Gelmiş Geçmiş En iyi Türk Dizileri

/ 14 Aralık 2017 / 948 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Türk televizyonlarında son dönemlerde inanılmaz bir dizi rekabeti var takipçisi oluşmuş durumdadır. Bu dizilerin her biri birbirinden kaliteli olarak görülse de, bazıları var ki gerçekten Türk televizyon tarihine damga vurmuş ve her dönem hafızalarda kalmayı başarmıştır. Sıralamaları kafanızı karıştırmasın hangisini henüz izlemediyseniz, hemen izlemeye başlayabilirsiniz. Hepside kendi tarzında en iyi dizilerdendir.

– Kurtlar Vadisi

Bir döneme damga vuran bu dizi 15 Ocak 2003’te Show TV’de “Bu bir mafya dizisidir” sloganıyla başlayan Türk aksiyon, mafya ve politik bir dizidir.

– İçerde

19 Eylül 2016 tarihinde Show TV ekranlarında yayınlanmaya başlayan dizi, ABD yapımı Köstebek filminden uyarlanan, yapımcılığını Kerem Çatay’ın üstlendiği, yönetmenliğini Uluç Bayraktar’ın yaptığı, başrollerini Çağatay Ulusoy ve Aras Bulut İynemli‘nin paylaştığı Türk televizyon dizisidir.

– Çukur

23 Ekim 2017 Show TV ekranlarında başlayan dizi Çukur, yapımcılığını Kerem Çatay’ın üstlendiği, başrollerini Aras Bulut İynemli ve Dilan Çiçek Deniz’in paylaştığı Türk televizyon dizisidir.

– Behzat Ç

İlk bölümü 19 Eylül 2010 Star TV ekranlarında yayınlanmıştır. Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi, Emrah Serbes’in aynı isimli romanından esinlenerek hazırlanmış Türk polisiye televizyon dizisidir.

– Ezel

ilk bölümü 28 Eylül 2009’da Show TV ekranlarında “İhanet onları ayırdı, intikam birleştirecek.” sloganıyla başlamıştır. 25 Ocak 2010 tarihinden itibaren atv’de yayınlanmıştır. Ezel, Türk Drama, Aksiyon televizyon dizisidir.

– Leyla ile Mecnun

İlk bölümü 9 Şubat 2011 tarihinde TRT 1 ekranlarında yayınlanmıştır. Leyla ile Mecnun, Eflatun Film tarafından yapılıp TRT 1’de 3 sezon yayımlanan ve final yapamadan yayından kaldırılan absürt komeditüründeki Türk televizyon dizisidir. Dizi temel olarak efsanevî karakterler Leylâ ile Mecnun’un hikayesi üzerine kurgulanmış ve üzerine absürt komedi, bilim kurgu, durum komedisi ögeleri eklenmiştir.

– Kuzey Güney

İlk bölümü 7 Eylül 2011’de Kanal D ekranlarında başlamıştır. Kuzey Güney, Türk drama, televizyon dizisidir.  Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoyve Öykü Karayel paylaşmıştır. 26 Haziran 2013 tarihindeki final bölümü ile ekranlara veda etmiştir.

Türkiye’nin en popüler dizilerindendir. Sırbistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kazakistan, Arnavutluk, İran gibi ülkeler başta olmak üzere yurt dışında da yayınlanmıştır.

– Kardeş Payı

İlk bölümü 13 Şubat 2014 tarihinde Star TV’de gösterime girmiştir. Kardeş Payı, Mehmet Yiğit Alp’in yapımcılığını ve Selçuk Aydemir’in yönetmenliğini üstlendiği komedi türündeki Türk televizyon dizisidir.

– Diriliş Ertuğrul

İlk bölümü 10 Aralık 2014 tarihinde TRT 1 ekranlarında yayınlandı. Diriliş: Ertuğrul, isminden de anlaşılacağı üzere  yapımcılığını Tekden Film’in üstlendiği, senaryosunu Mehmet Bozdağ’ın yazdığı, yönetmenliğini Metin Günay’ın yaptığı, başrollerini Engin Altan Düzyatan, Esra Bilgiç, Kaan Taşaner, Didem Balçın, ve Hülya Darcan’ın paylaştıkları dizi filmdir.

Dizinin ilk sezon hikâyesi 13. yüzyılda Kayı Boyu’nun Tapınak Şövalyeleri’ne karşı olan mücadelelerini konu almaktadır. Dizinin ikinci sezon hikâyesi ise 13. yüzyılın ortalarında yine Kayı Boyu’nun bu sefer Moğollar’a karşı olan mücadelelerini konu almaktadır. Üçüncü sezonda ise 13. yüzyılın ortalarında Söğüt ‘e yerleşen Kayı Boyu Ertuğrul Bey önderliğinde Bizans İmparatorluğu ve Çavdaroğulları Obasına karşı mücadele edecektir. Dizi için 6 ay kadar hazırlık yapılmıştır. Oyuncuların tamamına at binicilik dersleri verilirken, erkek oyunculara da kılıç kullanma dersleri verildi.

– Poyraz Karayel

İlk kez 7 Ocak 2015’de Kanal D ekranlarında yayınlanan dizinin senaryosu Ethem Özışık’ın kaleminden çıkmaktadır. İlk 62 bölümün yönetmenliğini Çağrı Vila Lostuvalı yaptı, 63’üncü bölümden itibaren yönetmenlik koltuğuna Osman Taşçıoturmuştur.

– Aşk-ı Memnu

Aşk-ı Memnu, 4 Eylül 2008’den 24 Haziran 2010’a kadar Kanal D kanalında yayınlanan ve 2 sezon süren Türk romantik drama dizidir.

– Medcezir

İlk bölümü: 13 Eylül 2013 Star TV ekranlarında yayınlandı. Medcezir, Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu tarafından geliştirilen televizyon dizisi. Josh Schwartz tarafından yaratılmış Amerikan yapımı The O.C. dizine dayanmaktadır. Dizinin baş rolünde İstanbul’un kenar mahallelerinden birinde büyüyen Yaman Koper karakterini canlandıran Çağatay Ulusoy ve zengin bir ailenin kızı olan Mira Beylice Koper’i canlandıran Serenay Sarıkaya yer aldı.

Yardımcı kaynak olarak, wikipedia.org kullanılmıştır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.