Farabi Kimdir?

/ 10 Haziran 2017 / 409 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Ebu Nasır Muhammed İbn el-Farah el-Farabi, (İS. 870)’de Türkistan’da Farab yakınında küçük bir köy olan Vasic’te doğdu. Ebeveynleri aslen İranlı soyundandır, fakat ataları Türkistan’a göç etmişlerdir. 

İslam’ın Altın Çağı’nda yaşamış ünlü filozof ve bilim adamı; aynı zamanda gökbilimci, mantıkçı ve müzisyendir.

Ortaçağ İslam aydınları arasında Muallim_i Sani olarak bilinir.

“Aristo’nun Organon” adlı kitabını çevirip iki bölüm daha ekleyerek sekiz kitaba çıkarmıştır.

Onun zamanında Türk olmak entellektüel çevrede pek iyi karşılanmıyordu. Bu yüzden Türk olsa da bu gizlenmek durumundadır. Şehirlerde Türk korkusu vardır ve Türkler sadece savaşçılıklarıyla bilinmektedir. Öte yandan İslam ile birlikte Türk ve Fars kültürleri kaynaşmış ve herhangi birinden olmak benzer kültürel köklere sahip olmak anlamına gelmiştir.

  1. ve 13. yüzyıllar arasındaki İslam’ın Altın Çağı’nda yaşamış ünlü filozof ve bilim adamıdır.  Avrupa’da ‘Alpharabius’ olarak bilinen Farabi, bir generalin oğlu idi. İlköğrenimini Farab ve Buhara’da tamamladı, fakat daha sonra, yükseköğrenim için uzun bir süre yani 901- 942 arasında okuduğu ve çalıştığı Bağdat’a gitti. Bu süre boyunca, ilim ve teknolojinin birçok dalında olduğu gibi bir kaç dil üzerinde de ustalık kazandı.

İslam felsefe geleneğinde, ‘ ilk öğretmen’ olarak bilinen Aristotales’ten sonra  “ikinci Öğretmen ,El Muallimü’s-sani  “  olarak anılır.  Akılcılıkla islamı bağdaştırmaya çalışan ilk Türk düşünürüdür.

  1. 17 Ocak 951Suriye (Şam)’da vefat etmiştir.
Benzer Konular
Sabina Toziya Kimdir?
Andy Weir Kimdir?
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?