Fi Nedir? Altın Oran Kaçtır?

/ 4 Aralık 2017 / 653 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Fi sayısı yaşayan her canlıda ve göze hitap eden her güzellikte kullanılan bir Altın Oran olarak bilinmektedir. Fi sayısına ‘’Fi’’ denilmesinin sebebi, bu sayının Fibonacci tarafından keşfedilmiş olmasıdır. Fibonacci 1170 yılında doğmuş orta çağın en iyi matematikçisi olarak bilinen İtalyan matematikçidir.

Altın Oran geçmişten günümüze birçok ünlü sanat ve mimaride kullanılmıştır. Vücudumuzda bile bir altın oran vardır. Bu göze güzel gelen oran matematiksel bir kavram olup 1,618’dir. Altın oranın nerelerde bilinçli veya Allah tarafından kullanıldığı çok şaşırtıcıdır. Örneğin Arı kovanlarına baktığımızda dişi arıların sayısının erkek arıların sayısına bölümünün Altın Oranı verdiğini söyleyebiliriz.

Altın Oranın olduğu milattan öncede bilinmekteydi fakat sayı hesaplanamamıştı. Fibonacci tavşanları gözlemleyerek her tavşanın bir ay bir yavru yaptığını daha sonra onunda 1 ay sonra 1 yavru yapacağı gibi tahminler ile hesaplamasını göstermiştir. Bu sayı dizisi 6 yüzyıldan beri Hintli matematikçiler tarafından biliniyordu fakat Avrupa’ya bu sayı Fibonacci tarafından öğretilmiştir.

Ömer Hayyam üçgenindeki tün katsayılar yazıldığında ve çapraz olarak toplamları alındığında Fibonacci dizisi bulunur. Bitkilerin yaprakların dizilişinde Fibonacci Dizisi yine vardır.  Mimar Sinan’ın da çoğu eserinde Fibonacci dizisi bulunur. Mesela Süleymaniye ve Selimiye Camilerinin minarelerinde altın oran mevcuttur. Altın Oran aslında matematiğin en popüler sayılarındandır. Bu sayıyı bu kadar popüler hale getiren ise günlük hayatta her yerde karşımıza çıkmasıdır.

Altın Oran kullanılarak yapılan resimler daha güzel duruyor. İnsanlar bunu öncelerden beri anlamış ve kullanmışlardır. Şimdi Fi sayısının yani Altın Oranın kullanıldığı yerlere bakalım:

İnsan Vücudu: İnsan vücudunda Altın Oranın kullanıldığı yerler, Kollar, parmaklar, insan kafası gibi yerlerde altın orana rastlanmaktadır. Mesela saçlarımız doğrusal yani dik değildir. Bir eğri yaparak çıkarlar. İşte bu eğriliğin ya da spiralin tanjantı yani eğriliğinin açısı altın oranı vermektedir.

Ya da kolumuzu ele alalım. Kolları dirsek iki bölüme ayırır. Kolumuzdaki üst bölümün alt bölüme oranı altın oranı verir. Aynı dirsek ve kol ilişkisindeki altın oran gibi parmaklarımızda da altın orana rastlıyoruz. Parmaklarımızın üst boğumunun, alt boğumuna oranı Altın Oranı verir.
Tavşanlarda Altın orana rastlarız.
Leonardo da Vinci’nin ünlü tablosu Mona Lisa bile Altın Oran kullanılarak çizilmiştir. Mona Lisa tablosunun boyutlarını hesapladığınızda altın oranı buluyoruz.