin siyah renkli oldukları görülmektedir. Alışılagelmiş bu renk türleri dışında mavi veya alev renk türleri de mevcuttur. Ortalama ağırlığı 3 ile 6 kilogram arasında değişim göstermektedir. Oldukça uzun ömürlü olarak bilinen bu kedi türü ortalama olarak 15 yıla kadar yaşayabilmektedir. Görünümü açısından oldukça zarif ve narin bir yapıya sahiptir. Bulunduğu ortamda dikkat çekici bir özelliği bulunmaktadır.

Himalayan Kedisi özellikleriKarakteristik özellikleri arasında ilk dikkat çeken cesaretli bir kedi türü olmasıdır. Oldukça sıcakkanlı olan bu tür, özellikle çocuklar ile oldukça sıkı bağlar kurmaktadırlar. Sağlıklı, kolay hasta olmayan bir yapıya sahiptirler. Mümkün olduğunca hareket özelliklerini faaliyete geçirmezler. Orta derecede zeka seviyesine sahip bu tür, çoğunlukla sessiz olarak görülmektedir. Özgür olmayı pek sevmezler, daha çok ev kedisi olarak adlandırılmaktadırlar. Soğuk alanlardan ve sürekli oyun oynamaktan hoşlanmamaktadırlar. Saygılı ve şefkatli bir özelliğe sahiptirler. Sahibi ile arasında kurduğu özel bağ sonrasında sahibine özel ilgi göstermeyi severler. Ev ortamını oldukça seven bu kedi türü, sevilmekten çok hoşlanmaktadır. Özellikle kucakta oturmaya oldukça düşkündürler. Hareket sevmediğinden sürekli belirli bir noktada vakit geçirirler. Gürültülü ortamlardan mümkün oldukça uzak kalmayı tercih etmektedirler. Çoğunlukla tüy içeren, renkli ve parlak  oyuncuklardan hoşlanmaktadırlar. Sürekli olarak ilgi beklemektedirler. Bu bağlılığını kolaylaştırıcı bir etkendir. Beklediği ilgiyi göremediğinde hırçınlaşabilme özelliğine sahiptir.

Himalayan Kedisi BakımHimalayan Kedisi Bakım Aşaması

Oldukça narin yapılı bir kedi türü olan himalayan kedisi bakımı büyük bir özen istemektedir. Çoğunlukla ev ortamında barınmakta olan bu kedi türü, günlük olarak bakım istemektedir. Hiç aksatılmadan yapılması gereken bakımları arasında, en önemli husus ince tüy yapısıdır. Tüylerinin düğümlenmemesi adına günlük olarak taranması gerekmektedir. En az haftada 3 yada 5 kez tarama yapılmalıdır. Ayrıca tırnak bakımı da bu kedi türü için oldukça önemlidir. Tırnaklarının düzenli olarak kesiminin yapılması gerekmektedir. Özel olarak üretilmiş olan tırnak makası ile yapılan bu kesim haftada en az 3 kez yapılmalıdır. Bu nedenle özel olarak üretilen tüy fırçalarının kullanılması mecburidir. Ayrıca üşüme oranı yüksek olduğundan banyo aşamasında oda ısısının kontrol edilmesi de bakım şartları arasında yer almaktadır. Bakımın bu denli titizlik içermesine rağmen özellikle evde bakmak adına sıklıkla tercih edilmekte olan kedi türleri arasında yer almaktadır.

Oldukça zahmetli bir bakım içermekte olan bu kedi türünün kum bakımı da dikkat gerektirmektedir. Kumunun kesinlikle kirli olmaması gerektirmektedir. Ayrıca oldukça hassas olan gözlerinin de günlük olarak temizliğinin yapılması gerekmektedir. Belirli dönemlerde yaşadığı tüy dökümü sırasında beslenmesine özel bit itina gerekmektedir. Düzenli ve dengeli bir beslenmemin günlük olarak sağlanması gerekmektedir. Kaliteli mamalar ile beslenmesi özellikle tüy dökümünün kısa sürmesine neden olmaktadır. Günlük olarak 350 kalori gibi bir beslenmeye ihtiyacı olan himalayan kedisi birçok besin ile beslenebilmektedir. Kuru ve yaş kedi mamaları yanı sıra et, tavuk, ton balığı ve peynir de himalayan kedileri için özel bir besin kaynağıdır. Çoğunlukla sağlıklı bir görünüme sahip olan bu kedi türünün uzun soluklu bir yaşam sürdürebilmesi için düzenli olarak veterinere götürülerek sağlık bakımlarının yaptırılması da bakımı açısından önemli bir detay niteliğindedir.

Himalayan Kedisi sağlıkHimalaya Kedisinde Görülen Sağlık Sorunları

İran kedisi ile siyam kedisi birleşmesinden üreyen himalaya kedisi her iki türünde biyolojik özelliklerini bünyesinde taşımaktadır. Bu nedenle genetik anlamda birçok sağlık sorunları görülebilmektedir. Çoğunlukla yüz yapılarında oluşmakta olan bu sağlık sorunları, burun deliklerinde oluşan darlık ve buna bağlı olarak nefeste zorluk çekme, gözlerde oluşan yaşarma ve göz kapaklarının içeriye doğru çökmesi gibi sorunlar olarak görülmektedir. Ayrıca sinir sistemi kaynaklı oluşan genetik sağlık sorunları da bu kedi türlerinde yer almaktadır. Deride yağlanma, böbreklerde oluşan bir çok sorun, sürekli olarak üşüme gibi sorunlarda kalıtsal kaynaklı olabilmektedir.

Yazar : Turgay

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.