Elma sirkesi ile gelen mucize

/ 7 Haziran 2017 / 367 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Birçoğumuzun evinde herhalde elma sirkesi bulunur. Peki biz bu elma sirkesini nelerde kullanıyoruz? Öncelikli olarak turşularda ve salatalarda öyle değil mi? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Ama elma sirkesinin bilmediğiniz o kadar çok faydası var ki saymakla bitmez. Şimdi bu faydaları sizlerle paylaşacağız.

Cildinizin pH dengesini sağlayarak, nemi dengeler. Tonik olarak kullandığınız zaman sivilce ve lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Cildin gözenelerini açar, bu sayede ölü hücre ve yağlardan kurtulabilirsiniz.  Eğer akne sorunu yaşıyorsanız, akne olan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Daha parlak ve dolgun saçlara sahip olmak için, saçlarınızı şampuanladıktan sonra sirkeli suyla durulayın. Etkili bir sonuç elde etmek için haftada iki kez işlemi uygulayın.

Gün boyu yoğun bir tempoda çalışanlar ayaklarını ve ellerini elma sirkesiyle ovaladığında vücutlarının rahatladığını ve ağrılarının azaldığını fark edecekler.

Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu sayede fazla kiloların vücuttan atılmasını sağlar. 2009’da yayınlanan bir çalışmada, 12 hafta düzenli kullanılan elma sirkesinin, karın yağlarını yakarak bel çevresini daralttığı belirtilmektedir.

Mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

Dişlerinizi elma sirkesiyle ovduğunuzda dişlerinizdeki lekelerin temizlenmesinde etkilidir. Ayrıca ağız temizliği ve kötü nefes kokularına birebir faydalıdır. Diş etlerine yerleşmiş bakterileri öldürür.

Siğil tedavisi akşam için yatmadan bir pamuğa elma sirkesi dökün. Siğilin üzerini pamukla kapatın sabaha kadar bekletin. Siğilin tekrar etmemesi için bu işlemi birkaç gün uygulayın.

Güneş yanıkları için, banyo suyuna bir fincan elma sirkesi ekleyin ve 10 dakika içinde bekleyin.

Mide yanması şikayetinde de faydalıdır. Fakat ülseriniz varsa tek başına kullanmayın.

Evcil hayvanlara bulaşan pirelerin giderilmesinde etkilidir.

Evlerinizin genel temizliğinde yüzey temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca klozet ve lavaboların temizliğinde de kullanılabilir. Bulaşık makinelerinde de deterjan yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz. Cam, ayna ve fırın temizliğinde de kullanılmaktadır.

Erkekler tıraş sonrasında cildine losyon olarak kullanabilirler. Bunun için bir miktar suyla karıştırmaları gerekir.

İçerisinde bulundurduğu C vitamini, kalsiyum, potasyum ve sodyum sayesinde kanı inceltme ve ateşi düşürme gibi faydaları vardır. İçerdiği kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmesinde etkilidir. Ayrıca sinir sistemine de faydalıdır.

Vücudun direncini artırarak hastalıklarla başa çıkmada yardımcıdır. Doğal antibiyotik özelliği gösterdiği için hastalara tavsiye edilir.

Sindirim sistemine faydalıdırlar. Suda çözülebilen lifleri sayesinde bağırsaklarda oluşabilecek spazmları yatıştırma özelliği vardır. İshal problemi yaşayanlar da kullanabilirler.

Vücudunuzdaki pH dengesini sağlayarak ter kokularının giderir. Elma sirkesi vücuttaki kokulara sebebiyet veren bakterilerin oluşumunu engeller. Koltuk altında oluşan kötü kokuları elma sirkesiyle yok edebilirsiniz.

Solunum yolu rahatsızlıklarının giderilmesinde faydalıdır. Sinüslerin boşalmasına yardımcı olur ve sinüzit rahatsızlığı yaşayanalar bu sıkıntının giderilmesinde kullanabilirler.

Mide asidinin sebebiyet verdiği hıçkırık sorununa yardımcı olur. Elma sirkesi midedeki asit dengesini sağlar ve diyafram spazmlarını yatıştırır.

Elma sirkesi soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürüğe faydalıdır.

Vücuttaki kan şekerini dengeler.

Elma sirkesi kolesterolü dengelemeye yardımcı olur. Kalbimiz her ne kadar sağlıklı olsa da bu sağlığını korumaya devam etmek için kullanılmalıdır.

Kanser oluşumuna sebebiyet veren hücrelerle savaşır. Bu hastalıkların ortaya çıkmasını önleyen alkali miktarını artırır. Bazı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca kanser hücrelerinin yayılma hızını yavaşlatır.

Sedef ve iltihap gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.

Tüm bunlara rağmen çok aşırı kullanımlarda sağlık problemleri yaratabilir. Yüksek miktarda asit içerdiği için kesinlikle her kullanımda seyreltilmesi gerekir. Herhangi bir sağlık problemi yaşayanlar mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalıdır.

Elma sirkesini günlük hayatınızdan eksik etmeyin, sağlıklı kalın…