Engerek Yılanı Nasıl Bir Yılan Irkıdır?

/ 23 Nisan 2018 / 511 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Engerek yılanı geniş bir aileye sahiptir. 10’dan fazla türe sahip olan Engerek yılanları Türkiye’de, Avrupa’da ve Asya’da da görülürler. Oldukça sık görülen yılan türleri arasında olan Engerek yılanları sıcak bölgeleri severler.

Engerek yılanı

Engerek yılanları özellikle sıcak iklimi olan bölgelerde görülür. Afika, Engerek yılanlarının yaşam alanları için biçilmiş kaftandır adeta. Afrika’nın dışında da başlıca görülme yerleri Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa kıtası ve Asya kıtasıdır.

Engerek yılanları zehirli midir?

Bu yılan türleri zehirlidir. İki adet zehir dişi bulunan yılanlar zehir dişlerinin arkasında da yakalama dişlerine sahiptirler. Yakalama dişleri zehir dişlerine nazaran daha küçüktür. Kuyrukları küt olan engerek yılanları gece avlanmayı sever.

Engerek yılanları Türkiye’de görülür mü?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Engerek yılanları Türkiye’de görülür. Zehirli olmalarından dolayı da dikkat edilmesi gereken yılan türleri arasındadır. Bu yılan türleri avının yanına gelmesini bekler ve zehirli dişlerini avına geçirdikten sonra ölmesini bekler. Av can çekişerek kaçmaya çalışır ve bir süre sonra ölür. Engerek yılanları ise avlarını dilleri yardımıyla topladıkları koku molekülleri sayesinde bulurlar. Takip yeteneğini dilinden alan bu yılan türleri oldukça başarılı iz sürerler.

Engerek yılanlarının özellikleri

Engerek yılanlarının boyları 2 metreye ulaşabilir. Küt kuyruğa sahip olan bu yılanlar suda yaşayan akrabalara da sahiptirler. Bazı engerek yılanları evrimleşerek suda yaşamaya başlamıştır. Ancak engerek yılanları normal şartlar altında güneşli ve sıcak yerleri severler. Kış aylarında ise yuvalarda saklanırlar. Bu yuvalar ise genelde fare ve köstebek yuvalarıdır.

Türkiye’de en çok rastlanılanı ise Avrupa Engereği’dir. Boyu 1 metreyi bulmaz ve diğer akrabaları gibi sıcaktan hoşlanır. Akdeniz çevresi Avrupa Engereği için ideal yaşam alanlarını oluşturur.

Dişi engerek yılanının hamilelik süreci yaklaşık 4 ay kadardır. Ayrıca dişi engerek yılanları tek seferde 20’den fazla yavru doğurabilirler.

Engerek yılanların bir diğer özelliği ise çalı ve çakıllı alanlarda yaşamayı sevmeleridir. En zehirli olanı Avrupa Engereği ve birçok türü bu şekilde yaşar. Ancak bu yılan türünün ağaçlarda görülen birkaç türü de vardır.