En eski kral mezarı : Arslantepe

/ 6 Haziran 2017 / 435 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Malatya yakınlarındaki Arslantepe ‘de 1961 yılında Roma La Sapienza Üniversitesi tarafından Arslantepe’de başlatılan araştırmalarda milattan önce 3800-3000 yıllarında varlık gösterdiği düşünülen bir krallığa ait dünyanın bilinen en eski saray yapısı da dâhil olmak üzere bazı önemli bulgulara rastlanmıştır. Sarayda bulunan bazı mühür ve damgalar krallığın o yıllarda dış dünya ile yoğun bir ticari ilişki kurduğunu ve özellikle madencilikte çok geliştiğini göstermiştir. Ovanın verimliliği kadar yakınlarda bulunan bakır ve gümüş madenleri ve bölgenin hammadde kaynakları da bunda önemli rol oynamış olmalıdır. Bilinmeyen krallık bu maddelerden ileri bir teknoloji geliştirip kullanmış olmanın yanı sıra bunları ticari olarak da değerlendirmiştir.

1996 yılında yapılan kazı çalışmaları sonucunda dünyanın en eski kral mezarı bulunmuştur. Malatya Müzesi’nde sergilenen bu kral mezarı yaklaşık 5 metre genişlikte olup sanduka mezar tipine örnek teşkil etmektedir.

Mezarın içinde ikişer adet gümüş iğne,171 kırmızı akik kolye, kaya kristali, altın ve gümüş boncuklar olduğu da görülmüştür. Mezarın taş duvarının karşısında ayrıca arsenikli bakır, altın, gümüş ve bir gümüş-bakır alaşımından çeşitli silahlar, aletler, süsler ve vazolar da vardır.

2014 yılının Nisan ayında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı başvuru sonucu Arslantepe UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday olmuştur.