Dünyadaki en tehlikeli 7 Köpek balığı

/ 6 Haziran 2017 / 983 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Denizlerin vahşi ve  ete aç köpek balıkları… Acaba kaç çeşit vardır köpek balığı var diye merak mı ettiniz? araştıralım…

Büyük Beyaz Köpek Balığı

Köpek balığı cinsinin en tehlikelerinden bir tanesi büyük beyaz köpek balığı.  7 metreyi bulan devasa boyu ile ağırlığı 1,5 tona ulaşabilmektedir. Ülkemizin denizlerinde rastlanmasa da bir gün karşımıza çıkmayacağına emin olamayız. Yolunu kaybeden bir beyaz köpek balığının karşıma çıktığını düşünemiyorum bile.

Kaplan köpekbalığı

Boyları 3,5 – 5 metre arasında olan bu yırtıcı balıklar insanlar için baya tehlike arz etmektedir. Bu cins için tek iyi nokta derin sularda yaşamaları ve nadiren kıyıya yaklaşmaları.

Boğa Köpekbalığı

İnsanlar için tehlikeli bir tür daha. Boyu 2-3 metreyi bulabilse de bu boyu ile timsahlara dahi saldırabilen bir köpekbalığı cinsi. Tatlı sulara dahi girebilen bu köpekbalığı cinsinin insanlara saldırdığı rapor edilmiştir.

Kaplan Kum Köpekbalığı

Boyu 1,5 – 3 metre arasında olan kaplan kum köpekbalığı için söyleyebileceğimiz tehlikeli oluşu ve bizim denizlerimizde olmayışı. Yengeç, ahtapot gibi küçük deniz hayvanları ile besleniyormuş. Bu beslenme tarzından vazgeçmemesini temenni ediyorum.

Siyah Uçlu Köpek Balığı

Bizim denizlerimizde bulunuyormuş dikkat etmek lazım bu türe. Tehlike açısından listenin en altında bulunsa da bu tür için zararsız da diyemeyiz. Orkinoslarla beslenen siyah uçlu köpek balığımızın boyu 2 metre civarında. Resif çevrelerinde görülebiliyormuş. Aman dikkat!

Mako Köpekbalığı

Bu cins köpekbalığının söylenişi bakımından zorlansam da,  Mako’muz derin sularda 85 km’ye varan hızı ile yüzme konusunda pek zorlanmıyor olsa gerek. Türkiye’de bulunan bu cins köpekbalığı, balık dünyasının Speedy Gonzales’i galiba.

Mavi Köpekbalığı

Tehlikeli ve bizim sularımızda bulunmaya bir cinsdir. Yaşlı Adam ve Deniz öyküsünde geçen köpekbalığı cinsi işte bu köpekbalığı.