Hepatit B Aşısı

/ 14 Haziran 2017 / 370 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Hepatit B aşısı ilk kez 1982 yılında plazma kökenli aşı olarak üretilmiştir. Hepatit B aşısı, şuan ise hepatit B virüsünün rekombinant DNA teknolojisi ile üretilmiş majör yüzey antijenini içeren alüminyüm hidroksit üzerine adsorbe edilmiş bir steril süspansiyon şeklindedir. Genetik mühendisliği ile bu üretilen aşılar hiçbir enfeksiyöz parçacık içermedikleri için plazma aşılarına göre daha avantajlı ve güvenilirdirler. Günümüzde genetik mühendisliğinden yararlanarak farklı yöntemlerle yeni hepatit B aşısı üretme çalışmaları devam etmektedir.

Aşının koruyuculuğu %90–95 civarındadır. Yaşın 40 yaş üstü olması, sigara içme, şişmanlık, genetik faktörler ve immün baskılanma gibi konağa ait diğer faktörler aşı yanıtını azaltmaktadır. Yüksek risk altındaki erişkinler ve çocuklar üzerinde yapılan çalışmalarda, üçüncü aşıdan sonra 10 mIU/mL veya daha üzerinde anti-HBs yanıtı elde edilmesi durumunda uzun süreli koruyuculuk sağlandığı gösterilmiştir. İmmün sisteminde sorun olmayanlara pekiştirme aşısı gerekmemektedir. İlerleyen zamanlarda anti-HBs düzeyleri saptanabilir düzeyin altına inse bile immün hafızaya bağlı olarak hastalık oluşmamaktadır.

Hepatit B aşısı 0, 1, 6. aylarda olmak üzere 3 doz şeklinde uygulanır. Birinci ve ikinci dozu arasında en az 4 hafta, ikinci ve üçüncü dozu arasında en az 8 hafta olmalı, ayrıca üçüncü doz ilk dozdan en az 16 hafta sonra uygulanmalıdır. Hepatit B aşısı diğer aşılarla birlikte aynı gün veya birkaç gün ara ile uygulanabilir. Hızlı yanıt elde edilmesi istendiğinde; 0, 1, 2 ve 12(Pekiştirme aşısı) aylar şeklinde de uygulanabilmektedir.

Yan etkileri:

Enjeksiyon yerinde olabilen lokal reaksiyonlara ilaveten, sistemik olarak üşüme, titreme, halsizlik, influenza benzeri semptomlar, eklem ağrısı ve kas ağrısı de nadiren bildirilmiştir.