Gelmiş Geçmiş En Kanlı Savaşlar

/ 23 Mayıs 2017 / 417 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Tarihte birçok dehşet verici savaş gerçekleşmiştir ve milyonlarca can kaybı yaşanmıştır. Genel olarak dünya savaşlarında bulunduğu bölgede ciddi nüfus kayıpları yaşanan bu savaşların izleri bile günümüzde hala mevcuttur.

İkinci Dünya Savaşı’nda açıklanan rakamlara göre kırk ila yetmiş milyon arasında can kaybı yaşanmıştır ve altı yıl süren bu savaş, tarihin en kanlı savaşı olarak kayıtlara geçmiştir. İnsanllık tarihinde yaşanan en çok can kaybı İkinci Dünya Savaşı olmuştur.

Moğol İstilası ise tarihte gelmiş geçmiş en çok insan kaybı yaşanan ikinci vakadır. Asya’dan Avrupa’ya yapılan bu akında toplamda otuz milyona yakın can kaybı yaşanmıştır. Yaklaşık olarak 160 sene süren bu istilalar, birçok topluluğun Avrupa’ya göçmesine yol açmıştır.

On yedinci yüzyılda yaşanan Qinq Hanedanlığı ile Ming Hanedanlığı arasında yaşanan savaşlarda yirmi beş milyon kişi hayatını kaybetmiştir. Kırk altı yıl süren bu savaşın sonunda Ming Hanedanlığı yenilmiştir.

Çin’de yaşanan bir başka kanlı savaş ise Taiping İsyanı’dır. On üç yıl süren bu isyanlarda yirmi milyon can kaybı yaşanmıştır ve ortaya dini hareket, çok kanlı bir iç savaşa dönmüştür.

Dört yıl süren Birinci Dünya Savaşı’nda açıklanan rakamlara göre on beş milyon can kaybı yaşanmıştır. İstatistiklere göre gelmiş geçmiş en kanlı beşinci savaştır. Savaşın etkilerinin sürdüğü dönemde de ölü sayısı toplamda on beş milyona yükselmiştir.