Doğum sonrası annelere öneriler

/ 10 Haziran 2017 / 468 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

DOĞUM SONRASI DÖNEM

Doğum sonrası dönem: Lohusalık veya doğum sonrası dönem olarak adlandırılan bu dönem yaklaşık altı hafta (42 gün) ya da daha fazla sürebilir.

Doğumdan sonra 3-4 gün pıhtılı kanama devam eder. Daha sonraki günlerde kanama miktarı azalır, rengi açılır ve sarı-beyaz renkte akıntılar devam eder. Bu akıntı lohusalık dönemi süresince sürer.

Doğumdan sonra anne bir yandan bebekle ilgilenmek ve emzirmek zorundayken bir yandan da kendi vücudunun gebelikten önceki hale gelmesi için uğraşır. Anne vücudunun gebelikten önceki halini kolay alması için öncelikle gebelikte beslenme ve egzersiz konularına dikkat etmek gerekir.

DOĞUM SONRASI DÖNEM İÇİN ANNELERE ÖNERİLER:

Doğum Sonrası Kanama

Doğumdan sonra yaklaşık üç hafta kanlı sulu akıntınız devam edebilir. Bazen 3-4 gün boyunca kırmızı olur. Daha sonra rengi gitgide açılır ve miktarı azalır. Bu akıntı ise hemen hemen lohusalığın sonuna kadar devam edecektir. Akıntı miktarının birden artması ve kötü kokulu olması normal bir durum değildir.

Doğum Sonrası Tuvalet İhtiyacı

Tuvalet ihtiyacı olduğunda yara acır diye ertelenmemelidir. Doğum sonrası büyük abdest ihtiyacı hemen olmayabilir. Kabızlık problemi yaşanır ise lifli besinler yenmeli ve bol su içilmelidir. Ufak yürüyüşler yaparak bağırsakları harekete geçirmek mümkündür.

Lohusalık Döneminde Beslenme / Kilo Sorunu

Lohusalık döneminde de bol su içmeye ve sıvı alımına dikkat edilmelidir. Lohusalık döneminde gaz yapıcı gıdalardan uzak durulmalıdır. Doğumdan sonra az ve sık beslenmek önemlidir. Sigara, alkol kesinlikle içilmemeli, çay ve kahve en aza indirilmelidir. Acılı, ekşi, baharatlı ve gazlı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
Normal doğumu takiben 1. ay sezaryeni takiben  3. ay içinde spora başlanabilir. Anneler için bu dönemde en güzel spor vücutlarındaki ödemi de atmalarını sağlayacak kısa süreli yürüyüşlerle başlamalarıdır.
Normal doğumdan 3 gün sonra, sezaryen ile doğumdan 3 hafta sonra sırt, karın ve pelvis kaslarını güçlendirecek egzersizler yapmaya başlayabilirsiniz. Annenin fiziğini korumasına yardımcı olmak için karın bölgesinin bağlanması gereksizdir.

Annenin hamilelikten önceki kilosuna ve görünüşüne dönmesi için çok fazla acele edilmemelidir. Doğum sonrası ayda 2 kilodan fazla kilo vermek doğru değildir. Vücut ağırlığı, doğumdan 6 ay sonra normal haline dönmeye başlar. Bebeğini emziren annelerde karın ve rahim kasları eski haline daha kısa sürede döner.

Doğum Sonrası Rahim Masajı

Doğumdan sonra karın bölgenize bastırdığınızda rahmi hissedebilirsiniz.. Doğumda göbek hizasında olan rahim, doğumdan sonra her gün 1-2  cm. küçülür ve ikinci haftada ele gelmeyecek kadar küçülebilir. Rahim masajı sayesinde kanama azaltılabileceği gibi, enfeksiyon riskinin de azaltılması sağlanır. Bu masajı yaparken bir miktar ağrı olabilir ve masaj yaparken rahimin sertleştiği hissedilir.

Doğum Sonrası Ağrı

Doğumu takiben karnınızda doğum sancılarına benzer sancılar olur. Bu ağrılar çok şiddetli olmadığı sürece, verilen ağrı kesicilerden günde 2-3 kez alınabilir. Dikiş yerlerindeki ağrı rahatsız edebilir.  Bunun için doktorun verdiği krem dikiş kenarlarına sürülebilir. Bu sancılar bebeğinizi emzirirken ortaya çıkabilir ve rahminizin toplandığını gösterir. Bebeğinizi emzirmek rahminizin toplanmasına yardımcı olur.

Lohusalık Dönemi Ateş Ve Terleme  

Doğum sonrası arada ateş yükselmesi görülebilir. Göğüslerde biriken süt ateş yükselmesine sebep olabilir.  Eğer ateş 38 derecenin üzerine çıkar ise göğüsler kontrol edilmelidir. Göğüsler aşırı sert ve hassas ise göğüslerde süt birikmiş olabilir. Bu durumda göğüslerdeki süt boşaltılmalıdır. Bu işlemden 1 saat sonra ateş devam ediyor ise önemli bir durumun belirtisi olabilir.

Doğum sonrası terleme ve sık idrara çıkma sayesinde vücutta biriken sıvı atılır.

Doğum Sonrası Yara Bakımı

Sezaryen doğumdan sonra günde bir kez temiz bir gazlı bez ve tentürdiyot ile dikiş yerleri silinir. Bu bölgenin pansumanını Baticon ile yapmak yeterlidir. Bu işlem bir hafta süresince tekrar edilir. Sezaryen ile doğumdan 1 hafta sonra herhangi bir problem yok ise artık pansumana gerek yoktur. Dikişlerinizin hızlı iyileşmesi için bölgeye doktorun önermediği hiçbir şey sürülmemelidir.

Normal doğumlarda atılan dikişlerin bakımında dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır. Bunlar, genital bölgenin temiz ve kuru tutulmasıdır. Doğum sonrası hastaneden ayrılırken evde kullanmak için tentürdiyot benzeri bir sıvı reçete edilir ve bu sıvı 1 litre temiz su ile karıştırılır. Bu karışım ağzı kapalı bir şişede saklanır ve her tuvalete gidildiğinde temizlendikten sonra bu sıvı ile temiz bir pamuğu ıslatıp genital bölge önden arkaya doğru silinir ve bu pamuk atılır. Bu işlem bir hafta on gün uygulanır. Ayrıca sık sık ped değiştirerek genital bölgenin temiz ve kuru kalması sağlanmalıdır.

Doğum sonrası mutlaka istirahat edilmelidir. Ancak uzun süreli yatmanın damarda pıhtı oluşumu yapabileceği riski dikkate alınmalıdır. Doğum yapan kadın ne kadar erken ayağa kalkar ise o kadar çabuk toparlanır. Normal doğumdan bir hafta sonra hafif egzersiz yapmaya başlanmalıdır. Özellikle karın kaslarını kalça ve sırt kaslarını güçlendirici egzersizler yapılmalıdır.

Sezaryen doğumdan sonra en az 6 ay dikişleri zorlayacak ağır hareketlerden kaçınmak gerekir. Ayrıca ilk birkaç hafta öksürürken, doğrulurken dikişler elle desteklenmelidir. Bu dikişler o kadar kolay açılmaz ancak dikkatli olmakta fayda vardır.

Lohusalık Dönemi Banyo

Normal doğum sonrası eve gittikten sonra banyo yapılabilirken, sezaryen doğum sonrası 7’inci günde banyo yapılabilir. Lohusalık dönemi süresince ayakta banyo yapılmalıdır. Lohusalık dönemi (42 gün) bitene kadar küvete ve havuza, denize girilmemelidir.

Doğum Sonrası Cinsel İlişki

Lohusalık dönemi (42 günlük) süre bitene kadar cinsel ilişki doğru değildir. Doğum sonrası daha ilk ilişkide hamile kalınabileceğini unutmamak gerekir. . Doğum sonrasında vajina kuruluğu olabilir ve bunu önlemek için kayganlaştırıcı jeller kullanmak gerekebilir.
Doğum sonrası annenin ve bebeğin sağlığı açısından iki yıldan önce tekrar hamile kalınması önerilmez. Eşler doğum sonrası cinsellikten önce aile sağlığı merkezinden danışmanlık almalıdır.

Doğum Sonrası Uyku Düzeni

Lohusalık dönemi kan dolaşımının daha iyi sağlanması için genellikle sırt üzeri yatmak tercih edilmelidir. Doğum sonrası annenin, yorgunluk, ağrılar, bebeğin bakımı gibi nedenlerle uyku düzeni bozulur. Bu durum için aile büyüklerinden ya da yakınlarından yardım istenmelidir. Ziyaretçiler bir süre ertelenmelidir.

Lohusalık Döneminde Depresyon

Lohusalıkta hormonal değişiklikten dolayı annelerin alınganlık seviyeleri çok yükselmektedir. Bu nedenle kendilerini mutsuz hissedebilirler. Bu durum annelik hüznü şeklinde tanımlanabilir. Bu durum doğumdan sonra 10-14 içinde geçmez ise bir uzmana danışmak gereklidir.