Elon Musk Kimdir ?

/ 14 Aralık 2017 / 467 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Elon Reeve Musk 28 Haziran 1971 yılında Pretoria, Günay Afrika’da dünyaya geldi. 3 kardeşin en büyüğüdür. Babası Güney Afrika annesi Kanadalı – İngiliz olan Elon Musk çocukluğunu Güney Afrika’da geçirdi. 10 yaşında ilk bilgisayarını aldı. Elon Musk programlamaya merak sardı ve 12 yaşında ‘’Blastar’’ adlı oyunu yapıp bir dergide satarak 500$ kazanç sağladı.

1988 Pretoria Erkek Lisesi mezunudur. Liseden mezun olduktan sonra askerlik yapmamak için Kanada’ya gitti. 1992 yılında Queen’s Üniversitesi’nde iki yıl geçirdikten sonra Pensilvanya Üniversitesi’nde işletme ve fizik okumak için ABD’ye gitti. Daha sonra doktora yapmak için Kaliforniya’nın Silikon Vadisi bölgesine taşındı. Fakat doktorayı tamamlamadı.

Elon Musk 1995 yılında kardeşi Kimbal Musk ile yeni bir projeye başladı. Zip2 adlı çevrimiçi içerik yayınlama programını yazdı. Daha sonra Zip2’yi 307 milyon dolara sattı. 1999 yılında X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı. Ardından X.com ile aynı büyüklükte olan bir açık arttırma sistemi Confinity’yi, bir anlaşma ile bünyesine katarak PayPal’ı oluşturdu. Başlangıçta şirket adı olarak X.com’u tercih etseler de sonradan PayPal ismini aldılar.

PayPal 2002’de eBay adlı kuruluş tarafından 1,5 milyar dolarlık hisse senediyle satın alındı. PayPal’ın %11,7’lik hissesi Elon Musk’a aitti. Bu satıştan da 165 milyon dolar kazanmış oldu.
Daha sonra Space X ve Tesla gibi şirketleri kurdu. Elon Musk ayrıca SolarCity’nin de başkanıdır. Space X roket teknolojisi ile ilgili fırlatma araçları geliştiren bir şirkettir. Elon Musk dünyanın eninde sonunda terk edileceğini düşünmektedir.

Elon Musk Tesla’nın %32’lik hissesinin sahibidir. Iron Man serisinin 2. Filminde Space X fabrikası mekân olarak kullanılmıştır. 8 Kasım 2017’de Türkiye’ye gelen Elon Musk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştür. Ayrıca Anıtkabir’de çekip paylaştığı fotoğrafla da Türklerin takdirini kazanmıştır.

Benzer Konular
Sabina Toziya Kimdir?
Andy Weir Kimdir?
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?