Firdevsî Kimdir?

/ 18 Haziran 2017 / 534 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Firdevsî 10. yüzyılda İran’ın Tus kentinde soylu bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Samanîler ve Gazneliler dönemleri İran edebiyatının önde gelen Fars şairidir. En büyük İran şairi sayıl­maktadır Asıl adı Ebu’l-Kasım Mansur olan Firdevsi’nin yaşamı hakkında yeterli ve kesin bilgi yoktur.

Daha gençlik yıllarında İran tarihine büyük bir ilgi duydu. Bunun için 974 yılında Şehname’yi yazmaya koyuldu. ( 60.000 beyitten oluşur.)  Bu eser onun en önemli eseridir. Bu eserden, iyi bir öğrenim gördüğü, eski Farsça ile Arapça’yı ustalıkla kullanacak derecede öğrendiği anlaşılmaktadır.

Firdevsî,  iyi bir Müslüman’dır. Hazreti Muhammed’e ve sahabelere övgü­leri, sevgisi derindir. Bu yüzden Şehnâme’de eski Fars töre ve inançları ile İslâm ruhunu çelişme ve çatışmaya sokturmadan kaynaştırmaya dikkat etmiştir.

1010 yılında Gazneli Mahmut’a sunan Firdevsi, bağlanan aylığı az bulduğu için sultanı ağır biçimde hicvedince, Gazne’den göçmek zorunda kalmıştır. Şehriyar’ın yanında kaldıktan sonra, Tus’a dönerek orada ölmüştür.

Benzer Konular
Sabina Toziya Kimdir?
Andy Weir Kimdir?
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?