Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?

/ 18 Haziran 2017 / 1.074 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Ebru sanatının Türkistan’da ilk ortaya çıktığı düşünülmektedir. Moğol ordusundan kaçan göç eden Türklerle de Anadolu’ya geldiği tahmin ediliyor. Osmanlı döneminde Avrupa’ya İtalyanlar tarafından götürülen ebru eserlere “Türk Kağıdı” denmiştir. Zamanla Avrupa’da tanınan bu sanat her ülkenin sanat anlayışına göre başkalık gösterir. Bunun da nedeni ebru sanatının ruhsal bir yönü oluşundan dolayıdır.

Ebru sanatında sanatkârın iradesi oldukça kısıtlıdır. Kâğıdı sudan çekerken belirecek olan görüntüden bihaberdir. Bu sanat, bir bakıma, cüzi irade ile külli iradenin ortak yaratısı sayılabilir. Ayrıca aynı ebrunun iki kere aynı görüntüde oluşması da mümkün değildir. Bu durumda ebru sanatı an içinde oluşan mistik bir sanattır. Çünkü her an farklıdır ve hiçbir an diğer bir anın aynısı olamaz.

Ebrunun Tanımı

Ebru, kitre veya benzeri maddelerle yoğunluğu artırılmış su üzerine özel fırçalar yardımıyla boyaların serpilip orada meydana gelen desenlerin kâğıda aktarılmasıyla elde edilen bir sanat eseridir.

Ebru, fizik ve kimya kanunlarının uygulandığı uyumlu renkler dünyasının göze hoş gelen harika eserlerini bize sunar.

Ayrıca ebru için kâğıda yapılan “budak, hare ve dalga gibi çeşit çeşit süs” de denilebileceği gibi, “Fırçasız, kalemsiz, , kâğıt üzerine çiçek resmi yapmaktır.” da denilebilir.

Ebru Yapımı

-Daha önce hazırlanmış olan kitre yavaşça tekneye boşaltılır. Kitrenin koyuluğu istenilen kıvama (salep kıvamına) gelinceye kadar su eklenir. Kitreyi boşaltırken oluşan köpükler, tekne büyüklüğünde kesilmiş kâğıtlar 5-10 kez kitre üzerine bırakılıp alınarak temizlenir. Hala köpük kaldıysa onlarıda elle alınarak dışarı atılır. Kitrenin elektriklenmesini önlemek için 10-15 kâğıt kitre üzerine tekrar tekrar atılır ve alınır. Tekne içindeki kitre tekrar bir kâğıtla kapatılır. Bir iki gün dinlenmeye bırakılan kitre oda sıcaklığına uyum sağlar.

-Kitre dinlenirken tekne etrafında boyalar hazırlanır ve öd ayarları yapılır.

-İlk ebru denemelerine hafif ebruyla başlanır. Boyalar fırça yardımı ile tekne içindeki kitre üzerine serpilir.

-Fırça sağ ele alınır, sol el işaret parmağına vurularak sağdan sola doğru gidilir, teknede boş yer bırakmadan muvazeneli şekilde boyalar serpilerek istenilen ebru türüne göre şekiller verilir.