Dünya’nın En Zehirli Yılan Türleri

/ 8 Ağustos 2018 / 1.376 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

İsmi söylendiğinde bile insanlar arasında korku ve tiksintiye neden olan yılanlar Dünya’nın en tehlikeli canlıları arasında yer almaktadır. Bazı yılanlar zehirsiz oldukları gibi bazı yılanların salgıladıkları zehir onlarca insanı öldürebilecek güçtedir. İşte Dünya’nın en zehirli yılan türleri.

Taipan Yılanı

taipan yılanı

Boyu 3 m’ye kadar uzayabilen bu yılan türünün anavatanı Avustralya’dır. Avustralya’nın en uzun yılan türüdür. Bu tür son derece hızlı ve  çevik olduğu kadar da çok zehirli bir türdür. Zehri, Kobra yılanından 100 kat, Kara Mamba yılanından ise 50 kat güçlü bir türdür. Zehri 5 metre uzaktan bile etkili olan bu türün bir ısırığında maksimum 110 mg zehir bulunmaktadır. Bu zehir yaklaşık 100 insanı ve 250.000 fareyi öldürebilecek güçtedir. Taipan yılanının zehrinde neurotoxic denilen bir madde mevcuttur ve ısırıktan hemen sonra sinir sisteminin çökmesine neden olmaktadır. Akabinde kusma baş göstermekte ve yumuşak dokularda kas felci meydana gelmektedir. Son aşamada ise solunum felci ile birlikte ölüm gerçekleşmektedir.

Mavi Bongar Yılanı

mavi bongar

1 metreye kadar uzayabilen Mavi Bongar cinsi yılanlar Dünya’nın en zehirli yılanları arasında yer almaktadır. Güneydoğu Asya ve Endonezya’da görülen Mavi Bongar yılanlarının saldırıları ölümcüldür. Saldırı sonrası tedavi olunsa da insanların bu saldırıdan kurutulma şansları yarı yarıyadır. Salgıladığı zehir 11 insanı öldürebilecek güçtedir.

Kaplan Yılanı

kaplan yılanı

Derisi kaplan kürkündeki şekilleri andırdığından dolayı bu ismi almıştır. Kaplan yılanının boyu 2 metreye kadar uzayabilmektedir. Salgıladığı zehir 8 insanı öldürebilecek güçte olduğundan en zehirli yılanlar arasında yer almaktadır. Yılan ısırığı ile birlikte kişi yoğun bir şekilde terlemekte ve terlemenin sonucunda da yarım saat içerisinde kişi hayatını kaybetmektedir.

Çıngıraklı Yılan

çıngıraklı yılan

Amerika’nı kuzeyinde kıyı bölgelerinde yaşayan çıngıraklı yılanların boyları 3 metreye kadar uzayabilmektedir. Çıngıraklı yılanların bilinen bir özelliği de gözlerinin ısıya duyarlı olmasıdır. Canlıları ısı ile takip edebildiklerinden, gecenin en koyu karanlığında bile avlarına rahatça ulaşabilirler. Bu cinsin bir diğer özelliği ise tehlike anında çıkardığı sestir. Bu ses tehlike anında yılan tarafından alınan bir önlemdir. Kuyruğundaki halkaların birbirine sürtünmesi sonucu bu ses meydana gelmektedir. Çıngıraklı yılanın salgıladığı zehir aynı anda yüz binlerce farenin ölmesine yetecek güçte olduğundan Dünya’nın en zehirli yılan türleri arasında yer almaktadır.

Filipin Kobrası

filipin kobrası

Bu yılan türüne Filipinler’de rastlanmaktadır. Bu yılan cinsi diğer kobra yılanlarından daha zehirlidir ve saldırıdan sonra salgıladığı zehir solunumun ve kalbin felç olmasına neden olmaktadır. Zehirlerini yaklaşık 3 metreye kadar fırlatabilmektedir. Isırdıklarında 250 mg zehir enjekte edebilmektedirler ve bu zehrin yalnız 20 miligramı bile yetişkin bir insanı öldürmeye yettiğinden Filipinler Kobrası Dünya’nın en zehirli yılanları arasında yer almaktadır. Suyu çok seven bu cins genellikle sulak alanlarda yaşamaktadır. Genellikle küçük memeli hayvanlarla beslenseler de bazen kral kobra yılanı ile de beslenmektedirler.

Doğu Kahverengi Yılanı

doğu kahverengi yılanı

Dünya’nın en zehirli ikinci yılanı olarak bilinen Doğu Kahverengi Yılanı’nın boyu 2 metreyi aşabilmektedir. Çok güçlü zehre sahip olan bu yılan türünün yavrularının salgıladığı zehir bile rahatlıkla bir insanın ölümüne neden olabilmektedir. Genellikle kahverengi yılan olarak bilinen bu türe Avustralya’da rastlanmaktadır.

Kara Mamba Yılanı

kara mamba

Kara Mamba yılanının boyu 4 metreye kadar uzayabilmektedir. Son derece zehirli olan bu yılan türünün tek bir ısırığında 100 mg ile 400 mg arasında zehir vardır. 2 metre uzaktan avını ısırabilen bu türün salgıladığı zehir 4 insanı öldürebilecek güçtedir. Anavatanı Afrika’dır. Zamanlarının çoğunu uyuyarak geçiren bu yılan türünü rahatsız etmediğiniz taktirde zarar vermezler.

Ölüm Adderi Yılanı

ölüm adderi

Anavatanı Avustralya olan bu yılan türü, tek bir ısırığı ile yaklaşık olarak 4 insanı ve 8 bin fareyi öldürebilecek güçte zehir salgıladığından Dünya’nın en zehirli yılan türleri arasında yer almaktadır.

Engerek Yılanı

engerek yılanı

Engerek yılanı, yılan türleri arasında oldukça büyük bir aileye sahiptir. Ortalama 2 metre boya sahip olan Engerek Yılanları, sıcak iklimleri sevmektedir. Bu nedenle genelde Afrika’da görülmektedirler. Kış aylarında köstebek ve farelerin açtığı yuvalarda saklanarak soğuktan korunurlar. Ülkemizde de görülen bu tür yılanların tek bir ısırığında salgıladıkları zehir 2 insanı öldürebilecek güçte olduğundan, Engerek Yılanları’da Dünya’nın en zehirli yılanları arasında yer almaktadır.

Çengel Burunlu Deniz Yılanı

çengel burunlu deniz yılanı

Bu yılan türünü ismini burun yapısından dolayı almıştır. Çengelimsi br burun yapısına sahip olan bu yılan türü, sahip olduğu ölümcül zehir sayesinde bir seferde 2 bin farenin ölümüne neden olabilecek kadar zehir salgılamaktadır. Bu özellik Çengel Burunlu Deniz Yılanını Dünya’nın en zehirli yılanları arasına koymaktadır. Salgıladığı zehir ile avlarının solunum yetmezliğine bağlı olarak hayatlarını kaybetmelerine neden olmaktadır.

Belcher Deniz Yılanı

belcher deniz yılanı

Belcher Deniz Yılanı her ne kadar güzel çizgilere sahip olsa da bu güzelliğine aldanmamak gerek. Bazıları daha uysal olup sadece rahatsız edildiklerinde ısırsalar da, bazıları ise oldukça agresif yapıya sahiptir. Bu tür Hint Okyanusundan Büyük Okyanus’a kadar olan kısımda ılık sahil sularında bulunmaktadır.

Russell Engereği

russel engereği

Russell Engereği uysal gibi görünse de tek bir ısırığı ile 7.000 fare ile 4 insanı öldürebilecek kadar zehir salgılayabildiğinden Dünya’nın en zehirli yılanları arasında yer almaktadır.

Mavi Krait (Bungarus Candidus)

mavi krait

Güneydoğu Asya ve Endonezya’da görülen Mavi Krait’in boyu 110 cm’ye kadar uzayabilmektedir. Kendi türünü bile avlamaktan çekinmeyen Mavi Krait’in zehri kobra yılanın zehrinden bile 10 kat daha fazladır. Mavi Krait tarafından ısırılan bir kişi 6 ile 12 saat içerisinde komaya girmekte ve ölmektedir.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.