Ehliyet Alacaklar İçin 7 İpucu

/ 14 Aralık 2017 / 529 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

2017 yılında ehliyet almak için gereken şartlar bir hayli değişti ve zorlaştı. 18 yaşını dolduran her bireyin almaya hak kazandığı sürücü belgesine sahip olmak eskisi kadar kolay değil. Ücretleri de oldukça artan sürücü belgesi alma sürecinde işinizi kolaylaştıracak 7 değerli ipucu hazırladık:

1- Sürücü Kursu Seçimi

Hiçbir şey bilmeden sürücü kursu araştırmaya başladıysanız canınızı sıkan ilk şey, aradığınız sürücü kurslarının ‘’telefonda fiyat vermiyoruz’’ cevabı olacaktır. Eğer zamanınız var ise sürücü kursu eğitimlerinin yapıldığı bölgeye gidin. Eğitim aracı bakımlı olan, iyi giyimli, kendine ve işine saygısı olan eğitimcilere sahip sürücü kursu araçlarına bakın. Ya da bir yakınınızdan tavsiye alın.

Gideceğiniz her sürücü kursu fiyatta indirime gitmenin devlet tarafından yasaklandığını ve fiyatların her yerde sabit olacağını söyler. Fakat çoğu Sürücü Kursu bu kuralı uygulamaz. Biraz gezerseniz 200-300 TL gibi bir indirim yakalayabilirsiniz. En az 6 sürücü kursu’na bakmanızı tavsiye ediyoruz.

2- Bilgi Edinme

Sürücü Kursunuzdan bu süreçle ilgili bütün bilgileri alın. Çünkü birçok konuda sürprizlerle karşılaşabiliyorsunuz. Örneğin sürücü kursu ehliyet sınavı için bütün derslere katılımınızın zorunlu olduğunu söyleyebilir. Fakat derslere gittiğinizde gelmeyen birçok kişi görürsünüz.

Ya da size yazılı sınavdan başarılı olduktan sonra 1 hafta boyunca her gün direksiyon eğitimi vereceklerini söyleyebilirler. Sonra ders almak için birçok hocanın peşinde koşturursunuz. Direksiyon eğitimi bitince, ilk direksiyon sınavına adınızı yazacaklarını söylerler. Fakat siz arayıp sorgulayana kadar kimse sizi aramaz. Biraz ısrarlı olduktan sonra ise sürücü kursu hocanızın sınava girmek için henüz yetersiz olduğunuzu söylediğini ve bu yüzden sizi sınava yazmadıklarını söyleyebilirler. Oysaki amaç çok fazla olan öğrencilerden, en çok ısrar edenlerle devam etmektir. Bu sayede yükleri hafifliyor.

Siz siz olun hiçbir işinizi sürücü kursunun inisiyatifine bırakmayın. Sürekli arayıp sorgulayın baskı yapın. Aksi takdir de ehliyet almanız uzun sürecektir.

3- Yazılı Sınav

Yazılı sınavda genel yargı geçmişte çıkmış sorulara bakmanızdır. Fakat bizim tavsiyemiz sınava 2 gün kala Sürücü Kursundan aldığınız kitabı bitirmenizdir. Trafik kurallarını anlayarak öğrenin. Az miktarda ezber konusu vardır. Bilgilerinizin güncel kalması için özellikle son gece iyi çalışın. Çıkmış soruları da çözün. İşinizi garantiye alın. Kaçırabileceğiniz sorular kesin rakam isteyen sorulardır. Örneğin sağlık konusunda, bir bebeğe kalp masajının göğüs kafesinin kaç cm sağından yapmanız gerektiği sorulabiliyor.

Genel baktığımızda özellikle Liseyi bitirdiyseniz 2 günlük çalışma ile çok rahat geçeceğiniz bir sınavdır. Tabi okuma yazması henüz fazla ilerlememiş. Eğitimi yarım kalmış biriyseniz en az 30 gün boyunca her gün en az 2 saat çalışın. Ancak böyle geçebilirsiniz sınavı. Ayrıca kitap ve romanda okuyun. Sınavda verilen süre kısıtlı olduğu için hızlı okuyup hızlı cevaplamanız gerekir. Ortalama 1 soru için 1 dakika süreniz vardır.

4- Evrak İşleri

Günümüzde hala sabıka kaydı, ikametgâh gibi birçok belgeyi gidip yerinden alan insanlar var. Siz bunlarla uğraşmayın. E-devlet şifrenizle sürücü kursunun bilgisayarından giriş yapın. Sürücü kursu sekreteri sizin için bütün belgeleri hemen hazırlasın.

Geriye kalacak tek belge Sağlık Raporu oluyor. Tavsiyem hemen kayıtlı olduğunuz sağlık ocağına gidip alın. Kısa bir göz muayenesi ve sorulardan sonra Doktor hemen verecektir. Bu arada bir de özel hastaneye gidip kan grubunuzu öğrenin. Devlet hastanelerinde biraz zor oluyor. Özelde ortalama 101-15 TL ile kısa bir sürede sonucunuz çıkar. Kan Grubu kartınızı alırsınız. En son Emniyetten ehliyet alma zamanı geldiğinde cüzdanınızda hazır bulunur. Evrak işleriniz sona erer.

5- Direksiyon Sınavı

Günümüzde internet ve arkadaş ortamlarında bu konu çok abartılıyor. Evet zorlaştı fakat o kadar da değil. Direksiyon eğitimlerinde hocanız güzergahı size en az 10 defa öğretiyor ve yaptırıyor. Zaten direksiyon sınavında da arkanızda oturuyor.

İpucu verelim. Direksiyon sınavında görevlilerin en çok eleme sebebi sinyallerdir. Sebebi ise siz arabadayken dışarıda belirli noktalarda sürüşü izleyen görevliler vardır. Siz sinyal vermediğiniz takdirde onlar mutlaka görüyor. Ve elenmez iseniz Sınav Komisyonuna dava açılıyor.

Tam arkanıza oturan sürücü kursu hocanıza her sinyal vermeniz gerektiğinde bir hatırlatma niteliği olarak omzunuzdan hafifçe dürtmesini rica edin. Tabi gizliden ve önceden söyleyip anlaşın. Sınav Komisyonuna da ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Saygılı olun. Bu onlar için yeterli.

6- Emniyetten Ehliyet Alma

Yazılı sınavı geçtiniz. Direksiyon sınavını da geçtiniz. Sıra geldi sürücü belgemizi almaya. Sürücü kursunuz 1 haftada evraklarınızı ve dosyalarınızı onaylatır. Sonra sizi arayıp bilgilendirerek teslim almanızı ister.

Bu evrakları aldıktan sonra emniyete gidersiniz. Parmak izleriniz alınır. İşlemler yapılır ve Ankara’ya internetten başvurunuz gönderilir. İşte tam burada neredeyse kimsenin bilmediği bir sorun yaşanır. Fotoğraflarınız. Fotoğrafınızda kesik ve paralel çizgiler var ise Ankara bunu kabul etmez. Çizgiler fotoğrafı büküp dikkatli baktığınızda görülür ve çok incedir. Bu sorunun sebebi hızlı fotoğraf alımıdır. Lütfen Fotoğraflarınızı çektirirken bunu özellikle belirtin. 1 saatte hazırlansın ama düzgün hazırlansın. Sonradan bu sorun oldukça canınızı sıkabilir.

7- Ehliyetinizi Kıtlatmayın

Hayırlı olsun. Ehliyetiniz 1 Hafta içinde evinize elden teslim edilecek şekilde postalanacak. Ehliyetinize kavuştunuz. Türk Kültürü peşimizi bırakmıyor. Arkadaşlarınız ehliyetinizin sol üst kısmını kıtlayıp hayırlı olsun şakası yapar. 😊 Bir zararı yok ama olsun. Yaptırmayın. Trafik Kurallarına uyun. Uymayanları polise bildirin.