El Cezeri Kimdir?

/ 18 Haziran 2017 / 443 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

1136 yılında Cizre‘nin Tor (Dağkapı) mahallesinde doğmuştur. Artuklu Dönemi önemli bilim adamıdır.  Asıl adı İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El Cizirî ‘ dir.

Lakabını yaşadığı şehirden alan El Cezeri,  öğrenimini  Camia  Medresesi’nde tamamlayarak, fizik ve mekanik alanlarında yoğunlaştı ve pek çok onlarca buluşa imza attı.

Cezeri, bilim ve teknoloji tarihinde yaptığı olağanüstü buluşlarla ve robotlarla anılmaktadır. Bu alanda ortaya koymuş olduğu Makine Yapımında Yararlı Bilgiler  ve Uygulamalar  adlı eseri bu alanda ortaya konulmuş en ünlü ve en mükemmel kitaplardan biridir.

Ebû’l İz İbni İsmail İbni Rezzaz El Cezerî, Leonardo Da Vinci’ den 150 yıl önce yıl önce yaşamış ve mekaniği ondan daha iyi kullanan bir bilim insanıdır.

İngiliz ve Alman bilim adamları tarafından 1800′lü yıllarda, Türk bilim insanları tarafından ise 2000′li yıllarda keşfedilen bir Türk dehasıdır. Onun şu sözü bilim ile uygulama arasındaki ilişkiyi çok güzel anlatır: ”Uygulamaya dönüşmeyen bilim, doğru ile yanlış arasında bir yerdedir.”

Sibernetik alanın kurucusu kabul edilen, fizikçi, robot ve matriks ustası bilim insanı El Cezeri, 1233’te Cizre’de ölmüştür.

 

Benzer Konular
Sabina Toziya Kimdir?
Andy Weir Kimdir?
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?