Göz rengi ve göz renginden kaynaklanan hassasiyetler

/ 6 Haziran 2017 / 308 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Gözlerimiz, gerçekten de sağlığımız hakkında doğru bilgiye ulaşmamıza yardımcı oluyor mu, yoksa hepsi birer tezden mi ibaretler?

Bilim adamlarının bu konuda yapmış oldukları bir takım tespitler mevcut. Bazı bilim adamları mavi gözlü insanlarının aslında bir mutasyon sonucu bu hale geldiğini savunuyor. Ayrıca mavi gözlü kişilerin hepsinin aynı ataya sahip olduğunu ve hepimizin göz renginin aslının kahverengi olduğunu belirtmektedirler.

Cildimizin rengini ayarlayan pigmentler aynı zamanda gözlerimizin rengini de ayarlıyor. Şöyle ki, teni koyu olan bir insanın göz rengi de koyu olmaktadır. Yani göz rengi kahverengi olmaktadır. Bu da melanin denen pigmentten kaynaklıdır.

Melanin deri rengini oluşturan 3 etkenden en önemlisidir. Deriye koyu kahverengi rengini veren melanin tüm normal insanların derisinde vardır. Ancak bazılarında daha az bazılarında daha çoktur. Deride melanin miktarı arttıkça renk koyulaşır. Ancak melanin üreten hücrelerin sayısı açısından insan grupları arasında belli farklılıklar gözlenmez.

Sarışın insanlarda daha az melanin oluşmaktadır. Sarışınların gözlerinde ışık ön pervaza doğru girmekte ve irisin içinde gri hücrelerle birbirini etkilemektedir. Geriye yansıyan ışık göze mavi rengi vermektedir.

Göz uzmanı Prof.Dr. Erkılıç, mavi ve yeşil gibi açık renkli göze sahip olanların, gözlerindeki renk pigmentlerinin daha az olduğu için güneş ışınlarından daha çok etkilendiklerine dikkat çekerek şöyle konuştu:
”Açık renkli göze sahip olanlar, mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıdır. Zira, mavi ve yeşil gibi gözlerde renk pigmentleri daha az olduğundan ultraviyole ışınlarından daha çok zarar görürler. Bu kişilerin güneş gözlüğü kullanmaması ve güneşte aşırı kalıp ultraviyole ışınları almaları halinde halk arasında sarı nokta denilen Makula hastalığı boy gösterir. İleri yaşlarda, görme bozukları giderek artar. Güneş ışınlarına fazlaca bakmak katarakt riskini artırır, gözde et büyümesine yol açar. Sıcak, ultraviyole ışınları, yazın gözler için en riskli durumdur.”

Yapılan bir başka araştırmada açık göz rengine sahip kadınlar daha az stresli, ağrıya daha dayanıklı ve olumsuz düşünmeye daha az meyillidirler.