Dünya’da ve Türkiye’de Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

/ 11 Nisan 2018 / 1.276 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Doğanın güzelliklerini tahrip etmek konusunda insanoğlu son derece yetenekli. Doğanın yok olmasından da en fazla etkilenenler hayvanlar. Doğal yaşam alanlarının yok olması ile hayvanların nesilleri tehlike altına girmekte. Ekoloji uzmanlarına göre 2018 yılında yüzlerce hayvanın nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. İşte nesli tükenmekte olan hayvanlar.

Dünyada Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Nelerdir?

Malezya Kaplanı

Bu tür, Malay Yarımadası’nın güney kesimleri ile iç kesimlerinde bulunmakta olup, 2004 yılına kadar bu türün varlığından haberdar değildik. Erkek kaplanlar ortalama 238 cm uzunlukta ve 120 kg ağırlığındadırlar. Dişiler erkeklerden daha kısa olmakla birlikte ortalama 2 metre civarındadırlar. Ağırlıkları ortalama 100 kg kadardır. Malezya kaplanı ortalama olarak 15 ila 20 yıl arasında yaşamaktadır. Dişi aslanlar 3,5 aylık bir gebelikten sonra 3 ya da 4 yavru dünyaya getirirler. Kaplanlar genellikle yalnızlığı seven hayvanlardır ve sürü halinde yaşadıkları ya da avlandıkları görülmez. Yavru kaplanlar 18 aylık olana kadar annelerinin yanında kaldıktan sonra, annelerinin yanından ayrılarak yalnız yaşamaya başlarlar. Malezya kaplanı 3 ya da 4 günde bir avlanmaya çıkar.

Saola

Saola

Bu tür ilk olarak 1992 yılında keşfedilmesinin yanı sıra son 50 yılın keşfedilen en büyük memeli hayvanı olarak biliniyor. Saolaların sadece Vietnam ve Laos’ta yaşadığı bilinmekle birlikte günümüzde kaç tane kaldığı hakkında bir bilgi mevcut değildir. Çift toynaklı, memeli ve boynuzlugiller sınıfında yer alır. Asya’nın tek boynuzlu atı olarak bilinirler.

Cross Nehri Gorili

Cross Nehri Gorili

Gorillerin bu türü Kamerun’un dağlık kesimleri ile Nijerya’nın ormanlarında yaşamlarını sürdürmektedir. Yalnızlığı seven Cross Nehri Gorili, gözlerden uzakta yaşamayı seviyor. Kamerun hükümeti nesli tükenme tehlikesi altında olan bu goriller için Nijerya sınırında Takamanda Ulusal Parkını oluşturarak gorilleri güvence altına aldı.

Amur Parsı

Amur Parsı

Parslar, genellikle Afrika’ya ait bir hayvan türü olarak düşünülse de, amur parsı Rusya’nın en doğusunda yaşayan bir türdür. Ortalama hızı saatte 60 km olan amur parslarının sıçrama yetenekleri de oldukça kuvvetlidir. Tek bir sıçrama ile havya doğru 3 metre, yatayda ise 6 metreye kadar mesafe katedebiliyorlar. Doğal alanlarında 15 yıla kadar, gözetim altında ise 20 yıla kadar yaşadıkları bilinmektedir.

Cava Gergedanı

Cava Gergedanı

Ortalama boyu 170 cm, ağırlığı ise 2300 kg’dır. En küçük boynuzlu gergedan cinsi olan cava gergedanının boynuzu en fazla 25 cm olmaktadır. Şuan bu gergedan cinsi sadece Cava adasındaki Ujung Kulon Milli Parkında bulunmakta. Dünya’da 60’tan daha az cava gergedanı kalmıştır.

Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası

Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası

Kaplumbağaların en büyüğüdür. Boyları ortalama 2,5 metre, ağırlıkları ise 700 kilograma kadar çıkabilmektedir. Açık denizlerde yaşarlar. Ülkemizde de Akdeniz ve Ege Denizi kıyılarında deri sırtlı deniz kaplumbağasına rastlayabilirsiniz.

Pangolin

Pangolin

Pangolinin vücutları keratin pullar ile kaplıdır ve bu pullar kiremite benzer bir şekilde dizilmiştir. Pullu memeliler ailesinden memeli bir hayvandır. Pulları oldukça serttir. Hayvanın iç kısımları yani pulların altı ise kıllarla kaplıdır. Kafaları uzun bir yapıya sahiptir. Dişleri olmayan pangolinlerin bel kısımları oldukça esnektir. Parmaklarında tırnak mevcut olup, ön ve arka ayaklarında 5 parmak bulunmaktadır. Dilleri oldukça uzun olan pangolinlerin, koku alma duyuları çok gelişmiştir. Gündüzleri bir pangolin görmek oldukça zordur. Bu hayvanlar gece dolaşmayı gündüz saklanmayı severler. Karıncalarla beslenen pangolinlerin ortalama ömrü ise 3 ila 5 yıl arasındadır. Pangolinin pulları kanser gibi hastalıkların tedavisinde kullanıldığı için karaborsada bu hayvanların pulları yüksek fiyatlardan satılıyor. Buda bu hayvanların nesillerinin tükenmesine yol açmakta.

Siyah Gergedan

Siyah Gergedan

Siyah gergedanlar, isimlerinin aksine genellikle siyah ve gri renkte olurlar. Tazmanya, Kenya, Güney Afrika, Kamerun gibi ülkelerde yaşayan siyah gergedan aynı zamanda kanca dudaklı gergedan olarak da bilinmektedir. İnsanlar genellikle gergedanların türlerinin farklılığını renklerinden kaynaklandığını düşünseler de, asıl fark boynuz uzunluğu ve dudaklarından gelmektedir. Siyah gergedanın neslini tehlikeye atan ise boynuzlarıdır. Siyah gergedanın boynuzları diğer hayvanların boynuzlarının aksine kemikten değil, keratinden oluşmaktadır. Bu boynuzların öğütülmüş şeklinin Uzakdoğu, Çin ve Hindistan Kültürlerinde Bütün hastalıklara iyi geldiği düşünülmektedir. Bu nedenle de ne kadar önlem alınırsa alınsın bu hayvanlar avlanmaya devam ediliyor ve nesilleri de tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.

Doğu Ova Gorili (Grauer Gorili)

Doğu Ova Gorili (Grauer Gorili)

Doğu ova gorili, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin doğusundaki tropikal yağmur ormanlarında yaşamaktadır. Yasa dışı avcılık sebebi ile bu gorillerin türü son 20 yılda %70 oranında azalmıştır. Şu anki nüfusu tam olarak bilinmemektedir.

Şahin Gagalı Kaplumbağa

Şahin Gagalı Kaplumbağa

Şahin gagalı kaplumbağalarda diğer deniz kaplumbağaları gibi yuvalanma ve beslenme yerlerinin olmaması ve yasa dışı av gibi nedenlerle soyu tehlikede olan hayvanlar arasında. Günümüzde bu türden ne kadar kaldığı hakkında bir bilgi mevcut değildir. Boyları 75 cm ile 90 cm arasındadır. Genellikle besin olarak su bitkileri, balık ve planktonu tercih ederler. Yengeç ve yumuşakçaların da kabuklarını güçlü gagaları sayesinde  kırarak yerler. Bu kaplumbağanın eti bazen zehirli olabilir. Bunun nedeni ise adi ve zehirli deniz analarını yemelerinden kaynaklanmaktadır. 2-3 yılda bir yumurtlayan bu türün yumurtasında her biri ortalama 4 cm büyüklüğünde yaklaşık 160 yumurta bulunmaktadır. Yumurtalar 50 gün sonra çatlarlar.

Kentleşme, sanayileşme, yasa dışı avlanma, doğal afetler ve değişen iklim koşulları ile birlikte pek çok hayvan neslinin soyu tehlike altında. Buraya kadar nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bazı hayvanları genel özellikleri ile sıraladık. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan diğer hayvanların listesi.

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Listesi

Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği:

Yaklaşık olarak 1000 tane kalmıştır. Kuzey Amerika’da görülen bu tür, kıtanın tek yerli gelincikleri ve nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya.

Pigme Borneo Fili:

Yaklaşık olarak bu türden 500 tane kalmıştır. Asya fillerinden yaklaşık 50 cm daha kısa ve uysaldırlar. Bulundukları yerlerde yapılan palmiye ekimi sonucunda fillerin otlandıkları alan kısıtlanmakta ve bu nedenle de yaşam alanları daralmaktadır.

Sumatra Kaplanı:

Endonezya’daki Sumatra Adasında bulunan bu türden yaklaşık olarak 600 tane kalmıştır. Hayatta kalanların çoğu koruma altına alınan bu türden yaklaşık olarak 100 tanesi doğal ortamında yaşamını sürdürmektedir.

Altın Başlı Langur:

Vietnam’da bulunan bu türden hayatta kalanların 70’den daha az olduğu düşünülmektedir. Koruma altında bulunan bu hayvanların soyları bir türlü çoğalmıyor.

Vaquita (Meksika Yunusu) :

Hayatta kalanların sayısı 200 ile 300 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Nadir olan bu türün nesli sınırlı alanda bulunması ve balıkçı ağına kolay takılmaları nedeniyle tehlike altında.

Dev Mekong Yayın Balığı:

Güneydoğu Asya’da bulunan bu tür 300 kg ağırlığa ulaşabilmektedir. Kilosundan dolayı oldukça avlanan bir hayvan. Bazı ülkelerde koruma altına alınmış durumda.

Panda (Bambu Ayısı)

Pandaları diğer ayılardan ayıran en önemli özellik beslenme şekilleri. Pandalar etçil değil otçuldur ve bambu ile beslenirler.

Penguenler:

Penguenler Güney Kutbu, Güney Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Galapagos kıyılarında yaşarlar. Penguenlere Kuzey Kutbunda rastlanmaz. 17 farklı türleri vardır. Boyları 30 ile 105 cm arasında değişmektedir. En iri penguenler imparator penguenleri olarak adlandırılmaktadır ve 45 kg ağırlığa ulaşabilmektedirler. Sıcak bölgelere inildikçe penguenlerin boyları kısalır.

Kısa Gagalı Yunus:

Akdeniz alttürü olan kısa gagalı yunusun son yıllarda aşırı avlanılması ve yaşam alanlarının bozulması nedeniyle nüfusları %50 oranında azalmıştır.

Su Samuru

Sansargiller familyasından olan su samurları, nehir ve göl kıyılarında yaşayan etçil bir memelidir. Ortalama 80 cm boyundadırlar. Parmakları yüzgeçlidir. Kürkü kıymetli bir hayvandır. Balık, kurbağa, kuş, yumurta ve fare yiyerek beslenir.

Türkiye’de Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Alageyik

Acem Ceylanı

Çizgili Sırtlan

Akdeniz Foku

Anadolu Dikenli Faresi

Hint Oklu Kirpisi

Telliturna

Mezgeldek

Bozkır Kartalı

Ak Kuyruklu Kartal

Bozkır Tuygunu

Ulu Doğan

Kelaynak

Toros Kurbağası

Kolan Balığı

Yazar : Violet

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.