Hezarfen Ahmet Çelebi (1609-1640)

/ 8 Haziran 2017 / 423 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

17.yüzylda Osmanlı’da yaşamış olan Türk bilginidir.1623-1640 yılları arasında, sultan 4.Murat zamanında uçma tasarısını gerçekleştirmiştir. Geniş bilgisinden dolayı ‘binfenli’ lakabıyla anılmıştır. Binfenli, ’Hezarfen’ anlamına gelir.

Hezarfen Ahmet Çelebi Osmanlı Devleti zamanında ilk kez uçuş girişiminde bulunan kişidir. Bu konuda 10. yüzyılda yaşamış olan Müslüman ve Türk bilginlerinden İsmail Cevheri’den feyz almıştır. Hezarfen Ahmed Çelebi’nin etkilendiği İsmail Cevheri’nin, Leonardo da Vinci’nin uçma çalışmalarında da kaynak ve etki unsuru olduğu sanılmaktadır.

  1. yüzyılda imal ettiği kanatları takarak Galata Kulesi’nden atlayıp Kız Kulesi’ne başarılı bir uçuş gerçekleştirmiştir. Uçan ilk insan olarak tarihe geçmiştir. Evliya Çelebi‘nin Seyahatname’sindeki ifadelerinden edindiğimiz bilgilere göre; 1632 yılında lodoslu bir havada Galata Kulesi’nden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bırakarak ve uçarak İstanbul Boğazı’nı geçip 3558 m. ötedeki Üsküdar’da Doğancılar meydanına indiği söylenmektedir.

Sarayburnu’ndaki Sinan Paşa köşkünden bu durumu seyreden ve deneyin başarıyla sonuçlandığını gören dönemin padişahı 4. Murat tarafından da beğenildi, , hatta Evliya Çelebi‘ye göre Hezârfen Ahmet Çelebi “bir kese de altınla” sevindirmiş, ancak bu derece bilgili ve becerikli birisinin tehlikeli olabileceğini düşünüp onu Cezayir’e sürgün etmiştir. Sürüldüğü Cezayir’de de, 1640 yılında, hayata gözlerini yummuştur.

Benzer Konular
Sabina Toziya Kimdir?
Andy Weir Kimdir?
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?