Filipin Kobrası ve Özellikleri

/ 11 Ağustos 2018 / 313 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Bilimsel adı Naja philippinensis olan Filipin kobrası, isminden de anlaşılacağı gibi çoğunlukla Filipinler’de görülmektedir. Bu türün ortalama uzunluğu 1 metre olsa da bazı Filipin kobralarının boyu 2 metreye kadar uzayabilmektedir. Filipin kobrasının rengi yetişkinlerde açık orta kahverengi ve genç kobralarda ise koyu kahverengidir. Tüm kobra türleri arasında toksikolojik uzmanlar, Filipin kobrasının en zehirli yılan türlerinden biri olduğunu söylemektedirler. Filipin kobrasının küçük bir ısırığı bile yarım saat içerisinde insanın hayatını kaybetmesine neden olabilir. Zehir salgılandıktan sonra kişinin sinir sistemi felç olur ve solunum sisteminin de iflas etmesi ile ölüm artık saldırıya uğrayan kişi için kaçınılmaz olur. Filipin kobraları zehirlerini 3 metreye kadar fırlata bilmektedirler. Bir ısırığında yaklaşık 250 miligram zehir enjekte ederler ve yetişkin bir insanın ölümüne ise sadece 20 miligramı yemektedir.

filipin kobrası özellikleri

Filipin Kobrası Ne Yer?

Filipin kobraları etoburdur. Bazen kral kobralar ile beslenen Filipin kobrası, fareler, kurbağalar, kertenkele, bıldırcın, yumurtalar, böcekler ve diğer küçük memeliler ile beslenir. Filipin kobraları avlarını çiğnemezler, bir bütün olarak avlarını yutarlar.

Filipin Kobrası Nerelerde Görülür?

filipin kobrası nerelerde görülür

Özellikle Filipinlerde görülen Filipin kobrası, Luzon, Catanduanes, Masbate ve Mindoro gibi adalarda görülmektedir. Filipin kobrası suyu çok sevmektedir. Genellikle çay ve su havzalarında rastlanmaktadır. Göller, nehirler ve diğer ıslak alanlarda görülür. Tatlı suya yakın yaşamayı tercih eder.

Filipin Kobrası Üreme

filipin kobrası üreme

Bir erkek ve bir dişi kobra eşleştikten sonra, erkek Filipin kobrası dişi ile artık hiç bir bağı kalmadığı için dişi kobradan hızlıca uzaklaşır. Daha sonra dişi kobra yumurtaları 60 ila 70 günlük bir kuluçkalama sürecinden sonra bırakır. Dişi kobra yumurtadan çıkana kadar yumurtaları korur. Bir yavru Filipin kobrası yumurtadan çıktıktan sonra, dişi kobra hemen yumurtalardan uzaklaşır. Bunun nedeni hem yumurtaları kollarken aç kalması hem de yumurtadan çıkan yavru Filipin kobralarını yemenin cazibesinden de uzaklaşır.

Filipin Kobrası Bilinmesi Gerekenler

Filipin kobrası Dünya’nın en ölümcül Kobra türüdür ve Dünya’nın en tehlikeli üçüncü yılanı olarak kabul edilmektedir. Filipin kobrasını tehlikeli kılan ise zehrini 3 metreye kadar fırlatabilmesidir. Filipin Kobrası saldırısına uğrayanlar çoğunlukla bu ülkede yaşayan pirinç çiftçileridir. Saldırıya uğrayan kurbanların %98’i erkek olmakla birlikte, saldırıya uğrayan kurbanların yaklaşık %8’i hastaneye ulaşabilmiştir. Filipin kobraları da diğer tüm kobra cinsleri gibi sağırdırlar çünkü yılanların dış kulakları yoktur. Sağır oldukları gibi hareketlere karşıda oldukça duyarlıdırlar.